Мега център за AI данни – защо новата структура на Meta е обект на разследване
Според сенатската комисия по околна среда, става дума за „зелено изпиране“, тъй като проектът влиза в противоречие със стратегията на компанията за възоновяема енергия и нулеви емисии
&format=webp)
За да захранва огромния център за AI данни на Meta, който се изгражда в североизточната част на Луизиана, местната компания за комунални услуги предлага изграждане на три нови електроцентрали на природен газ.
Това е ход, който „противоречи на ангажиментите на Meta в областта на климата“, пише сенатор Шелдън Уайтхаус, член на комисията по околна среда и благоустройство, в писмо, изпратено до Meta в сряда и споделено единствено с Fast Company.
Сенатската комисия започва разследване на компанията майка на Facebook и Instagram във връзка с това разширяване на използването на изкопаеми горива, като иска информация как този ход се съчетава с твърденията на Meta, че в момента е с нулеви нетни емисии в глобалните си операции и има за цел да постигне нулеви нетни емисии в цялата си верига на стойността до 2030 г.
„Решението на Meta да захранва центровете си за данни с изкопаеми горива, докато претендира за нулев нетен статус, е дълбоко обезпокоително. Това не е лидерство - това е „зелено измиване“. Семействата вече плащат цената за бездействието в областта на климата с по-високи застрахователни разходи“, заяви Уайтхаус в коментар за Fast Company.
„Отстъплението на Мета от собствените ѝ ангажименти рискува да предизвика по-широки икономически щети в момент, в който спешно се нуждаем от корпоративна отговорност.“
Мега център за данни с изкуствен интелект
Предстоящият център за данни на Meta ще бъде най-големият на компанията - съоръжение за 10 милиарда долара и площ от 4 милиона квадратни метра в Ричланд Париш, Луизиана.
Meta очаква строителството да приключи през 2030 г. и заяви, че центърът ще „играе жизненоважна роля в ускоряването на нашия напредък в изкуствения интелект“.
Meta работи по проекта с местния доставчик на комунални услуги, базираната в Ню Орлиънс Entergy - която е поискала ускорено държавно одобрение за изграждане на три газови централи с турбини с вътрешно горене, за да генерира 2300 мегавата електроенергия.
В изявление до Fast Company Entergy заяви, че природният газ „е най-ниската налична опция с разумни разходи, която може да поддържа 24-часовите нужди от електричество на голям център за данни като Meta“ и че нито слънчевата, нито вятърната енергия ще осигурят достатъчно надеждна енергия през цялото денонощие.
Обектът се намира и в близост до Haynesville Shale, „един от най-богатите на природен газ шистови находища в САЩ“. Комисията за обществени услуги на Луизиана все още разглежда предложението на Entergy за новите газови централи.
Климатичните обещания на Meta
Като част от ангажиментите на Meta по отношение на климата, компанията инвестира както в проекти за премахване на въглеродни емисии, така и за чиста енергия. Тя заяви, че ще продължи тази работа на фона на проекта за център за данни в Луизиана и необходимостта от три нови инсталации за природен газ.
Очаква се новите генератори на природен газ на Entergy да влязат в експлоатация между 2028 и 2029 г.
Според компанията, бъдещите модернизации на тези генератори могат да включват улавяне на въглерод. Meta проучва технологията за улавяне на въглероден диоксид в електроцентралата на Entergy в Лейк Чарлз, Луизиана, и че работи за включването на поне 1500 мегавата нови възобновяеми енергийни източници в мрежата.
През 2024 г. Meta обяви проект за соларна ферма в Луизиана с електрическата компания RWE, която ще осигури 374 мегавата енергия. Компанията заяви, че от 2020 г. насам компенсира глобалното си потребление на електроенергия чрез закупуване на портфейли от възобновяеми енергийни източници, които „съответстват“ на собственото ѝ потребление на електроенергия, и че ще направи същото с новия център за данни в Луизиана.
Загриженост на Комисията по околна среда
В запитването на Комисията по околна среда и благоустройство (EPW) се казва, че тези стъпки са неясни и „не дават достатъчно увереност“ относно въздействието на центъра за данни върху климата.
„Meta не е показала, че планираното производство на електроенергия от нейната слънчева електроцентрала ще съответства на електрическия товар на центъра за данни и ще измести еквивалентното производство на електроенергия от изкопаеми горива.
