Центровете за данни са навсякъде. Тъй като световните технологични компании се нуждаят от повече изчислителна мощност, за да работят със софтуера си, центровете се появяват във всяко кътче на планетата. Те са гръбнакът на сървърите на глобалните мрежи, изчисленията в облак и, разбира се, на изкуствения интелект.

Microsoft е основен играч в глобалния бум на центровете за данни, но амбициите ѝ може би се разколебават, което е сигнал за индустрията на изкуствения интелект.

Технологичният гигант наскоро реши да намали проектите за центрове за данни по целия свят, включително в Обединеното кралство, Австралия и Индонезия. Освен това, според информация от Bloomberg, той е в процес на паузиране на изграждането на центрове за данни в Щатите. Това е в допълнение към новината от миналата седмица, че Microsoft се отказва от два проекта за центрове за данни в САЩ и Европа, което се прибавя към съобщението от февруари, че отменя договорите за наем на центрове за данни.

Действията на Microsoft са рязко различаващи се от плановете на компанията от началото на януари да похарчи 80 млрд. долара за центрове за данни с изкуствен интелект през 2025 г. Те идват в момент, когато по-голямата икономика на САЩ се срива в отговор на така наречените „реципрочни мита“ на Доналд Тръмп , които според някои анализатори приличат повече на икономически санкции от десетилетия насам.

„Това са просто санкции, наложени с цел сплашване на държави и компании, за да се подчинят“, казва Дейвид Дейън, изпълнителен редактор на The Prospect.

„Те са това, което би направил един мафиотски бос.“

Митата на Тръмп вероятно ще имат изключително негативно въздействие върху американския технологичен сектор в по-широк план и конкретно върху центровете за данни. След влизането в сила на тези мита перспективата за изграждане на нови центрове за данни ще стане много по-рискова, тъй като ресурсите, произведени в чужбина, ще поскъпнат рязко. Експлоатацията на съществуващите центрове също ще се оскъпи, тъй като ръстът на възобновяемата енергия ще се забави, а разходите за традиционна енергия ще нараснат, пише Futurism.

Да не говорим за вече разклатените основи на развитието на изкуствения интелект. През последните месеци някои инвеститори започнаха да се опасяват, че около технологичната индустрия се формира икономически балон - хипотеза, която оттеглянето на Microsoft от центровете за данни изглежда подкрепя. Разклатеното IPO на CoreWeave и все още слабите печалби от AI не помагат.

Всичко това се натрупва в един рекордно период за технологичните акции, особено за китове като Microsoft, които се сриват със смущаващо темпо.

Общо седемте водещи американски технологични акции - Microsoft, Tesla, Nvidia, Alphabet, Apple, Meta и Amazon - са готови да загубят още трилиони пазарен капацитет, поглеждайки към прогнозите на финансовите гиганти. Сега се намираме на прага на нова икономическа ера. Как ще се развие всичко това за компании като Microsoft, вероятно ще бъде история за учебниците по история.