JPMorgan Chase надмина прогнозите и се изстреля до приходи от 45,68 млрд. долара
Търговските операции на банката се възползват успешно от турбулентните условия в периода, в който президентът Доналд Тръмп предизвика сътресения на пазарите с тарифната си война
&format=webp)
Американският банков гигант JPMorgan Chase надмина прогнозите на анализаторите за второто тримесечие благодарение на по-добри от очакваните приходи от търговия с фиксирани доходи и инвестиционно банкиране.
Ето какво отчете компанията:
• Приходи: 45,68 млрд. долара при очаквани 44,06 млрд. долара
• Печалба: 5,24 долара на акция, при оценка на LSEG за 4,48 долара на акция
Въпреки това обаче, банката съобщи, че печалбата е спаднала със 17% до 14,9 млрд. долара, или 5,24 долара на акция, в сравнение с миналата година, когато е била 7,9 млрд. долара от акции на Visa.
Приходите спадат с 10% до 45,68 млрд. долара, въпреки че сравнението с предишната година е повлияно и от дела на банката във Visa.
Главният изпълнителен директор Джейми Даймън изтъкна резултатите на финансовата институция и способността ѝ да увеличава дивидентите и да изкупува обратно акции, като същевременно повтори честите предупреждения за рисковете от търговската политика на САЩ, конфликтите в чужбина и нарастващия бюджетен дефицит, отбелязва CNBC.
„Икономиката на САЩ остана устойчива през тримесечието. Финализирането на данъчната реформа и потенциалното дерегулиране са положителни за икономическите перспективи.
Въпреки това продължават да съществуват значителни рискове – включително от митата и търговската несигурност, влошаването на геополитическите условия, високите фискални дефицити и повишените цени на активите.”, посочи той в изявление след отчетените резултати за тримесечието.
Търговските операции на JPMorgan успяха да се възползват от турбулентните условия през периода, в който президентът Доналд Тръмп предизвика сътресения на пазарите с опита да преразгледа глобалните търговски споразумения с въвеждане на нови мита.
Банката съобщи, че приходите от търговия с фиксирана доходност са скочили с 14% до 5,7 млрд. долара, надминавайки прогнозата на StreetAccount с около 500 млн. долара, благодарение на активността в областта на валутите, лихвените проценти и суровините.
Приходите от търговия с акции са скочили с 15% до 3,2 млрд. долара, което съвпада с прогнозата.
Таксите за инвестиционно банкиране нарастват със 7% до 2,5 млрд. долара заради по-високата дейност по поемане на дълг и консултиране, което е с около 450 млн. долара повече от оценката на StreetAccount.
Въпреки че дейността на инвестиционното банкиране „започна бавно“ през тримесечието на фона на объркването от търговските съобщения на Тръмп от 2 април, активността нараства с напредването на тримесечието и възстановяването на пазарите, допълва Даймън.
Това обяснява как резултатите от инвестиционното банкиране се подобряват толкова много в сравнение с насоките, дадени на годишната инвеститорска конференция на банката през май, когато тя заяви, че приходите в сферата са се насочили към процентен спад от „средно десетки“.
Банката повиши прогнозата си за нетния лихвен доход до около 95,5 млрд. долара, или с около 1 млрд. долара повече от по-ранната прогноза. Нетният лихвен доход е ключов показател за рентабилността на банките, който представлява разликата между това, което се плаща за депозити, и това, което печели от инвестиции и кредити.
Citigroup и Wells Fargo също надхвърлиха прогнозите на анализаторите във вторник, а Goldman Sachs, Bank of America и Morgan Stanley ще представят своите отчети в сряда, допълва CNBC.