„Важно е да живееш под възможностите си“: Защо Кики Палмър избира скромния бюджет и финансовата грамотност
Холивудската звезда споделя личните си финансови принципи, научени още в детството, и съветва младите как да градят сигурно бъдеще – не чрез лукс, а чрез знание и дисциплина
&format=webp)
В свят, в който успехът често се измерва с луксозни коли, скъпи домове и безкрайни възможности за харчене, актрисата, предприемач и певица Кики Палмър се оказва приятно изключение.
На 31 години Палмър вече е минала през всички възможни роли в шоубизнеса – от звезда в детството си до утвърден продуцент, автор и дори водещ на подкаст. Но финансовият ѝ подход напомня повече на опитен финансов анализатор, отколкото на холивудски любимец, пише CNBC Make It.
„Живея под възможностите си. Това е изключително важно“, споделя Палмър в интервю за Club Shay Shay. „Ако имам милион долара в джоба си, наемът ми ще е 1500 долара. Говоря за такова ниво на спестовност. Колата ми струва 340 долара на месец. Не ми трябва скъпа кола, когато мога да карам по-евтина.“
Решението ѝ да бъде пестелива идва от детството и скромния семеен бюджет, в който родителите ѝ никога не са разполагали с излишни средства. Още на 9 години Кики получава първата си роля във филма Barbershop 2: Back in Business с Айс Кюб, а няколко години по-късно вече е звезда в сериала на Nickelodeon True Jackson, VP – и притежава собствена кредитна карта.
„В най-добрите си години родителите ми са изкарвали общо 40 хиляди долара годишно. Аз изкарвах толкова за един епизод“, признава тя. Но вместо да избере живот в стил „звезда“, Палмър следва техния модел на спестовност и дисциплина.
„Учех се от родителите си от рано – те знаеха своите ограничения. Вярвам в спестяването и разумното харчене… Никога не подценявам тези неща.“
Зад успеха ѝ със сигурност стои отдадеността на родителите ѝ. „Баща ми се отказа от пенсията си, за да мога аз да преследвам мечтите си. Майка ми остави всичко, за да пътува с мен. Всичко мое е тяхно и всичко тяхно е мое. Бих работила още 20 години, за да мога да осигуря бъдещето ни и общия ни бизнес.“
Също така, Палмър вярва, че за всеки „живот под възможностите“ изглежда по различен начин. Класическото правило 50-30-20 за управление на бюджета – 50% от дохода за разходи, 30% за лично удоволствие и 20% за спестявания – днес е трудно приложимо за мнозина, сочи и проучване на CNBC Make It.
Финансови експерти като сертифицирания консултант Рейчъл Камп препоръчват да се започне с увеличение на доходите и намаляване на големите фиксирани разходи – например допълнителна работа, споделено жилище или отказ от автомобил, ако живеете в голям град.
Палмър има и конкретен съвет към по-младите, особено към жените: „Образовайте се финансово. Прочетете книга, запишете курс, говорете с приятели, които разбират от пари, или дори използвайте AI, за да си направите месечен бюджет.“
„Бъдете любопитни към финансите, защото не искате да живеете само за да оцелявате. Искате да живеете с избор. Това е урок, който научих от майка ми и баща ми още като дете.“