Google се е съгласила да плати около 2.4 милиарда долара, за да лицензира технологиите на стартъпа за изкуствен интелект Windsurf, както и да наеме неговия главен изпълнителен директор и част от екипа му, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки се на източници, запознати със сделката.

Тя е сключена след като преговорите между OpenAI и Windsurf за пълно придобиване на компанията са се разпаднали, твърдят същите източници на WSJ.

Дъщерната компания на Alphabet ще наеме ограничен брой служители на Windsurf, които ще се фокусират върху т.нар. агентно кодиране в рамките на подразделението ѝ DeepMind. Освен това Google ще получи неексклузивен лиценз за част от технологиите на Windsurf.

Важно е да се отбележи, че Google няма да придобива дял в Windsurf. Повечето служители на стартъпа ще останат на работа в компанията.

Първоначално OpenAI беше постигнала споразумение за закупуване на Windsurf за 3 милиарда долара в опит да ускори развитието на своите продукти за AI програмиране. Но сделката срещна пречки, след като Microsoft - най-големият инвеститор в OpenAI - се противопостави на някои от условията, както съобщи WSJ.

OpenAI не е искала Microsoft да получи достъп до технологиите на Windsurf, но по силата на действащия договор между двете компании, Microsoft има право на достъп до цялата интелектуална собственост, придобита от OpenAI.

Провалът на преговорите е сериозен удар за OpenAI, която се надпреварва с други технологични гиганти в създаването на AI помощници за програмиране - един от най-големите нововъзникващи пазари в ерата на генеративния изкуствен интелект. Случаят също така подчертава напрежението между OpenAI и нейния стратегически партньор Microsoft, което възпрепятства ключови бизнес инициативи.

Сделката с Windsurf е част от тенденцията на т.нар. „acquihire“ стратегии, при които технологични гиганти привличат елитни таланти от стартъпи чрез частично придобиване и лицензи, като по този начин избягват вниманието на антимонополните регулатори.

През миналата година Google плати 2.7 милиарда долара, за да наеме бившия си изследовател Ноам Шазир и да лицензира технологиите на създадения от него стартъп Character.AI. Подобни сделки са осъществявали и Microsoft и Amazon.