Грешки за милиони: Какво можем да научим от звездите, когато планираме наследството си
От Арън Картър до Коби Брайънт и Джеймс Гандолфини – дори най-богатите понякога забравят най-важното: как да защитят близките си
&format=webp)
Много хора отлагат планирането на завещанията си, но това, за съжаление, може да доведе до доста тежки юридически битки, високи данъци и проблеми за най-близките им хора – дори ако става въпрос за богати и известни личности.
Изглежда логично да мислим, че на звездите всичко им е „уредено“ – адвокати, консултанти, имоти, пари. И все пак Холивуд редовно ни доказва точно обратното. Много от известните личности допускат грешки, които лесно могат да бъдат избегнати, пише CNBC Make It.
Добрата новина е, че можем да се поучим от техните пропуски. Не е нужно да имате милиони в банката, за да избегнете същите капани.
Певецът Арън Картър, например, почина неочаквано през 2022 г., без да е оставил завещание.
В резултат съдът трябва да реши какво да се случи с активите му, а те не са никак малко – Картър има 11-месечен син и е сгоден.
Според закона в Калифорния, когато човек без брак почине без завещание, наследник става детето му. Но тъй като синът на Картър е твърде малък, за да управлява сам имуществото, нещата се усложняват.
„Понеже няма завещание или тръст, се налага съдът да назначи човек, който да управлява имуществото му“, обяснява адвокат Зак Уиганд от Gold Leaf Estate Planning.
„И не е задължително това да бъде точно този човек, когото Картър би избрал да управлява парите за детето му.“
Дори когато става въпрос за млади хора, които не притежават имоти – завещанието е добра идея. Особено ако имате деца, собственост или искате конкретен човек да бъде наследник на имуществото ви – например партньор, с когото нямате сключен брак, или по-млади роднини, за които не желаете да получават всичко наведнъж, когато навършат 18.
Ако искате да направите нещата наистина стабилни, адвокат може да ви помогне да създадете тръст – това е златният стандарт. За разлика от завещанието, тръстът може да помогне имуществото ви да мине извън съдебната система, което прави процеса много по-бърз за семейството.
„Процесът е сравнително по-гладък и сигурен“, казва Уиганд.
Друг случай – с легендарния Коби Брайънт от НБА – показва още една често подценявана грешка: да не обновиш финансовите си документи след важни житейски събития.
Брайънт трагично загива през 2020 г., само няколко месеца след раждането на дъщеря му Капри. Проблемът е, че той не успява да актуализира документацията по завещанието си. Капри не фигурира сред бенефициентите му, което принуждава съпругата му Ванеса да подаде молба до съда в Калифорния, за да я добавят към тръста.
„Случаят на Коби е урок за всички ни“, казва адвокатът по наследствено право Ейдо Уални. „Всеки път, когато се роди дете или настъпи промяна в семейството, веднага трябва да се направят промени и в документите.“
Ако в живота ви се случи нещо голямо – независимо дали става въпрос за развод, дете, нова връзка или наследство – добре е да прегледате и обновите завещанието, тръста и всички сметки, по които сте посочили бенефициенти (пенсионни, инвестиционни, застраховки живот и др.).
Според експертите, не можем просто да попълним и забравим за наследствените документи. Те трябва винаги да бъдат адаптирани към новата реалност на живота ни, за да бъдем готови – независимо на каква възраст сме.
Джеймс Гандолфини и скъпата грешка с данъците
Звездата от „Семейство Сопрано“ Джеймс Гандолфини оставя след себе си огромно наследство… и още по-голяма данъчна сметка. След смъртта му през 2013 г. семейството му се сблъсква с данъчни задължения в размер на около 30 милиона долара.
Да, Гандолфини има завещание, но не използва наличните данъчни стратегии, които могат да спасят семейството му от подобен удар.
За данъчната 2025 година в САЩ всеки може да остави наследство до $13.99 милиона без данъци. Всичко над тази сума обаче се облага с до 40%. Актьорът не е планирал ефективно – и цената се заплаща от най-близките му, което едва ли някой би искал да се случи на семейството му.
Дори и да не сте сред най-богатите, прегледайте наследствените си документи и се посъветвайте с данъчен консултант. Настройте бенефициентите по пенсионни и инвестиционни сметки, помислете за тръст, ако притежавате имоти или значителни средства. Това може да спести не само пари, но и стрес на хората, които обичате.
Според данъчния експерт Лорънс Пон, повечето хора няма да достигнат прага от $13.99 млн. и няма да дължат федерален данък върху наследството. Но има капани и за „обикновените“ хора – най-вече при наследяване на пенсионни сметки. Те могат да доведат до сериозни данъчни задължения за наследниците.
„Много често с малки промени можем да увеличим сумата, която остава за семейството, и да намалим данъците“, казва Пон.
„Хората смятат, че планирането на наследство е само за другите – по-богатите, по-възрастните или с по-големи имоти“, казва Уални. „А това е най-голямата заблуда.“
Истината е, че независимо дали сте на 30 или на 60, дали притежавате апартамент или вила на морето – най-добре е да сте подготвени. Планирането на бъдещето ви не е лукс, а знак за финансова отговорност.