Признаци за пазарна ротация поставят нови въпросителни пред ралито на S&P 500
Инвеститорите прибират печалбите си и се насочват към слабо представящи се сектори, което подхранва обрата, превърнал енергетиката - един от най-губещите в индекса S&P 500 през последните шест месеца - в победител през юли
&format=webp)
През месец юли се наблюдава забележима промяна при акциите в САЩ: Някои от най-изоставащите компании от първата половина на годината сега постигат по-добри резултати, докато обявените по-рано за победители изпадат в инвеститорска немилост.
Инвеститорите прибират печалбите си и се насочват към слабо представящи се сектори, което подхранва обрата, превърнал енергетиката - един от най-големите губещи в индекса S&P 500 през първите шест месеца на годината - в победител през юли, според данни, цитирани от Bloomberg.
Междувременно комуникационните услуги се изпадат от втория най-печеливш сектор през първата половина на годината в най-лошо представящия се през юли.
„Изглежда, че сме на прага на поне известно прибиране на печалби, но може да се превърне в пълна ротация“, казва Самир Самана, ръководител на отдела за глобални акции в Wells Fargo, пред Bloomberg.
За ротацията отчасти са виновни прекалено високите оценки.
Индустриалните акции, които бяха победители в първата половина на годината, сега изостават и същевременно са рекордно скъпи – с P/E сред най-високите от последните 20 години спрямо S&P 500, сочат данни на Goldman Sachs.
„Остойностяването е повишено в повечето отрасли на сектора и нашият модел показва, че той има най-ниски шансове за значително превъзходство през следващите шест месеца“, пишат анализаторите на Goldman в нов доклад.
Непредсказуемостта е тема за американските акции от началото на годината. Събитията от китайския DeepSeek до промяната на търговската програма на американския президент Доналд Тръмп натежават върху S&P 500, но той успя да осъществи завръщане към края на първото полугодие, достигайки нов рекорден връх.
След силната тримесечна серия Ирене Тункел от BCA Research коментира, че за инвеститорите е разумно да „реализират“ печалбите преди лятната ваканция.
„В същото време икономическият фон остава устойчив и инвеститорите все по-удобно се насочват към по-евтини, икономически по-чувствителни области на пазара, като енергетиката, материалите и транспорта“, добавя Тункел.
„Намаляването на данъците, заложено в Големия красив законопроект, също оказва подкрепа на потребителския и промишления сектор.“
Според Bespoke Investment Group при индекса Russell 1000 се наблюдава ясна ротация от печелившите през първото полугодие към губещите. Оттогава до 8 юли 20-те най-зле представили се акции през първото полугодие са спечелили 5,4% от началото на месеца, докато 20-те най-добре представили се имена за същия период са спаднали с 2,1%.