Битката за енергия в Европа се ожесточава
Предприятията са изправени пред пет до осемгодишно чакане за свързване към застаряващите и напрегнати електрически мрежи на Стария континент

Бумът на изкуствения интелект, належащата нужда от повече центрове за данни и историята на енергийния преход - особено в транспорта - стимулират търсенето на електроенергия, а съществуващата инфраструктура се затруднява да се справи с него. Това важи с особена сила за Стария континент.
Експерти обясняват пред CNBC, че предприятията са изправени пред пет до осемгодишно чакане за свързване към застаряващите и напрегнати електрически мрежи в Европа, тъй като появата на нови области на търсене води до безпрецедентно нарастване на исканията за издаване на разрешителни за захранване. По данни на МАЕ най-малко 1500 гигавата глобални проекти за чиста енергия са били спрени или забавени поради липса на мрежови връзки, а за да могат държавите да постигнат своите зелени цели, са необходими около 700 млрд. долара инвестиции в мрежи.
Центровете за данни, големите съоръжения, в които се помещават сървъри за изчислителни процеси и които често се нуждаят от огромни количества енергия, са „основният катализатор“ на тази нарастваща конкуренция за свързване към мрежата, казва Диего Ернандес Диас, партньор в McKinsey, пред CNBC.
„Има определени оператори на преносни системи в Европа, които вече се сблъскват с двама, трима или повече клиенти, които се опитват да се свържат към един и същ възел по едно и също време. В отделните точки на свързване има буквално опашка, за да се види кой ще се класира първи“, обяснява той.
Ернандес, чиято работа е насочена към електроинтензивните индустрии, добавя, че през последните 18 месеца почти цялата му работа е била съсредоточена върху центровете за данни - сектор, който според него ще расте с годишен комбиниран темп от 20% през следващите шест години. Търсенето на съоръженията, необходими за обучение на големи езикови модели (LLM), се очаква да продължи експоненциалното си нарастване, тъй като технологичните гиганти се надпреварват да доминират в областта на изкуствения интелект.
Schneider Electric предупреди в доклад от януари, че Европа е изправена пред предстояща криза в електроснабдяването, като в регионите с ограничен достъп до енергия има списъци с чакащи от три до пет години за свързване към мрежата.
„Това е нещо като надпревара“, казва пред CNBC Стивън Карлини, главен експерт по AI и центровете за данни в компанията. „Имате всички тези организации, които се опитват да разгърнат колкото се може повече капацитет. Но това е ограничено от броя на графичните процесори, наличната мощност и разрешенията. От ситуация, в която имахме едно или две заявления за свързване към мрежата годишно, сега в някои страни стигаме до 1000“.
Не само размерът на необходимите инвестиции, но и скоростта, с която те могат да бъдат разгърнати, ще бъдат от ключово значение за решаването на проблема, казва Диас от McKinsey. Той посочва също така нарастващата сложност на работата на операторите на мрежи за високо напрежение и примера на Германия, която трябва да премине от изграждането на 400 км електропроводи годишно към 2000 км.
Диас смята, че през 2025 г. конкуренцията за свързване към електропреносната мрежа „или се запазва, или се засилва“.
Жером Фурние, вицепрезидент по иновациите в производителя на подводни кабели Nexans, пък заявява, че компанията му има „огромно“ количество неизпълнени поръчки в диапазона от седем до десет милиарда евро. Кабелите на Nexans се използват за пренос на електроенергия, генерирана от вятърни и соларни паркове, както и за захранване на домове и предприятия.
„Всички обмислят: имаме ли все още място в плановете си за други проекти“, казва той.
Според Фурние компании като Nexans трябва да запазят свободни места и за по-малки проекти, като например междусистемни връзки за офшорни вятърни турбини.
„Трябва да има правилен баланс между натовареността на плановете, рентабилността и този вид електрификация“, категоричен е той.
Нова енергийна екосистема
Според Карлини от Schneider Electric ограниченията в електрозахранването карат операторите на центрове за данни да развиват своя собствена „екосистема за резервно захранване“. Очаква се в бъдеще те да бъдат в центъра на тази екосистема, особено ако могат да генерират собствена енергия с малки модулни реактори.
Съхранението в батерии и стратегическото зареждане също стават все по-важни, обяснява Карлини. Тези системи позволяват временно съхраняване на енергия от електропреносната мрежа, за да се осигури допълнителен резерв.
Главният изпълнителен директор на доставчика на енергийни решения AVK, Бен Причард, посочва, че някои европейски държави са изправени пред големи, 100-мегаватови искания за присъединяване към мрежата. Тези размери не са виждани никога досега. Той се застъпва за енергийни решения, свързани със зеления преход, като например използването на микромрежи, които представляват отделна островна енергийна система.
В Норвегия се изпробват гъвкави споразумения за свързване, при които то се извършва въз основа на определени условия, подчертава Беатрис Петрович, старши анализатор по въпросите на енергетиката и климата в мозъчния тръст Ember. Това им позволява да регулират потреблението си в зависимост от състоянието на мрежата в определени моменти.
Тя също така призовава за прилагане на правила за това, което тя нарича „изпреварващи“ инвестиции в мрежата. Те биха позволили на операторите на електроенергийни мрежи да планират по перспективен начин, като вземат предвид пазарните тенденции на ключови технологии, като например ръста на възобновяемите енергийни източници и съхранението на енергия в батерии.
Страните, които напреднат с подобряване на законодателството относно даването на възможност на компаниите да разполагат с напълно декарбонизиран енергиен стек, ще бъдат „победител в надпреварата“, представяйки една -„по-приятелска екосистема“ около центровете за данни, казва Причард от AVK и добавя:
„В крайна сметка затрудненията в мрежата насърчават хората да мислят по различен начин, а когато хората са насърчени да мислят по различен начин, те са по-отворени към различни решения. Това, според мен, е предпоставка за значителна промяна на пазара“.
Умерен растеж в ЕС
Въпреки нарастващата нужда от електроенергия от някои нови и развиващи се индустрии Европа все още изостава от останалата част на света, когато става въпрос за ръст в търсенето на електроенергия. Високите цени и оперативните разходи възпрепятстват цялостното търсене в региона, което води до по-фрагментиран пазар.
Този месец Международната агенция по енергетика (МАЕ) приветства настъпването на „нова ера на електроенергията“, като повиши прогнозите си за световното търсене, предвиждайки ръст от 3,9% за периода 2025-2027 г. - най-бързият темп на растеж през последните години.
Прогнозите за Европа обаче са по-скромни. След две години на рязък спад в търсенето на електроенергия, през 2024 г. в региона се наблюдава увеличение от едва 1%, според доклад от януари на енергийния мозъчен тръст Ember.
„2024 г. бележи повратна точка за търсенето на електроенергия“, казва Петрович от Ember, един от авторите на техния доклад. „Това, което видяхме, е първото възстановяване - дори и да беше малко след много години на спад - то беше широко разпространено в целия блок“.
Диас от McKinsey обяснява, че след енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна и последвалите санкции, цените на електроенергията са се установили около 60-80 евро за мегаватчас. Това обаче все още е с 50-100% по-скъпо от цените, наблюдавани през предходните две десетилетия.
В резултат на това разходите на потребителите се покачват, което води до признаци на забавяне на търсенето на термопомпи и електромобили, казва той. Според него енергийните изисквания в Европа „се издигат над тези на всяка друга географска област в света, което прави задоволяването им както потенциално по-скъпо, така и потенциално по-трудно за задоволяване“.