Рядък гекон, изчезнал от научните наблюдения през 1991 г., е преоткрит в каньон в Южна Африка
След мащабна експедиция на терен екип от учени потвърждава съществуването на вида, поставен в категория, за която липсват достатъчно данни
&format=webp)
За пръв път от 1991 г. насам учени отново се срещат с един от най-мистериозните представители на африканската херпетофауна – плоският гекон от Блайд Рондавел (Blyde Rondavel flat gecko), познат само от два екземпляра, открити преди повече от три десетилетия в отдалечен каньон в североизточната част на Южна Африка.
Експедицията, организирана от природозащитната организация Endangered Wildlife Trust, е резултат от двугодишна подготовка, множество разрешителни и достъп с хеликоптер до труднодостъпния каньон Блайд Ривър.
Изследователите Дарън Питерсен и Джон Дейвис са оставени на върха на скален масив, заобиколен от отвесни скали с височина над 100 метра – точното място, където видът е открит през 1991 г., разказва Euronews.
Поради липса на потвърдени наблюдения в продължение на повече от 30 години, геконът се счита за „изчезнал вид“ – по дефиниция на Международния съюз за защита на природата (IUCN), който го класифицира като „с недостатъчно данни“ (data deficient), тъй като не е ясно дали реално съществува като отделен таксон или представлява погрешно определен представител на друг вид.
„Изключително много ме дразни, когато даден вид остава в категорията data deficient – все едно казваме, че не ни е грижа достатъчно, за да разберем повече“, казва Питерсен.
През трите дни, които учените прекарват на терен, те успяват да наблюдават между 20 и 30 гекона и да заснемат и съберат данни за седем от тях, включително тъканни проби, които ще бъдат използвани за потвърждаване на неговата уникалност като вид.
Геконът от Блайд Рондавел е петият „преоткрит“ вид през последните няколко години благодарение на усилията на Endangered Wildlife Trust. Сред другите примери са: пустинен подземен кърт, невиждан от над 80 години, както и пеперуда, жаба и друг вид гущер, смятани за изчезнали от десетилетия.
Подобни открития показват колко ограничено остава знанието ни за глобалното биоразнообразие, дори и в XXI век. Те също така подчертават необходимостта от инвестиции в изследвания на терен, особено в биологично богати, но труднодостъпни райони.
В контекста на глобалната борба с климатичните промени, загубата на местообитания и биологичното обедняване, открития като това са силен аргумент за стратегически инвестиции в природен капитал.
„Откриването на този гекон не е просто научен триумф – това е доказателство, че усилията за опазване на природата водят до реални резултати“, казват от Endangered Wildlife Trust.