Нито Entergy, нито Meta са разкрили подробности за проекта за улавяне на въглеродни емисии или размера на финансовия принос, което поражда съмнение дали Meta компенсира значимо своите емисии“, се казва в писмото на Уайтхаус.
„А изграждането на нови газови централи рискува да блокира бъдещи активи от изкопаеми горива; един отговорен корпоративен участник би показал как тези централи скоро ще бъдат преустановени или оборудвани с улавяне на въглерод.“
Тези пропуски, продължава сенаторът, „пораждат опасения, че ангажиментът на Meta за постигане на нулеви нетни емисии не е истински“.
Чрез своето запитване EPW изисква различни документи от Meta, включително анализи и изчисления за очакваното потребление на енергия и емисии на парникови газове от центъра за данни; предвиденото финансиране за улавяне на въглеродни емисии (и дали то допринася за нов проект или за съществуващ такъв); подробности колко въглеродни емисии ще бъдат отстранени от атмосферата; и дали Meta ще инсталира улавяне на въглеродни емисии в тези нови газови централи.
Търсят се и данни за твърдението на Entergy, че природният газ е единствената възможност за захранване, както и обосновка защо възобновяемите енергийни източници със съхранение в батерии не са осъществима алтернатива.
В запитването се иска и анализ, който да покаже дали всички действия на Meta - новите газови централи, соларните мощности и улавянето на въглерод - съответстват на целите за нулева нетна консумация.
Уайтхаус е поискал отговорите до 28 май и въпреки че по закон Meta не е задължена да отговаря, разследването оказва допълнителен обществен натиск върху проекта за център за данни, който вече е обект на наблюдение от защитниците на околната среда и потребителите.
Широкото въздействие на центровете за данни
Макар че въглищата се считат за най-замърсяващото изкопаемо гориво, природният газ също има екологични вреди. При изгарянето се отделя въглероден диоксид, а когато той изтича от тръбите, преди да бъде изгорен, се отделя метан - особено силен парников газ.
Според Администрацията за енергийна информация на САЩ през 2022 г. изгарянето на природен газ за производство на енергия е довело до 35% от общите емисии на CO2, свързани с енергетиката на страната.
Учените и експертите по околната среда призовават САЩ да намалят зависимостта си от природния газ, въпреки че търсенето му се е увеличило през последните години. Все по-широкото използване на изкуствен интелект, което ще изисква нови енергийни източници, само увеличава това търсене.
Нарастването на надпревата за AI представлява риск за енергийната мрежа и може да повиши сметките за енергия на американците. Планираното от Entergy разширяване на използването на изкопаеми горива за центъра за данни на Meta в Луизиана може да изложи местните потребители на комунални услуги на риска да поемат „стотици милиони, ако не и милиарди долари, допълнителни разходи“, заяви енергиен консултант пред Business Insider.
AI се нуждае от огромни количества енергия и ако тези енергийни нужди надхвърлят възможностите на мрежата, жителите вероятно ще се сблъскат както с по-високи разходи за енергия, така и с по-голям риск от прекъсвания.
Потребителите на комунални услуги в цялата страна вече са изпитали тези последици. В Орегон тарифите за домакинствата са се увеличили с 50% през последните пет години, отчасти защото щатът е петият по големина пазар за центрове за данни в страната.
Някои твърдят, че липсата на възобновяема енергия изостря този проблем. Entergy Louisiana няма „почти никаква енергия от възобновяеми източници в системата“, според статия на Floodlight; в същото време финансово-консултантски компании прогнозират 90% увеличение на цените на електроенергията за клиентите на Entergy между 2018 и 2030 г.
Администрацията на Тръмп намали финансирането и спира проекти в процес на разработване за възобновяема енергия, въпреки че според експертите вятърната и слънчевата енергия са най-евтините и бързи за внедряване източници. (Meta дари 1 млн. долара за встъпването в длъжност на Тръмп - част от вълната големи технологични компании, които се обърнаха към администрацията, а главният изпълнителен директор Марк Зъкърбърг беше домакин на партито по случай встъпването в длъжност на президента), допълва Fast Company.
Наскоро сенатор Уайтхаус представи законa Clean Cloud, който има за цел да определи стандарти за емисиите на центрове за данни, а също така ще използва приходите от тях, за да помогне на потребителите да спестят от сметките за комунални услуги.