Месец януари обикновено е официалното време от годината, когато се захващате с онова, което сте отлагали.

За милиони хора по цяял свят това означава да се справят с финансите си.

Почти половината от възрастните в САЩ - 48%, съобщават, че не притежават никакви инвестиционни активи, според проучване на Janus Henderson от 2024 г.

За мнозина от тях причината за отлагането е, че инвестирането (на пръв поглед) е твърде сложно.

Това е модел на мислене, който, ако не бъде преодолян, може да осакати финансово много млади хора, обяснява Амос Надлер, основател на Prof of Wall Street и доктор по поведенчески финанси и невроикономика.

„Това е предразсъдък, който наричаме „нежелание за сложност и е най-голямата бариера пред изграждането на богатство за хората, които не са на пазара или никога не са инвестирали.“

На елементарно ниво хората, които отлагат изпълнението на важни финансови задачи, изпитват същите страхове като тези, които не могат да започнат упражнения във фитнеса, например. Те не искат да направят грешка или да се почувстват глупаво.

Точно както някой може да каже, че не знае как работи модерното оборудване в залата, човек, който избягва да се занимава с финанси, може да каже:

„Това е над възможностите ми. Просто не съм човек на числата“, обяснява финансовият експерт.

Подобно отношение към парите е тясно свързано с друг често срещан когнитивен уклон, известен като нежелание за поемане на риск.

По същество не само се страхувате, че ще се провалите, но и ще загубите парите, за чието натрупване сте положили време и усилия. И тъй като страхът да не загубите това, което имате, надделява над радостта от натрупване на богатство, вие оставате на място.

Импулсът е: „Работих усилено и не обичам да рискувам. Предпочитам просто да имам парите. Знам, че инфлацията изяжда парите ми, но пазарът е толкова нестабилен, че се страхувам.“, обяснява Надлер.

Но необходимостта да започнете да инвестирате - особено сред младите хора - се простира отвъд това парите ви да са в крак с инфлацията. Като отлагате конкретен финансов проект, вие губите това, което много експерти наричат най-ценния ви актив: времето.

Колкото по-дълго сте на пазара, толкова повече време имат парите ви, за да растат с нарастващ темп. За всяка година, в която отлагате стартирането, потенциално спестявате хиляди долари от бъдещата си нетна стойност.

Поиграйте си с онлайн калкулатор за изчисляване на сложната лихва и вероятно ще откриете, че отлагането дори за няколко години може да окаже огромно влияние върху дългосрочните ви печалби.

Помислете за 20-годишен младеж, който инвестира по 200 долара месечно в пенсионен портфейл с обща годишна възвръщаемост от 8%.

Когато е готов да се пенсионира на 67-годишна възраст, той ще има 1,25 милиона долара. Ако започне на 25-години, при същите условия, общата сума ще спадне до около 830 000 долара. А ако отложи нещата до 30-годишна възраст ще се пенсионира с 547 000 долара.

И така, как да преодолеете нежеланието за сложност?

Ако вашият работодател предлага пенсионна осигурителна сметка например, включването в нея може да бъде лесен начин да започнете.

Определете процент от заплатата си, който да внасяте в сметката и изберете един или повече фондове за портфейла си.

Тези планове обикновено съдържат евтини и силно диверсифицирани варианти, като например индексни и целеви фондове, които дават на инвеститорите експозиция към големи части от пазара, допълва в заключение финансовият експерт.