Завнаги онлайн: Как да осигурим достъп до дигиталното си наследство след като ни няма
Много от социалните мрежи дават достъп на „контакт наследник“, който да поеме контрола над вашите данни
Замисляли ли сте се дали вашият дигитален свят ще съществува дълго след вас – дори завинаги? Истината е, че ако не направим план, всички наши данни – селфита, имейли, видеоклипове и други – може просто да изчезнат в дигиталната забрава, когато вече ни няма. В този ред на мисли списък на Fast Company отбелязва няколко начина за защита на така нареченото „дигитално наследство“.
Apple: Настройване на "контакт наследник"
Ако сте потребител на Apple, можете да посочите доверено лице като свой "контакт наследник", за да получи достъп до вашите данни. Това ще позволи на лицето да извлече снимки, файлове и съобщения, като същевременно остави всичко защитено.
За да настроите това, отворете Settings на iPhone и iPad с iOS 15.2 или по-нова версия и изберете Legacy Contact (контакт наследник) в Sign-in & Security. Можете да добавите един или няколко контакта, които не е необходимо да притежават устройства на Apple. Споделете ключ за достъп с тях като екранна снимка, PDF или цифров файл.
Имайте предвид, че елементи като защитени с DRM филми, музика и запазени пароли в Apple няма да се прехвърлят. Освен това компанията поддържа акаунта активен само три години след смъртта ви, така че вашите контакти имат ограничено време за достъп.
Google: Мениджър за неактивни акаунти
Мениджърът на неактивни акаунти на Google работи малко по-различно. Той ви позволява да посочите какво желаете да се направи, ако акаунтът ви стане неактивен. Имате възможност да решите колко време трябва да се изчака, преди Google да приеме, че не използвате акаунта си – от 3 до 18 месеца.
След това платфомрата ще предупреди до 10 контакта по ваш избор, като те ще получат съобщение, което ги уведомява и им дава връзка за изтегляне на данни като имейли, снимки или видеоклипове.
Facebook и Instagram: Да получиш „вечен“ профил
Във Facebook и Instagram акаунтите могат да бъдат "увековечени", за да почетат паметта на починалия. Meta, компанията майка, може да настрои това по заявка от приятел или член на семейството чрез онлайн формуляр. Facebook също така ви позволява да посочите контакт наследник, който може да управлява определени части от възпоменателния ви акаунт, като обработка на заявки за приятелство и актуализиране на публикации (въпреки че не може да преглежда лични съобщения или да променя стари публикации). Този контакт трябва да е потребител на Facebook, като може да бъде избран само един. За семейството или приятелите, които желаят да изтрият акаунта вместо това, Meta изисква смъртен акт.
TikTok: Етикет "Remembering"
TikTok предлага начин за увековечаване на акаунти чрез заявка "Докладване на проблем" в настройките. След като акаунтът бъде прегледан от администрацията на платформата, той ще бъде обозначен като "Remembering" и никой няма да може да влезе или да направи промени, запазвайки профила в памет на потребителя.
X: Деактивиране на акаунта
За разлика от други платформи, X не позволява на потребителите да имат дигитален наследник. Упълномощени членове на семейството обаче могат да подадат заявка за деактивиране на акаунта в случай на смърт на човека зад профила.
Пароли: Най-добрият достъп до виртуалния ви живот
Помислете за всички акаунти, които се нуждаят от сигурен достъп – банкиране, финансови портфейли или платформи за пазаруване. Вместо да записвате пароли и да рискувате те да бъдат изгубени или намерени от недобросъвестни хора, опитайте мениджър на пароли с функция за авариен достъп. Опции като Keeper, Bitwarden и NordPass ви позволяват да зададете доверени контакти, които да имат достъп до акаунтите ви в случай на спешност.