ЕЦБ: Скокът в политическата несигурност застрашава финансовата стабилност
Централната банка отново предупреди, че инвеститорите може да са прекалено самонадеяни по отношение на заплахите, породени от скорошното увеличение на митата
&format=webp)
Рязкото увеличение на несигурността относно правителствените политики, вариращи от търговия до отбрана, е изложило финансовата система на риск, заяви в сряда Европейската централна банка.
В полугодишния си доклад за финансовата система на еврозоната централната банка отново предупреди, че инвеститорите може да са прекалено уверени в заплахите, породени от скорошното увеличение на митата.
Обявеното на 2 април от президента Тръмп увеличение на митата върху вноса от цял свят изненада инвеститорите и доведе до значителен спад в цените на активите.
Въпреки че нещата оттогава частично се възстановиха, ЕЦБ заяви, че по-голямата несигурност относно политиката на САЩ се простира в широк спектър от области извън търговията, включително международното сътрудничество, отбраната и регулирането.
Тя предупреди, цитирана от Тhe Wall Street Journal, че промените в политиката, които разклащат финансовите пазари и заплашват стабилността, могат да станат по-чести.
„В тази обстановка вероятността от все по-чести и значителни неблагоприятни събития се е увеличила“, пише в доклад Луис де Гиндос, заместник-председател на ЕЦБ.
Въпреки че не се споменава в доклада, голяма част от несигурността се дължи на встъпването в длъжност на президента Тръмп през януари.
Макар ЕЦБ да заяви, че финансовите пазари са продължили да функционират добре по време на периода на висока нестабилност след 2 април, банката предупреди, че инвеститорите може да не оценяват степента на риск, на която са изложени в новата политическа обстановка.
„Инвеститорите може да подценяват вероятността и въздействието на неблагоприятни сценарии, не на последно място защото нарастващата несигурност прави по-вероятно реализирането на крайни събития“, се посочва в доклада.
ЕЦБ изрази загриженост относно финансовите институции извън банковата система, някои от които може да не разполагат с достатъчно активи, ако вложителите им пожелаят да изтеглят средства.
„Наличието на висока финансова и синтетична ликвидност в някои субекти (например хедж фондове) може да засили риска от финансово заразяване и да изложи на риск ликвидността чрез изисквания за допълнително покритие.“
Европейските правителства отговориха на новите съмнения относно надеждността на САЩ като съюзник в случай на конфликт с Русия, като обявиха значително увеличение на разходите за отбрана.
ЕЦБ заяви, че макар тези мерки да са необходими за гарантиране на сигурността на Европейския съюз, те могат да породят опасения сред инвеститорите относно способността на някои правителства да изплатят дълговете си.
„Комбинацията от по-слаб растеж, нужди от разходи за отбрана и други структурни предизвикателства може да влоши и без това напрегнатото фискално състояние на някои държави от еврозоната“, пише още в доклада.
ЕЦБ също така заяви, че има признаци, че променливостта на правителствената политика прави инвеститорите нервни по отношение на американските активи.
„Непредсказуемостта на широк спектър от политики на САЩ изглежда е накарала инвеститорите да изискват по-високи рискови премии за американските активи.“
“В същото време това може да е разклатило доверието в американския долар като световна резервна валута и в държавни облигации на САЩ като сигурно убежище.“