Microsoft предлага да отдели Teams от Office 365 в ЕС, за да избегне санкции за нелоялна конкуренция
Компанията предлага отстъпки в цените и по-голяма съвместимост с конкурентни продукти, след като Европейската комисия засилва натиска заради жалба от Slack
&format=webp)
Microsoft отправя предложение да разграничи популярния си инструмент за комуникации Teams от абонаментните пакети Office 365 и Microsoft 365, след като Европейската комисия изрази опасения относно злоупотреба с пазарна доминация.
Компанията поема ангажимент да предлага версии на Office 365 и Microsoft 365 без Teams на по-ниска цена, както и да позволява на клиентите да преминат към такива версии, включително по време на съществуващи договори, пише CNBC.
Освен това Microsoft обещава да улесни съвместимостта на конкурентни приложения с други свои продукти, както и да позволи свободен трансфер на данни от Teams към алтернативни платформи.
С това предложение американският технологичен гигант цели да избегне евентуални санкции от страна на ЕС, както и да облекчи регулаторния натиск върху бизнес практиките си на континента.
„Предложените ангажименти са резултат от конструктивни разговори с Европейската комисия, които водим в продължение на няколко месеца“, заяви Нана-Луиз Линде, вицепрезидент на Microsoft по европейските правителствени въпроси.
„Вярваме, че те дават ясно и пълно решение на проблемите, повдигнати от нашите конкуренти, и ще предоставят на европейските клиенти повече избор.“
Комисията започва разследването си, след като през 2020 г. конкурентното приложение Slack подава жалба, обвинявайки Microsoft в злоупотреба с господстващо положение чрез обвързване на Teams с Office пакета.
През 2021 г. Slack е придобита от Salesforce за 27.7 млрд. долара.
Оттам реакцията не закъснява.
„Изявлението на Европейската комисия потвърждава, че антиконкурентните практики на Microsoft, свързани с Teams, са навредили на пазара и изискват обвързващо, приложимо и ефективно решение“, коментира Себастиан Найлс, президент и главен юридически директор на Salesforce.
„Ще разгледаме внимателно предложените от Microsoft ангажименти.“
Ако Брюксел не приеме предложението, Комисията може да наложи сериозни санкции.
Към момента технологичният гигант се опитва да избегне съдебна конфронтация чрез отстъпки в цените и отваряне към конкуренцията.