Инкубатор за таланти: Как OpenAI „отглежда“ визионери за създаване на AGI
Сам Алтман предлага на изследователи от съседни области като физика или неврология пряк път към индустрията, вместо да набира кадри, които вече са ангажирани с технологията
&format=webp)
Силициевата долина е в разгорещена надпревара за надмощие в областта на изкуствения интелект, а умопомрачителните възнаграждения са задължителна част в наддаването за привличане на таланти.
Разработчикът на ChatGPT – OpenAI обаче прилага една по-различна стратегия, която се отклонява от правилата в индустрията.
Шестмесечната платена програма на пълен работен ден предлага на амбициозните изследователи от съседни области като физика или неврология път към индустрията на изкуствения интелект, вместо да набира кадри, които вече са дълбоко ангажирани с изследванията и работата си по развитието на технологията, разказва Fortne.
Според Джаки Хехир, ръководител на програмата за изследователи на OpenAI, идеалните кадри не са тези, които търсят докторска степен в машинното обучение или AI, нито пък са служители на други лаборатории за AI. Вместо това, „те са наистина запалени в тази сфера.“
Какво всъщност иска OpenAI?
Горещи таланти на ниски цени. Макар че шестцифрената заплата поставя служителите сред едни от най-високо платените в корпоративна Америка, тя е изгодна сделка в света на изкуствения интелект, където войната за таланти кара някои компании да стигат до деветцифрени бонуси.
Предлагайки възможност за навлизане в света на AI, OpenAI отглежда таланти, които са дълбоко свързани с мисията на компанията.
Тази стратегия, ръководена от главния изпълнителен директор Сам Алтман, отдавна е част от подхода за задържане на служители и стимулиране на иновациите. Бивш кадър описва културата им пред Business Insider като „обсебена от действителната мисия за създаване на AGI“ или общ изкуствен интелект.
Талантите на OpenAI получават средна годишна заплата от 210 000 долара, което означава около 105 000 долара за шестмесечната програма. Компанията също така покрива разходите по преместването им в Сан Франциско.
За разлика от обикновените стажове, програмата третира участниците като пълноправни служители, с пълен набор от придобивки. Почти всеки, който се представя добре, получава предложение за работа на пълен работен ден. Всеки, на когото е предложен такъв договор досега, е приел. Всяка година компанията привлича и обучава около 30 такива служители, като дори твърди, че няма формални изисквания за образование или работа.
Вместо това поставя „изключително висока техническа летва“, която е равностойна на това, което търсят в служителите на пълен работен ден в сферите на математиката и програмирането.
„Въпреки че не е необходимо да имате диплома по висша математика, трябва наистина да се чувствате комфортно с напреднали математически концепции“, казва Хехир.
Докато OpenAI се опитва да изгради таланти от нулата, нейните конкуренти от Meta, правят всичко възможно, за да привлекат най-добрите в изкуствения интелект, като в докладите се твърди, че главният изпълнителен директор Марк Зъкърбърг лично е идентифицирал най-добрите служители на OpenAI в така наречения „Списък“ и се е опитал да ги привлече с предложения, надхвърлящи 100 милиона долара под формата на бонуси.
Съобщава се, че бинусните пакети на Meta за таланти в изкуствения интелект могат да достигнат над 300 милиона долара за четири години за елитни изследователи.
Методите на Марк Зъкърбърг са имали известен успех, като са привлекли редица служители на OpenAI за новия екип на платформата. В коментар за напускането на служители главният изследовател на OpenAI Марк Чен заяви, че се чувства така, сякаш „някой е нахлул в дома ни и е откраднал нещо“.
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман нарече тактиката на Meta „безумна“, като предупреди, че само с пари няма да се осигурят най-добрите хора. „Това, което Meta прави, според мен ще доведе до много дълбоки културни проблеми“, е заявил той пред служителите според изтекла вътрешна информация тази седмица.
В крайна сметка отглеждането на нови таланти, може да се окаже по-устойчив път за OpenAI в стремежа да остане силно ориентирана към мисията си, като същевременно подкрепя индустрията с дефицит на таланти от най-високо ниво.
Според изчисленията в света има едва около 2000 души, способни да разширят границите на големите езикови модели и напредналите изследвания на AI.
Дали талантите на Сам Алтман и OpenAI ще останат верни на компанията, не може да се твърди със сигурност. Но той е убеден, че „мисионерите на AI ще победят наемниците“, допълва Fortune.