Още преди да разберат как точно работят парите, децата започват да възприемат отношението на родителите си към финансите, а това може да има дълготраен ефект върху навиците, които изграждат в бъдеще.

Да избягвате разговорите за пари с тях може да се окаже по-вредно, отколкото си мислите.

"Дълбоко в себе си повечето хора вярват, че парите не са нещо добро и децата трябва да стоят далеч от тях", казва Рамит Сети, милионер и автор на книгата Money for Couples, пред CNBC Make It.

"Предполагам, че не пазите децата си от карането на колело или опитването на нови храни, нали? Тогава защо ще ги пазите от нещо толкова важно като парите?"

Според Сети има една реплика, която той би „забранил“ във всяко домакинство - „Не можем да си го позволим“.

Много от хората, с които той разговаря във финансовия си подкаст, са чували тази фраза от родителите си като деца - и до днес продължават да живеят със страх от парите - дори като успешни възрастни със стабилни доходи.

"Финансовото благополучие няма нищо общо с това колко пари имате", казва Сети. "Но ако децата ви растат с мисълта, че винаги няма достатъчно, те ще се страхуват да харчат, дори когато могат да си го позволят."

Вместо да казвате „не можем да си го позволим“, Сети препоръчва да обясните ситуацията през ценностите и приоритетите на семейството. Например: „В нашето семейство избираме да харчим пари за здравословна храна, а не за пуканки с масло.“

Разбира се, не всяка ситуация изисква дълги обяснения. Възможно е детето ви да не приеме с усмивка отказ за желана играчка в магазина, но е важно да разбере, че не всяка импулсивна покупка е необходима.

"Да отказвате, е нещо хубаво", казва авторът. "Понякога просто трябва да кажете ‘не’ - и това е напълно достатъчно."

Освен че трябва да говорят за пари, родителите трябва да включват децата си в управлението на семейния бюджет, за да изградят у тях реалистично отношение към финансите.

Позволете им да наблюдават как плащате сметките или дори да натиснат бутона „плати“ в онлайн банкирането. Не се оплаквайте на глас колко висока е цената на тока или наема ви - вместо това им покажете какво получавате срещу тези разходи.

"Тези пари осигуряват покрив над главата ни и ток за любимите ни видеоигри."

По-големите деца могат да бъдат включени в планирането на семейната ваканция или покупката на нов автомобил, което ще ги научи да планират бюджета, да разбират данъците и да правят компромиси.

"Така те ще бъдат по-добре подготвени за реалния живот", казва Сети.