Пазарът на облигации изпраща тревожен сигнал за инвеститорите
Продажбите на американски държавни ценни книжа се засилват след доклада за потребителските цени в САЩ
&format=webp)
Във вторник пазарът на американски държавни облигации отбеляза сериозен спад, което е сигнал за потенциални нови затруднения за много инвеститори в акции.
Продажбите на съкровищни облигации повишиха доходността по 30-годишните книжа до почти 5.02% – най-високото им ниво при затваряне от 23 май насам. През май ръстът на доходността над 5% бе свързан основно с притеснения относно фискалното състояние на САЩ. За разлика от тогава, движенията във вторник бяха предизвикани главно от перспективите за инфлацията, след като данните за юни показаха най-голямото месечно покачване на потребителските цени от началото на годината.
Доходност по 30-годишните облигации на САЩ над 5% обикновено се възприема негативно от фондовите пазари, тъй като това повишава разходите по заеми за домакинства и бизнеси. Тази доходност служи като ориентир за всичко – от ипотечни кредити до корпоративни облигации, и предоставя важни сигнали за очакванията на пазарните участници относно икономиката и държавния дълг.
Сред другите важни послания на повишената доходност във вторник бе, че Федералният резерв може би няма да успее да осъществи две понижения на основната лихва с по 0.25 процентни пункта тази година, както беше заявено от официални представители на Фед през юни.
Макар че търговците на фючърси върху лихвените проценти все още залагат предимно на два лихвени спада до декември, по-широкият облигационен пазар изглежда започва да променя своето очакване.
„След публикуването на доклада за потребителските цени за юни, първоначалната реакция на облигационния пазар изглеждаше доста сдържана“, коментира пред Market Watch икономистът Лорън Хендерсън от Stifel, Nicolaus & Co. в Чикаго. „Сега обаче наблюдаваме покачване на доходността, което ни показва, че пазарът вярва, че Фед ще трябва да запази лихвите високи за по-дълго време.“
Според Хендерсън вече съществува вероятност Фед да направи само едно понижение през третото тримесечие, като „прозорецът за лихвени понижения през 2025 г. бързо се затваря“. Тя добавя: „Докладът за юни бе доста ясен – категориите, които са уязвими от мита, като мебели, играчки и електроуреди, отчитат ускорение в цените си.“
Данните за вторник разкриха, че индексът на потребителските цени в САЩ е нараснал с 0.3% през миналия месец – най-силният ръст от януари насам. Общият темп на инфлацията на годишна база се е повишил до 2.7% спрямо 2.4% предходния месец, а основната годишна инфлация (изключваща променливите категории храни и енергия) се е покачила до 2.9% от 2.8%.
„Последният доклад на практика потвърждава, че митата, наложени от президента Тръмп, са допринесли за повишаването на потребителските цени през юни“, коментира пред MarektWatch Матю Райън, ръководител на пазарната стратегия във финансовата компания Ebury, базирана в Обединеното кралство. „Големият страх сред представителите на Фед е, че най-лошото тепърва предстои – освен че има забавяне между въвеждането на митата и отражението им върху цените, планираното ново увеличение на митата от 1 август почти сигурно ще създаде допълнителен инфлационен натиск.“
Играчите на пазара в момента се колебаят между две основни хипотези относно ефекта на митата върху инфлацията в бъдеще.
Според едната, ефектът ще е краткотраен и може да отслабне, ако икономическият растеж се забави или пазарът на труда отслабне. Според другата, инфлационният натиск може да се окаже по-траен и труден за овладяване.
Всичко – от 3-месечните съкровищни бонове до 30-годишните облигации – беше разпродавано във вторник, което доведе до повишение на доходностите в целия спектър. Както при 30-годишните облигации, така и при 20-годишните доходността премина границата от 5%.
Междувременно два от основните американските борсови индекси приключиха деня на отрицателна територия, като доброто представяне на големите технологични компании прикри слабостта в други сегменти на пазара, като например индекса на малките компании Russell 2000.
S&P 500, който скочи до нов исторически връх в началните минути на търговската сесия, затвори с 0,4% по-ниско, а Dow Jones Industrial Average се понижи с 1%, губейки над 400 пункта. Технологичният Nasdaq Composite се повиши с 0,2%, завършвайки на рекордно високо ниво за втори пореден ден.
Акциите на Nvidia добавиха 4% във вторник, след като гигантът в сегмента на AI чиповете обяви, че ще възобнови доставките на своя продукт H20 за Китай. Любимецът на инвеститорите в AI миналата седмица стана първата компания, достигнала пазарна капитализация от 4 трилиона долара.
Акциите в сектора на полупроводниците се повишиха след новините от Nvidia. Advanced Micro Devices скочи с над 6%, Arm Holdings и Broadcom добавиха по около 2%, както и VanEck Semiconductor ETF. Акциите на производителя на сървъри Super Micro Computer, основен партньор на Nvidia, се покачиха със 7%.
Сред акциите на технологични компании с мега-капитализация, Microsoft, Apple, Amazon и Alphabet се повишиха с по-малко от 1%. Tesla падна с около 2%, а Meta Platforms се понижи с 1,5%.
Няколко големи финансови институции публикуваха резултатите си за второто тримесечие, след което акциите на State Street се сринаха със 7%, а Wells Fargo и BlackRock се понижиха с повече от 5%.
JPMorgan Chase падна с близо 1%, докато Citigroup се противопостави на по-широкия спад във финансовия сектор, като се покачи с близо 4% след по-добър от очаквания отчет за печалбите.
Биткойн загуби позиции във вторник, след като достигна серия от рекордни върхове през последната седмица. Дигиталната валута достигна цена от 117 400 долара, след като докосна исторически максимум от 123 000 долара в началото на понеделник.
Фючърсите на златото се понижиха с 0,9% до 3330 долара за унция.