"Нашите очаквания са, че България и през юни ще покрие критерия за ценова стабилност в еврозоната."

Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг в Министерския съвет, цитирана от БТА.

Съгласно информацията от Националния статистически институт годишната инфлация е 4,4%. Тя обхваща периода от юни 2025 г., спрямо юни 2024 г. Инфлацията от началото на годината до настоящия момент, тоест юни 2025 г. към декември 2024 г. е 2,4%. Месечната инфлация за юни е 0,4%, спрямо месечната инфлация за май, която беше 0%, разясни Петкова.

Тя отбеляза какви са стоките и услугите, дали отражение върху покачването на цените.

„Развлечение и култура – 2,8%, ресторанти и хотели – 1,3%, алкохолни напитки и тютюневи изделия – 0,8%, транспорт – 0,7%. Намаление е регистрирано в групите: облекла и обувки – 0,6%, съобщения – 0,2%, разнообразни стоки и услуги – 0,1%“, изброи финансовият министър.

По отношение на 12-месечния хармонизиран индекс на цените, което е инфлацията, която се измерва за целите на Евростат, към настоящия момент инфлацията за България е 2,8%. При първоначални данни за инфлацията в еврозоната от 2,9%, обясни Петкова.

Пресконференцията на финансовия министър дойде след като по-рано на днешното правителствено заседание премиерът Росен Желязков поиска от нея да разясни данните за инфлацията в страната, като допълни, че тя трябва „да разясни някои въпроси, които пораждат неразбиране в медийното пространство по отношение на инфлацията и данни на Националния статистически институт“, допълва БТА. 

Финансовият министър коментира и темата с пласираните от министерството облигации на международните капиталови пазари.

Вчера Министерството на финансите успешно пласира облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро. Първият транш е със срок от 10 години и е за 2 млрд. евро. и годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият транш се състои от облигации със срочност 20 години, с обем от 1,2 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%. Общата номинална стойност на подадените заявления превиши с 13,8 млрд. евро търсените средства, презаписванията са четири пъти над търсения ресурс.

Инвеститорският интерес беше огромен. Най-големият инвеститорски интерес, отчетен до настоящия момент. Явиха се над 440 инвеститори от целия свят. Тази инициатива от страна на инвеститорите е продиктувана и се базира безспорно на решенията на Европейската комисия за приемане на България в еврозоната и на последвалите след това повишавания на кредитния рейтинг на страната от страна на кредитните агенции.

Всичко това създаде възможност емисията да бъде реализирана при възможно най-добри финансови условия, разясни министър Петкова. 

Трябва да отбележим, че десетгодишният транш постигна исторически най-нисък спред към доходността на германските федерални облигации, като това е факт, който се случва за първи път за всички емитирани до момента облигации от страна България на международните капиталови пазари, посочи още Петкова и допълни, че това са положителните ефекти от решението за приемане на България в еврозоната.