Money Talks с финес: Тайните на двойките, които никога не се карат за финансите си
Как да говорите за пари с партньора си, без да се карате – две ключови фрази, които ще ви помогнат да изградите стабилни финанси и здрава връзка
![Money Talks с финес: Тайните на двойките, които никога не се карат за финансите си](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/14022025/ea12c496-e314-4e72-9812-4603ea3e9384.png?width=1001&height=538&format=webp)
Когато говорите за пари с партньора си, ситуацията може бързо да стане неудобна, особено ако не сте свикнали да обсъждате финансови теми открито. Но е добра идея да бъдете абсолютно искрени за личните финанси с приятели, колеги и дори с човека, с когото току-що сте започнали връзка.
Това може да ви помогне да разберете дали получавате справедливо възнаграждение за работата си, колко „нормални“ са финансовите ви навици и как да започнете да инвестирате извън стандартния пенсионен фонд.
Един от най-важните хора, с когото трябва да водите тези разговори, разбира се, ще бъде вашият партньор. Ако не сте на една вълна относно финансовите си цели – от момента, в който решите да заживеете заедно, до начина, по който планирате разходите си – парите лесно могат да се превърнат в проблем, пише CNBC Make It.
„Щом с партньора ви се научите да говорите за пари, всичко ще се промени“, казва милионерът Рамит Сети в книгата си Money for Couples. „И двамата ще разберете за какво спестявате, в какво инвестирате и дори защо харчите.“
След повече от 20 години работа с хиляди двойки, Сети е идентифицирал няколко ключови фрази, които могат да направят разговорите за пари по-лесни и полезни и за двете страни.
„Как изглежда животът, в който сме финансово стабилни?“
Когато сте в сериозна връзка или вече имате сключен брак, трябва да обсъдите с партньора си как си представяте „финансово стабилния“ си съвместен живот.
„Това е разговор, който трябва редовно да се води. Как изглежда животът, в който сме финансово стабилни? Какво е важно за нас?“, казва Сети.
За него този „финансово стабилен живот“ не е само въпрос на конкретна сума в банковата сметка, а състояние, в което не се карате за пари и не се притеснявате за сметките, защото имате яснота за приходите и разходите си.
Двойките, които имат стабилен финансов план, знаят колко могат да похарчат „без угризения“ всеки месец и върху какво искат да насочат средствата си – независимо дали ще бъде за почивки, дом, образование или преживявания.
Например, ако за вас пътуването е приоритет, може да решите да ограничите разходите си за вечери навън, за да спестите за екскурзии.
Според Сети „финансово стабилният живот“ не се измерва в похарчените средства, а в баланса между финансите, отношенията и свободното време.
„В нашето семейство ние…“
Освен че трябва да обсъждат бъдещите си финансови цели, Сети съветва двойките да изградят ясна финансова култура в дома си.
Той предлага отворената фраза „В нашето семейство ние…“, която ви помага да установите какви са приоритетите и финансовите ви навици.
Примери за такива утвърждения могат да бъдат:
- „В нашето семейство ние инвестираме в бъдещето си.“
- „В нашето семейство пътуваме с кола, вместо да летим със самолет.“
- „В нашето семейство никога не задлъжняваме.“
Ако приемете последното правило, това трябва да бъде подкрепено и от конкретни действия – като избягване на харченето на повече, отколкото можете да си позволите.
Друг добър навик, който Сети предлага, е: „В нашето семейство всяка първа неделя от месеца пием кафе и обсъждаме финансите си.“
Това не само ще ви помогне да се справите с напрежението, но и ще превърне управлението на парите ви в споделен ангажимент, вместо в провокатор на спорове.
Колкото по-рано започнете да обсъждате парите с партньора си, толкова по-лесно ще изградите общ финансов план и ще избегнете конфликти в бъдеще.
Ако двамата сте наясно с целите си, умеете да планирате и правите компромиси, финансите няма да бъдат проблем, а инструмент за създаване на по-добро бъдеще.