Официалното одобрение на Кодекса на AI практиките с общо предназначение (GPAI) от държавите членки на ЕС може да стане още на 22 юли.

Това ще проправи пътя на доставчиците на системи с изкуствен интелект за подписване на документа, съобщиха за Euronews запознати източници.

Очаква се текстовете да бъдат съгласувани само няколко дни преди влизането в сила на 2 август на разпоредбите на Акта за AI, засягащи системите на GPAI.

Миналата седмица Европейската комисия представи Кодекса - доброволен набор от правила, изготвен от експерти, назначени от изпълнителната власт на ЕС, чиято цел е да помогне на доставчиците на модели като ChatGPT и Gemini да спазват Закона за AI.

Очаква се компаниите, които се присъединят към него, да бъдат в съответствие със Закона и да имат по-голяма правна сигурност, а други ще бъдат подложени на повече проверки. Кодексът изисква одобрение от държавите членки, които са представени в подгрупа на Съвета по изкуствен интелект, както и от Службата по изкуствен интелект на самата Комисия, допълва Euronews.

Очаква се държавите приключат оценките си следващата седмица и ако ЕК направи същото дотогава, доставчиците ще могат официално да го подпишат.

Документът, който трябваше да бъде публикуван през май, се забави и беше подложен на сериозни критики. Технологичните гиганти се опасяват, че правилата нарушават законите за авторското право и ограничават иновациите.

Междувременно OpenAI, компанията майка на ChatGPT, заяви, че ще се присъедини към кодекса, когато той бъде готов.

„Кодексът отваря вратата на Европа да продължи напред с плана за действие за изкуствения интелект, който беше обявен през април, и да надгради въздействието на изкуствения интелект, което вече се усеща днес“, се казва в изявление на компанията.

Публикацията предизвика смесени реакции, като групата на потребителите BEUC и Центърът за демокрация и технологии (CDT) се колебаеха относно окончателния вариант на кодекса.

Служителят по правните въпроси на BEUC Клаудио Тейшейра нарече разработката „стъпка в правилната посока“, но подчерта, че подобни доброволни инициативи „не могат да заместят задължителното законодателство на ЕС: те трябва да допълват и укрепват, а не да размиват основните защити на потребителите, предвидени в закона“.

Според Лаура Лазаро Кабрера от CDT Europe, кодексът „спира да изисква задълбочена им оценка“. „Стимулът за доставчиците да идентифицират солидно тези рискове ще бъде толкова силен, колкото е силен ангажиментът на Службата за защита на интелектуалната собственост да наложи всеобхватен, добросъвестен подход“, допълва тя.