Започването на инвестиционно пътешествие може да изглежда непосилно за някои, но то е път към осигуряването на финансовото ви бъдеще и е напълно нормално да поставите началото с малки стъпки.

Инвестирането понякога звучи и може да бъде рисковано, но не бива да забравяте, че то служи и като щит срещу инфлацията, защото за разлика от спестяванията ви, инвестициите могат да растат заедно с цените, отбелязва Euronews.

Облигации

За да започнете от самото начало, е полезно да разгледате основните видове инвестиции, като първият са облигациите.

Можем да мислим за облигациите като за съобщение от типа „дължа ти“, тъй като по същество те представляват заем за дадена компания или правителство.

Когато вземате облигация, трябва да погледнете срока, в който тези пари трябва да ви бъдат върнати, а също така да сравните купонния процент. Товаа означава нивото на лихвата, която емитентът на облигациите обещава да ви изплати, обикновено веднъж или два пъти годишно.

Друга дума, която ще срещнете, когато се занимавате с облигации, е доходност. Доходността, също изразена в проценти, разглежда както купонния процент (лихвата), така и хипотетичната сума пари, която бихте получили, ако продадете облигацията на текущия пазар. Следователно тя отразява колко изгодна е облигацията.

Друго нещо, за което трябва да помислите, преди да закупите облигации, е надеждността на емитента, а това можете да направите, като проверите неговия кредитен рейтинг. Облигациите с по-висок кредитен рейтинг се считат за по-сигурни, тъй като е по-вероятно емитентът да ви изплати сумата.

Акции и дялове

Акциите представляват различен вид инвестиция.

Когато купувате акция, плащате, за да имате малка част от компанията, което значи, че ставате частичен собственик.

Ако дадена компания се развива добре, цената на акциите има тенденция да се повишава, а ако се представя зле, цената вероятно ще се понижи.

Стойността на една акция зависи и от икономическите условия. Ако икономиката преминава през труден период, хората обикновено нямат желание да инвестират, което води до по-ниски цени.

„Инвестирането е нещо, което трябва да бъде средносрочно или дългосрочно, защото цените се колебаят“, казва Джейсън Холандс, инвестиционен експерт в Evelyn Partners. „Последното нещо, което искате да направите, е да вложите парите си, да дойде трудна година и изведнъж да загубите 20% точно в момента, в който трябва да ги използвате“, добавя той.

„Ако имате много дълъг времеви хоризонт, трябва да сте готови да понасяте както спадовете, така и възходите.“

И така, да кажем, че сте определили времеви хоризонт и сте купили акциите си. Остава един важен въпрос: откъде ще идва доходът ви?

Основният начин да реализирате печалба от акции е да ги продадете на по-висока цена, отколкото сте ги купили, но можете да печелите от акции и чрез дивиденти. Те се раздават от компаниите на акционерите и обикновено са под формата на пари в брой или повече акции.

Обединени фондове

Един от съветите за инвестиране, е да диверсифицирате портфейла си, което по същество означава: „Не слагайте всички яйца в една кошница“.

Като инвестирате в различни видове активи, логиката е, че няма да загубите всичко, ако дадена компания фалира.

Ако не разполагате с много пари, може да ви се стори по-трудно да разпределите ефективно инвестициите си, но в тези случаи обединените фондове могат да бъдат полезни.

Обединеният фонд включва инвестиране с други хора.

Вместо да купувате свои индивидуални активи, парите ви се поставят в голяма банка със средства на други хора и след това се използват за закупуване на комбинация от продукти, като например облигации или акции.

Личната възвръщаемост, която ще получите от тази обединена инвестиция, зависи от това колко сте вложили.

Обичайните видове обединени инвестиции включват взаимни фондове и ETF (борсово търгувани фондове).

Въпреки че донякъде си приличат, една от разликите между тези два продукта е, че взаимните фондове обикновено се управляват от експерт, който избира кои активи да купи - процес, наречен активно управление.

От друга страна, е по-вероятно ETF-ите да бъдат пасивно управлявани, което означава, че те използват алгоритми за проследяване на определен индекс. Индексите, като например S&P 500, са като табла, които показват колко добре се справят компаниите на даден пазар. Например, ако даден фонд следи индекса S&P 500, това означава, че той инвестира в акции, включени в „таблото“ на S&P.

„Ние вярваме в предимствата на пасивното инвестиране“, казва Колм Мур, управляващ директор на Moore Wealth Management. „Изключването на търговията и транзакционните разходи от уравнението може да окаже голямо влияние каква ще бъде вашата възвръщаемост.“, допълва той.

Макар че някои инвеститори предпочитат да плащат на някого да управлява портфейла им, активното управление е по-скъпо, а и няма нито един от тези фондове, който постоянно да превъзхожда инвестициите, проследяващи индекса.

Други видове инвестиции

Освен в акции и облигации, алтернативните активи включват злато, петрол, недвижими имоти, криптовалути.

Преди да изберете къде да вложите парите си, трябва да помислите за плюсовете и минусите на всеки актив.

Например златото не предлага доход от дивиденти, но често се счита за актив, който е сигурно убежище, тъй като запазва стойността си по време на несигурност.

Трябва да помислите и за ликвидността на това, което купувате, т.е. колко лесно е да се купи и продаде активът.

Инвестициите в имоти например са относително неликвидни.

Финални съвети

„Една наистина голяма грешка, която допускат много начинаещи, е, че четат за дадена област, която е вълнуваща ... и много бързо могат да се втурнат към закупуване на фонд, преди да са помислили дали това е разумно за тях“, казва Джейсън Холандс от Evelyn Partners.

Той обяснява, че само защото дадена акция предизвиква оживление, не значи непременно, че е подходяща за вас.

Колм Мур от Moore Wealth Management, обяснява, че първият му съвет към тези, които искат да инвестират, е да изплатят съществуващите заеми с високи лихви и да се уверят, че разполагат с резерв от средства, който да покрие период от три до шест месеца без доходи. След като инвестират, не бива да се плашат, когато стойността на акциите им падне, защото има вероятност след време тя отново да се повиши.

„Най-голямата грешка, която хората правят, е, че се паникьосват, когато пазарите се понижават, и си казват: „Трябва да изтегля вложенията си и да ги насоча към предполагаемата сигурност на парите в брой. Но най-добрите дни винаги следват най-лошите“, добавя Мур.

„Така че, ако изтеглите парите си, ще пропуснете неизбежното възстановяване на цените. Винаги става въпрос за време на пазара.“, съветва експертът.