Продължителният спад на цените на суровия петрол засилва натиска върху ангажимента на големите компании в сектора да разпределят средства за акционерите.

Западните енергийни конгломерати отдавна се стремят към повишена възвръщаемост за инвеститорите чрез програми за обратно изкупуване и дивиденти.

Ръководителите на енергийни компании също изразихаувереност, че могат да продължат да възнаграждават акционерите си след сравнително стабилните приходи за първото тримесечие.

Някои анализатори обаче не са толкова убедени в обещията им, като се позовават на вече напрегнатите баланси и резкия спад на цените на суровия петрол, пише в анализ CNBC.

Цените на петрола спаднаха с над 12% от началото на годината на фона на продължаващите опасения за търсенето и задкулисната търговска политика на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Еспен Ерлингсен, ръководител на отдел „Изследване на добива“ в консултантската компания Rystad Energy, смята, че скорошната пазарна нестабилност е оставила на големите енергийни компании „малко икономически привлекателни възможности“, които позволяват реинвестиране, като същевременно поддържат конкурентна рамка за възвръщаемост на капитала.

„Тъй като компании като Shell и ExxonMobil продължават с мащабни програми за обратно изкупуване въпреки намаляващите парични постъпления, издръжливостта на тези стратегии е под въпрос. Засега големите компании се държат. Но ако цените на петрола останат ниски, корекциите може да се окажат неизбежни“, заяви той.

Обратното изкупуване на акции, което обикновено е по-гъвкаво от дивидентите, „вероятно ще бъде първият дръпнат лост“, смята анализаторът. В този смисъл по-слабите цени на суровия петрол означават, че големите енергийни компании ще разполагат с по-малко парични средства за своите акционери.

Загрижеността на инвеститорите относно устойчивостта на печалбите на акционерите на Big Oil идва след година на рекордни печалби. Анализаторите от Rystad твърдят, че общите възнаграждения на акционерите на компании като Shell, BP, TotalEnergies, Eni, Exxon Mobil и Chevron през 2024 г. достигат 119 млрд. долара, с което надминават рекорда от 2023 г.

Коефициентът на изплащане, който се отнася до плащанията на акционерите като дял от корпоративния паричен поток от дейността (CFFO), междувременно скача до 56% през миналата година. Това е доста над диапазона от 30% до 40%, типичен за индустрията от 2012 г. до 2022 г., допълват анализаторите.

Ако изплащанията на акционерите се запазят на нивата от 2024 г. през цялата 2025 г., според Rystad това би означавало, че компаниите разпределят повече от 80% от паричния си поток на инвеститорите. Оценката се основава на CFFO на Big Oil за първото тримесечие като косвен показател за резултатите за цялата година.

В началото на годината анализаторите на Bank of America заявиха в коментар, озаглавен „Сбогом на обратните изкупувания?“, че очакват намаление на възвръщаемостта от страна на компании, чиито баланси вече са натоварени.

Тогава банката цитира BP, Repsol и Eni и добави, че само Shell, TotalEnergies и Equinor са сред регионалните играчи, които вероятно ще запазят темповете на обратно изкупуване до 2025 г. непроменени. Говорителите на Repsol и Eni не бяха открити за коментар от CNBC.

Досега BP е единственият европейски енергиен гигант, който е намалил нормата си на обратно изкупуване. Закъсалата британска петролна компания обяви миналия месец рязък спад на печалбата за първото тримесечие и намали обратното изкупуване на акции до 750 млн. долара, в сравнение с 1,75 млрд. долара през предходното тримесечие.

BP, която е обект на интензивни спекулации за поглъщане, също така отчете значително по-нисък паричен поток и нарастващ нетен дълг за първото тримесечие.

Лидия Рейнфорт, ръководител на отдела за европейски енергийни проучвания в Barclays, заяви, че бъдещето на BP изглежда „наистина светло“ - при условие че компанията успее да се справи през следващите 6 месеца.

„Ако се замисля кога е моментът на максимална слабост за BP, то това е през следващите 6 месеца. Дългът се увеличава малко, производството продължава да намалява до средата на 2026 г.“, заяви Рейнфорт пред CNBC.

„С наближаването на края на годината се надявам да видим тази сума от продажби, която ще намали дълга. Промени като продажбата на бизнеса им със смазочни материали, която може да доведе до привличане на между 12 и 15 млрд. долара ще намали дълга и ще започне да се вижда ползата от спестяването на разходи, след което ръстът на производството ще започва да се увеличава през следващата година“, добавя анализаторът.