Мицотакис: 5% разходи за НАТО е „много, много трудна“ за изпълнение цел
„Доналд Тръмп беше прав, когато през 2017 г. каза, че не изпълняваме справедливия си дял, защото ние не го правим. Сега разбираме, че няма безплатен обяд“, смята премиерът на Гърция
&format=webp)
За членовете на НАТО ще бъде предизвикателство да изпълнят исканията на президента на САЩ Доналд Тръмп да отделят по-високи разходи за отбрана.
Това заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис пред CNBC. Според него предложената от Тръмп стойност на повишение от 5% от БВП е цел, която той поставя под въпрос дали може да бъде постигната.
„Мисля, че 5%, честно казано, е много, много трудно. Ако говорим за твърди разходи за отбрана, мисля, че 3,5% вероятно е таванът на това, което би могло да се приеме“.
Въпреки това Мицотакис отбелязва, че границата от 5% може да бъде дългосрочна цел, ако под „чадъра на разходите“ попаднат по-широките като например за критична инфраструктура.
Според различни съобщения генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил членовете да увеличат разходите за отбрана до 3,5% от БВП, като същевременно отделят допълнителни 1,5% за по-широки въпроси, свързани със сигурността.
Много страни от Алианса в миналото са се борили да постигнат по-ниската понастоящем цел от 2%, с което си спечелиха гнева на Тръмп.
Оценките на НАТО сочат, че през 2024 г. САЩ изразходват около 3,4% от своя БВП за отбрана, като само двама други съюзници - Полша и Естония, отделят по-голям дял от икономическата си мощ за въпроси, свързани със сигурността, допълва CNBC.
Полша вече се ангажира да увеличи разходите за отбрана до ниво от 5% в бъдеще, докато други държави са по-предпазливи и предупреждават, че толкова високи разходи биха могли да бъдат трудни за управление.
Миналата седмица германският външен министър Йохан Вадефул също посочи, че страната подкрепя целта на Тръмп. Резултатът от предложението на Рюте е „наистина исканите от президента Тръмп 5%, които той смята за необходими, и ние го следваме в това отношение“, заяви той.
Решението за новите цели за разходите за отбрана може да бъде взето на следващата среща на върха на НАТО в края на юни.
В интервюто пред CNBC Мицотакис допълни още, че Тръмп има право да изисква повече разходи за отбрана от съюзниците в НАТО.
„Доналд Тръмп беше прав, когато през 2017 г. каза, че не изпълняваме справедливия си дял, защото ние не го правим. Сега разбираме, че няма безплатен обяд“.
По данни на НАТО миналата година Гърция е изразходвала близо 3,1% от своя БВП за отбрана. Страната от години надхвърля целта от 2%, а през 2020 г. започна да увеличава допълнително разходите за отбрана на фона на дългогодишното напрежение със съседна Турция по въпроси, включващи морските граници.
„Ние харчим повече от 3% по много специфични причини и много се застъпвахме за промяна в европейските правила, за да ни насърчат да можем да харчим повече“, заяви Мицотакис, като добави, че е постигнат известен напредък в тази област.
Фискалните правила на Европейския съюз ограничават размера на дълга и бюджетния дефицит, които могат да бъдат поети от дадена държава членка.
Наскоро ЕК предприе стъпки за облекчаване на фискалните ограничения като част от по-широк пакет от мерки за сигурност. Според Мицотакис, е важно да продължат и дискусиите за потенциален европейски механизъм за подпомагане на разходите за отбрана.