Южна Корея е засегната от поредната вълна от нар. “любовни буболечки” – вид двукрила муха, известна с това, че често лети свързана по двойки по време на чифтосване.

Но обстановката около Сеул и съседния град Инчон, които през последните седмици са тормозени от тези досадни насекоми, определено не е романтична. Разпространението на мухите се ускорява от повишаването на температурите в резултат на климатичните промени.

В петък десетки държавни служители бяха изпратени в Гейансан, планина на запад от столицата, за да се справят с „изключително тежка епидемия“, съобщи в изявление министерството на околната среда на страната, цитира CNN. 

Видеоклипове в социалните медии от началото на тази седмица показват живописни туристически пътеки към върха на планината, превърнали се в сцена от апокалиптичен филм. 

Кадри показват туристи, които се борят с рояци от насекоми с размер на нокът, като един човек е обгърнат от чернокрилите същества, а друг събира хиляди малки трупове от пътеката. В видеоклип в YouTube мъж събира хиляди насекоми и ги отнася у дома, за да си направи хамбургери, които след това изглежда изяжда. 

Откъде идват любовните буболечки?

Любовните буболечки, известни научно като Plecia longiforceps, получават прякора си заради брачното си поведение. Срещат се в субтропиците, включително югоизточен Китай, Тайван и японските острови Рюкю. Намират се и в части от Централна Америка и южните щати на САЩ, включително Тексас и Флорида.

За първи път са забелязани в Южна Корея през 2015 г. и според министерството на околната среда са дошли от южната част на Китай. От 2022 г. се появяват в Сеул и околностите, особено в пристанищните райони, между юни и юли, добавя ведомството.

Защо се разпространяват?

Експертите казват, че климатичните промени и затоплянето на температурите спомагат за разпространението на насекомите на север в райони като Сеул и Инчон.

Макар глобалното затопляне да е проблем за цялата планета, учените са определили Сеул като район, където температурите се повишават по-бързо, отколкото в други части на света. Това се влошава от ефекта “топлинен остров” в града, при който се наблюдава много по-висока температура в гъсто застроените централни части, отколкото в околията и селските региони. 

“С климатичните промени, които увеличават екологичната нестабилност, трябва да останем бдителни през цялото лято“, заяви Ким Тае-о, директор на Министерството на околната среда, пише CNN. 

Вредни ли са?

Дребните мухи не предават болести и не жилят хората. Въпреки това, все повече граждани се оплакват от досадните насекоми, които се лепят по всякакви повърхности. Местните власти съветват жителите да се борят с рояците като ги пръскат с вода, а не химически пестициди. 

Къде могат да се разпространят оттук нататък?

Популациите се разрастват в северозападната част на Южна Корея, но потенциалното им по-нататъшно разпространение остава неизвестно. „В сравнение с последните две години, броят на любовните буболечки рязко се увеличи през изминалия уикенд в планината“, коментира във вторник Уанг Хьон-джонг, служител от окръг Гьеянг. Районите с топъл и влажен климат могат да ги привличат, тъй като предлагат благоприятни условия за тяхното оцеляване и размножаване.

Какво следва за Южна Корея?

Общинското управление на Сеул счита любовните буболечки за „екологично полезни“, тъй като не представляват риск за здравето на хората и помагат за опрашването на цветята. Техните лаври превръщат растителните материали в органични съставки.

Въпреки това жалбите до общината са се удвоили, като от 4418 през 2023 г. са стигнали 9296 през миналата година, по данните на Столичното управление на Сеул., пише Korea Herald.

В петък министрите на околната среда се съгласиха да засилят и да инвестират повече в процедурите за реагиране след последната епидемия, която описаха като „изключително тежка“.

„Ще следим отблизо ситуацията и ще работим с местните власти от ранните етапи на всяка епидемия“, заяви Ким.

Но според сведения се установява естествен контрол на популацията, тъй като птици като врабчета и свраки се научават да ядат буболечките, което води до намаляване на броя им.