Генеративният AI дебютира на екран със специални ефекти в оригинален сериал на Netflix
Сцената в The Eternauts е първият финален кадър, създаден с генеративен изкуствен интелект в продукция на Netflix. Технологията съкращава времето за изпълнение и намалява разходите по визуалните ефекти
&format=webp)
За първи път в историята си стрийминг платформата Netflix използва в своя продукция визуални ефекти, създадени от генеративен изкуствен интелект. За това съобщава съизпълнителният директор на стрийминг гиганта Тед Сарандос, като отбелязва, че AI е използван за сцена с рухваща сграда в аржентинския научнофантастичен сериал The Eternauts.
„Разходите за тази сцена просто не биха се вписали в бюджета на този сериал. Технологията позволява на екипа да завърши сцената десет пъти по-бързо в сравнение с традиционните инструменти за специални ефекти“, обяснява Сарандос пред BBC.
„Това е първият финален кадър, създаден с генеративен AI, който се появява в оригинален сериал или филм на Netflix. Създателите са възхитени от получените резултати.“
Сцената в The Eternauts, която пресъздава разрушаването на града в Буенос Айрес, бележи не само технологичен напредък, но и е началото на една нова вълна в продукционния процес на платформата.
Според Сарандос генеративният изкуствен интелект отваря нови възможности за визуални ефекти, когато става въпрос за продукции с по-ограничен бюджет, което прави ефектите доста по-достъпни за екипи, които до момента не са можели да си ги позволят.
Но напредъкът не идва и без известно напрежение. Генеративният AI остава една от най-оспорваните теми в развлекателната индустрия – от притеснения, че използва творби на други автори без изрично съгласие, до реални страхове, че ще отнеме работните места на много хора в бранша. Именно темата за AI беше сред основните искания при стачката в Холивуд от 2023 г., организирана от Съюза на екранните актьори и телевизионните артисти (SAG-AFTRA).
През миналата година продуцентът Тейлър Пери дори спря разширяването на студиото си в Атланта, за което бе планиран бюджет от 800 млн. долара, заради опасения, че бързото развитие на AI-генерирани видеа сериозно може да застраши заетостта в сектора.
Изявленията на Сарандос съвпадат с публикуването на резултатите на Netflix за второто тримесечие на 2025 г. Приходите на компанията са нараснали с 16% на годишна база, като достигат 11 млрд. долара, а печалбата се е повишила от 2,1 млрд. на 3,1 млрд. долара. Основен двигател на този ръст е третият и финален сезон на хитовия южнокорейски сериал Squid Game, който вече е събрал 122 млн. гледания.
„Използването на генеративен изкуствен интелект не бива да се разглежда като заплаха, а като допълнителен инструмент за изкуството, което виртуалните артисти създават“, казва Дейвиър Юн, съосновател на сингапурското анимационно студио CraveFX.
„AI наистина отваря вратата за много малки студия да постигнат едно визуално ниво, сравнимо с това на високобюджетните продукции.“
„В крайна сметка, художникът е този, който решава какво ще видим в крайния резултат, а не изкуственият интелект“, допълва Юн.
Генеративните инструменти като Sora на OpenAI, които създават видеосъдържание само чрез текстов сигнал, също са обект на възторг и тревога. През 2024 г. вълната от подобни технологии предизвика истински разрив в индустрията: от една страна – изумление заради качеството, а от друга – опасения за бъдещето на хиляди професионалисти.