Само допреди три години битката за върховенство в разработката на изкуствен интелект изглеждаше просто като състезание между два коня – OpenAI и Google, пише Wired.

Днес обаче теренът е пълен със състезатели и не всички са от Силициевата долина.

Новият доклад на Института за човекоцентричен AI на Станфорд (HAI), публикуван наскоро, показва колко бурно и глобално вече е надбягването към изкуствен общ интелект – тази толкова отдавна мечтана (но и страховита) фаза, в която машините надминават човешките способности.

Да, OpenAI и Google все още водят в надпреварата, но по петите им настъпват някои неочаквани играчи. В САЩ конкуренцията идва от страна на Meta с нейните Llama модели с отворен код, Anthropic – стартъп, създаден от бивши служители на OpenAI, и xAI на Илон Мъск.

Изненадата обаче идва от Изток. DeepSeek – китайската компания, за която доскоро почти никой не беше чувал, изригна през януари с модела си R1.

Според популярната класация LMSYS, DeepSeek R1 застава рамо до рамо с най-добрите модели на американските гиганти. И то, забележете, създаден с много по-малко изчислителна мощ.

„Това е добър знак. Вече не говорим за пет момчета от Силициевата долина, които движат всичко“, казва Ванеса Парли, директор в HAI. „Китайските модели настигат американските, а нови играчи изникват отвсякъде.“

DeepSeek разтърсва пазара не само със забележителните си резултати, но и защото се появи въпреки опитите на САЩ да ограничат достъпа на Китай до модерни чипове – горивото на днешния AI напредък.

Докладът на Станфорд показва, че китайският изкуствен интелект върви напред с изключително бърза скорост. По брой научни публикации и регистрирани патенти Китай вече изпреварва САЩ, макар че, честно казано, в анализа не се коментира качеството на тези проекти.

За сметка на това САЩ остават номер едно по брой на така наречените „фронт модели“ – общо 40, срещу 15 китайски и едва 3 европейски.

Интересното е, че добри модели вече се раждат навсякъде по света – в Близкия изток, Латинска Америка, Югоизточна Азия и други.

Някои от най-добрите модели в света вече са свободни за изтегляне, модифициране и лесно могат да бъдат използвани от всеки. Meta поведе тази тенденция още през февруари 2023 г. с пускането на Llama, а през уикенда излезе и най-новата версия – Llama 4. В същото време китайският DeepSeek и френският Mistral също предлагат своите напреднали модели с отворен код.

През март OpenAI обяви, че също ще пусне свой отворен модел – първият след GPT-2 – това лято. През 2024 г. разликата в представянето между модели с отворен и затворен код се е свила от 8% до 1,7%, сочи проучването.

Все пак 60,7% от най-мощните модели остават затворени.

Докладът на Станфорд отбелязва и сериозен напредък в ефективността на индустрията – хардуерът е станал с 40% по-ефективен в рамките само на година. Това води до по-ниски разходи при използване на изкуствен интелект и отваря възможността дори лични устройства да поддържат доста способни модели.

Увеличената ефективност поражда спекулации, че най-големите AI модели могат да се обучават с по-малко GPU ресурси, макар повечето разработчици все още да настояват, че им е нужна още повече изчислителна мощност.

Според изследването, най-новите модели се изграждат с помощта на десетки трилиони токени и десетки милиарди изчисления. Очертава се обаче и едно ново предизвикателство – според анализите, изчерпването на интернет данните, използваеми за обучение, ще настъпи в периода между 2026 и 2032 г., което ще ускори преминаването към т.нар. синтетични, или генерирани от AI, данни.

Докладът дава и по-широк поглед върху въздействието на AI – търсенето на кадри с умения в машинното обучение стремглаво расте, а все повече хора очакват, че работата им коренно ще се промени заради новите технологии. Частните инвестиции и правителствата по света също отпускат милиарди. Само в САЩ свързаното с AI законодателство се е удвоило от 2022 г. насам.

Според Ванеса Парли от HAI, въпреки че компаниите стават все по-дискретни относно начина, по който развиват най-модерните си модели, академичната среда се развива и подобрява качеството си.

С ръста на използването обаче идват и проблеми – случаите на неправилно поведение или злоупотреба с AI са се увеличили през последната година. Успоредно с това нарастват и усилията за създаване на по-безопасни и надеждни системи.

Що се отнася до мечтания изкуствен общ интелект, докладът подчертава, че някои AI модели вече надминават човешките способности в задачи като класификация на изображения, езикова интерпретация и математически разсъждения.

Това отчасти се дължи на факта, че моделите са оптимизирани именно за подобни задачи, но също така показва колко бързо се развива технологията.