Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард потвърди ангажимента за запазването на ценова стабилност в еврозоната при встъпителната си реч на Форума на ЕЦБ за централното банкиране в Синтра, Португалия, съобщава Euronews.

„Голяма част от предизвикателствата пред паричната политиката през последните години бяха свързани със стабилизирането на инфлацията, докато бяхме изправени пред фундаментална несигурност за икономиката“, посочи Лагард.

Тя отбеляза, че инфлацията е достигнала по-висок връх, отколкото при предишните епизоди на меко кацане, но и се е забавила по-бързо. Растежът, макар и приглушен, остава в историческия диапазон, а пазарът на труда се оказва „изключително благоприятен“.

Въпреки това, пътят напред остава изпълнен с несигурност.

Лагард изтъкна нерешените въпроси с динамиката на заплатите, печалбите и производителността, и предупреди, че потенциални сътресения от предлагането все още могат да осуетят напредъка.

„Ще ни е необходимо време, за да съберем достатъчно данни, за да сме сигурни, че рисковете от инфлация над целта са отминали. Работата ни не е приключила и трябва да останем бдителни.“

В отговор на футболната легенда сър Боби Робсън, Лагард заключи:

„Няма да се успокоим, докато не спечелим мача и инфлацията не се върне на ниво от 2%.“

Годишната инфлация – право в целта

Междувременно днес стана ясно, че годишната инфлация в еврозоната се връща към целевата сойност от 2% през юни, отбелязвайки първо повишение от януари насам и затвърждавайки предпазливата позиция на ЕЦБ, която навлиза в последния етап от кампанията за дезинфлация.

Според експресната оценка на Евростат, публикувана във вторник, потребителските цени се повишават до 2% на годишна база спрямо 1,9% през май, което съответства на очакванията на икономистите.

На месечна база инфлацията се ускорява до 0,3%, след като през предходния месец беше без промяна.

Базисната инфлация, която изключва променливите елементи като храните и енергията, остава стабилна на ниво от 2,3% на годишна база и нараства с 0,4% на месечна, подчертавайки устойчивия базисен ценови натиск, особено в сферата на услугите.

Инфлацията в сектора на услугите, която е в центъра на вниманието на ЕЦБ, се повишава до 3,3% през юни от 3,2% през май и с 0,7% на месечна база, което предполага запазване на динамиката, движена от търсенето в началото на лятото, отбелязва Euronews.

Сред основните компоненти на инфлацията цените на енергията се задържат на ниво от -2,7%, макар че се отбелязва забавяне в сравнение с -3,6% през май.

Инфлацията при хранителните стоки, алкохола и тютюневите изделия се забавя незначително до 3,1%, а при неенергийните промишлени стоки е отчетено годишно увеличение от 0,5%.

На ниво държави най-високата годишна инфлация е отчетена в Естония - 5,2%, следвана от Словакия (4,6%) и Хърватия (4,4%). Най-ниските темпове са отчетени във Франция (0,8%) и Кипър (0,5%).

Месечната инфлация е най-силна в Гърция - с 1,3%, докато Финландия е единствената държава, която бележи спад на цените от -0,2%.

Еврото се задържа на 1,18 спрямо долара

Еврото се задържа на 1,18 долара, най-високото си ниво от септември 2021 г., и е на път да отбележи десета поредна сесия на ръст, поредица, която не е виждана от 2003 г.

От началото на годината досега единната валута е спечелила почти 14%, като е на път да отбележи най-силната си година от повече от две десетилетия.

Пазарите обаче показаха лека слабост в търговията.

Индексът Euro Stoxx 50 се понижи с 0,15 %, повлиян от спадовете на Saint-Gobain (-1,7 %), Deutsche Bank (-1,6 %) и Mercedes-Benz (-1,4 %). В положителна посока Adidas и LVMH спечелиха съответно 2,7% и 2,4%.

Националните индекси също се понижиха, като германският DAX спадна с 0,2%, френският CAC 40 - с 0,4%, а италианският FTSE MIB отстъпи с 0,6%, допълва Euronews.