Уволнения. Корпоративно преструктуриране. Промени в ръководството. Нова пазарна стратегия. Има вероятност в кариерата си да преживеете поне едно значително сътресение в компанията, в която работите (ако не и повече). От служителите се очаква да се адаптират бързо, често с малко подкрепа.

Въпреки че може да не сте в състояние да предотвратите вътрешните промени, можете да бъдете подготвени - и да се предпазите от техните негативи.

Ето няколко съвета от Fast Company:

Разберете новите си служебни задължения

Едно от най-големите влияния върху ежедневието ви може да са промените в служебните ви задължения. Затова колкото е възможно по-скоро трябва да искате да обсъдите всички промени с шефа си. Попитайте директно: „Имам ли някакви нови отговорности?“ и „Как ще бъде оценявано представянето ми сега?“.

Постарайте се да се сдобиете с нужната ви информация в писмен вид, ако можете, дори ако това е само последващ имейл, който изпращате след дискусията с шефа си. Той трябва да гласи: „Въз основа на нашия разговор разбирам, че ролята ми сега включва X, Y и Z“.

Не искате промените в отговорностите да бъдат пренебрегнати или разбрани погрешно и не искате промените да се отразят негативно на бъдещето ви в компанията само защото никой не разбира напълно ролята ви. Осигурявайте редовна информация на шефа си за това как се справяте с новите си отговорности и споделяйте всички победи.

Освен това се уверете, че шефът ви е наясно с всички притеснения, които може да имате. Например, може да не ви е било предоставено подходящо обучение, което да ви направи успешни с новите ви отговорности. Ако нещо не е ясно, ранното изразяване на опасения показва, че искате да сте сигурни, че отговаряте на очакванията.

Опознайте границите си

„Правете повече с по-малко“ се е превърнало в очакване по подразбиране. Възможно е бързо да се окажете претоварени, ако работите с по-малък екип, по-малък бюджет или голяма промяна в стратегията.

Много по-трудно е да определите границите, ако първоначално приемете допълнителна работа, а по-късно се опитате да я върнете. Когато се сблъскате с катаклизми и ви помолят да свършите повече, можете да кажете: "Да, мога да поема това. Кои от другите ми задължения трябва да премахна от приоритетите си?".

Можете също така мислено да определите границата на броя часове, които сте готови да работите. Ако бъдете помолени да надхвърлите тази граница, време е да се отдръпнете. Можете да кажете: "Тази седмица съм на предела на възможностите си. Може ли това да почака до следващат?".

Не забравяйте, че лоялността често не е взаимна

Значителните промени се нуждаят от ясна насока. Ръководният екип на компанията трябва да съобщи защо промените са били необходими и как компанията очаква да се възползва от тях. Ако това не се случи, е червен флаг. Промените може да доведат до повече проблеми - или не могат да спасят компанията от низходяща спирала.

Бъдете нащрек. Търсете признаци, че компанията може да има по-дълбоки проблеми, като например честа смяна на ръководството, неясна стратегия или липса на комуникация.

Промяната е трудна и изисква време, за да окаже въздействие. Но ако ви се струва, че нещата не вървят добре, поддържайте автобиографията си актуализирана и профила си в LinkedIn полиран. Уверете се, че имате план за напускане, дори ако не сте готови да напуснете веднага.

Компанията винаги ще защитава първо своите интереси. Вие трябва да постъпите по същия начин.