Доналд Тръмп обяви, че „не търси сделка“ с ЕС, часове след като представи плановете си да наложи 50-процентно мито върху вноса от блока следващия месец.

В публикация в Truth Social в петък президентът на САЩ нападна ЕС за това, което според него са нелоялни търговски практики, и заяви, че преговорите за нова сделка се провалят.

„Ето защо препоръчвам директно въвеждане на 50-процентна тарифа за Европейския съюз, считано от 1 юни 2025“, написа той.

По-късно в петък ЕС отвърна на удара, като заяви, че ще „защитаваме нашите интереси“.

„Търговията между ЕС и САЩ е несравнима и трябва да се ръководи от взаимно уважение, а не от заплахи“, отговори в X комисарят по търговията на блока Марош Шефчович след телефонен разговор с американските си колеги, допълвайки, че е „ангажиран с постигането на сделка, която да работи и за двете страни“.

Коментарите на Тръмп ескалираха противопоставянето с ЕС едва две седмици, след като САЩ се споразумяха с Китай да намалят митата в пакт, който успокои световните инвеститори. Запитан от репортери в Овалния кабинет дали използва новата тарифна заплаха, за да принуди блока да сключи сделка, Тръмп отговаря: „Искам да кажа, че ние вече сключихме сделката. Тя е в размер на 50%“.

Той добавя, че „не знае“ дали ЕС може да направи нещо, за да избегне новата такса, въпреки че би обмислил „малко забавяне“, ако европейските компании се ангажират да преместят производството си в САЩ.

„Ще видим какво ще се случи. Но в момента те влизат в сила на 1 юни и това е начинът, по който се случва", обяснява той, цитиран от Financial Times.

Последните тарифни заплахи на Тръмп доведоха до понижение на цените на акциите и долара и сложиха край на седмиците на относително спокойствие на пазарите, след като той се оттегли от търговската война с Китай. Според икономистите тя щеше да повиши инфлацията в САЩ и да засегне растежа.

Според Capital Economics 50-процентно мито за ЕС би било повече от два пъти по-високо от тарифата, която той обяви за блока в самопровъзгласения си „ден на освобождението“ на 2 април, и би могло да намали германския БВП с 1,7 % за три години. Но Скот Бесънт, министърът на финансите на САЩ, предположи, че заплахите имат за цел да окажат натиск върху Брюксел за договаряне на нов търговски пакт, в контраст с коментарите на Тръмп, че Вашингтон не търси споразумение.

„Мисля, че това е в отговор само на темпото на ЕС“, коментира Бесънт пред Fox News. „Надявам се, че това ще запали огън под ЕС“.

В друго интервю за телевизия Bloomberg той заявява, че очаква САЩ да сключат „няколко големи сделки“ през следващите няколко седмици.

Петъчните тарифни заплахи от страна на Тръмп бяха изненада за европейските служители, след като на срещата на върха на финансовите министри от Г-7 тази седмица в канадските Скалисти планини бяха проведени сърдечни разговори със САЩ.

САЩ „отново се отнасят с нас като с приятели“, посочи един от европейските представители пред Financial Times.

Фондовите пазари реагираха и на заплахата от страна на Тръмп да удари Apple с нови мита, ако компанията не се съгласи да произвежда своите iPhone в САЩ. S&P 500 затвори с 0,7% по-ниско в петък, след като се възстанови от по-силния спад при отварянето на борсата. Stoxx Europe 600 затвори с 0,9% по-ниско.

Остан Гулсби, президент на Фед за Чикаго, който има определящ глас по отношение на лихвените проценти в САЩ, посочва пред CNBC, че 50-процентното мито за ЕС и още една 25-процентна такса, с която Тръмп заплашва Apple, „ще бъдат наистина страшни за веригата на доставките“ и са вдигнали летвата за намаляване на лихвените проценти в САЩ „малко по-високо“.

„Този ход нанася удар върху мнението, че пазарите ще обуздаят Тръмп“, казва Андрю Пийз, главен инвестиционен стратег в Russell Investments.

През април САЩ наложиха 20-процентна „реципрочна“ ставка върху повечето стоки от ЕС, но я намалиха наполовина до 8 юли, за да дадат време за преговори. Тя запази 25-процентните нива за стоманата, алуминия и автомобилните части и обещава подобни действия за фармацевтичните продукти, полупроводниците и други стоки. Сега блокът трябва да избере дали да предприеме ответни мерки с контрамита или да се съгласи с исканията на САЩ за отстъпки.

Държавите членки одобриха пакет от мита на стойност до 21 млрд. евро, които от 14 юли ще бъдат наложени върху американски стоки като царевица, пшеница, мотоциклети и дрехи. Европейската комисия провежда консултации и по списък с други цели на стойност 95 млрд. евро, включително самолети Boeing, автомобили и бърбън.

Заплахите на Тръмп засегнаха силно износителите и акциите, свързани със състоянието на европейската икономика, като автомобилопроизводителят Stellantis спадна с 4,6%, а Deutsche Bank - с 4,2%. Трейдърите вече залагат на по-бързо намаляване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка, която трябва да подкрепи засегнатата от митата икономика.

„Това е напомняне, че търговската несигурност по никакъв начин не е приключила“, акцентира Каспер Елмгрин, главен инвестиционен директор за фиксирана доходност и акции в Nordea Asset Management. „Всеки ден, в който нямаме сделка, рискуваме да нанесем сериозни икономически щети“.