Макрон и Стармър се срещат в Лондон под знака на митата и геополитиката
На преден план в разговорите между двамата е трудният въпрос за Вашингтон и какви са възможностите за противопоставяне на Тръмп и неговата все по-непредсказуема тарифна политика

Френският президент Еманюел Макрон ще приключи тридневната си държавна визита в Обединеното кралство в четвъртък, след като в Лондон се проведе френско-британска среща на върха.
Обединеното кралство направи всичко възможно, за да посрещне френския лидер и съпругата му Бриджит по най-официалния начин. Те бяха посрещнати от принца и принцесата на Уелс, Уилям и Кейт, при пристигането си в Англия във вторник, преди да бъдат отведени на среща с крал Чарлз III и кралица Камила в Уиндзор. Пътищата в града бяха затворени, докато Макрон и съпругата му се присъединиха към кралското семейство за каретна процесия до замъка, където в тяхна чест беше организиран бляскав държавен банкет.
Желаещи да впечатлят френските си гости, британски музикални и културни знаменитости – сред които Елтън Джон и Мик Джагър, актрисата Кристин Скот Томас и бившата вратарка на Англия Мери Еърпс – бяха сред 160-те знаменити гости на вечерята.
Френският президент се срещна с бизнес лидери в сряда, а в четвъртък ще проведе разговори с министър-председателя Киър Стармър, в които се очаква да се фокусират върху „съвместни приоритети“, включително миграция, търговия, отбрана и сигурност, съобщава британското правителство, цитирано от CNBC.
На преден план е трудният въпрос за Вашингтон и какви са възможностите за противопоставяне на Тръмп и неговата все по-трудно управляема и непредсказуема тарифна политика, която може да окаже сериозно влияние върху европейския и световния икономически растеж.
В понеделник американският президент сподели в социалните медии снимки на подписани „писма“, които според твърденията са били изпратени до 14 държави, включително Япония, Южна Корея и Южна Африка, в които им се съобщава, че от 1 август ще бъдат подложени на рязко увеличение на търговските тарифи. По този начин той удължи първоначалния краен срок от 9 юли.
След това, в сряда, той обяви, че поне още седем държави ще бъдат засегнати от наказателни мита, както и 50% тарифа за Бразилия, отчасти в отговор на текущия процес срещу бившия бразилски президент Жаир Болсонаро за ролята му в предполагаемия опит да се отмени резултатът от изборите в страната през 2022 г. Тръмп също така обяви 50% налог върху вноса на мед, който ще влезе в сила на 1 август, и даде сигнал, че скоро ще бъдат въведени още секторни тарифи.
Говорителят на Белия дом Каролин Лийвит заяви, че в следващите дни ще бъдат изпратени още писма, но досега Европейският съюз (ЕС) не е получил нищо, което го оставя в неведение относно тарифите, с които може да се сблъска. Нарастват и надеждите, че тази седмица може да бъде подписано търговско споразумение между САЩ и ЕС, въпреки че колко благоприятно – или неблагоприятно – ще бъде то за Брюксел остава голяма неизвестна.
„ЕС бърза да сключи споразумение със САЩ, вероятно още до края на тази седмица“, отбелязва във вторник Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank, като подчертава, че „остават сериозни препятствия“. „ЕС изглежда е приел с неохота, че настоящата 10% базова тарифа на САЩ, в допълнение към някои секторни мита, не може да бъде преговаряна. ЕС все още се надява да получи някои ограничени изключения от тези тарифи, например за самолети и части за самолети, така че общото увеличение на средната тарифа на САЩ за вноса от ЕС през тази година да бъде под 10 процентни пункта. САЩ досега заплашват да наложат по-високи тарифи от тези“.
Празничност и помпозност
Великобритания определено разпъна червения килим за държавното посещение на Макрон, което беше съпроводено с цялата празничност и помпозност, в които страната се отличава.
Във вторник Макрон и съпругата му бяха посрещнати от принца и принцесата на Уелс, Уилям и Кейт, преди да бъдат придружени до Уиндзор, където участваха в каретна процесия с крал Чарлз III и кралица Камила.
В началото на държавното посещение кралят произнесе реч, в която заяви, че Обединеното кралство и Франция „се сблъскват с множество сложни заплахи, идващи от различни посоки. Като приятели и съюзници, ние ги посрещаме заедно. Тези предизвикателства не познават граници: нито една крепост не може да ни защити от тях този път“.
Макрон и съпругата му са известни с топлите си отношения с британската кралска фамилия. Показателно е, че кралят за последно спечели овациите на Париж, когато се обърна към френския Сенат на английски и френски език, които владее свободно, по време на държавно посещение през 2023 г.
Това е първото държавно посещение на лидер от ЕС на британска земя, откакто Обединеното кралство напусна блока през 2020 г. след референдума за Брекзит. Британското правителство заяви, че посещението „ще предостави историческа възможност да се покаже широкият обхват на отношенията между Обединеното кралство и Франция“.
Стармър, който изглежда е успял да спечели благоразположението на Тръмп въпреки различните им политически убеждения, вероятно е дал на Макрон някои съвети как да спечели трансатлантическия си съюзник, докато ЕС продължава търговските преговори с Вашингтон.
Тръмп заяви, че Обединеното кралство е първата страна, която е сключила търговско споразумение с Вашингтон, и вероятно ще бъде защитена от бъдещи мита, „защото ги харесвам“. Междувременно Макрон имаше по-трудни отношения с американския лидер, който го е унижавал неведнъж. През юни, на последната среща на Г-7, Тръмп разкритикува Макрон като „търсещ публичност“.