Глобалният пазар на криптовалути достигна рекордните 4 трлн. долара
Цената на Bitcoin достигна рекордно високо ниво от над 123 000 долара тази седмица

Стойността на глобалния пазар на криптовалути достигна за първи път 4 трилиона долара, тъй като инвеститорите очакват милиарди долари от Уолстрийт да наводнят сектора след приемането на историческото законодателство на САЩ за дигиталните активи.
Цената на Bitcoin достигна рекордно високо ниво от над 123 000 долара тази седмица. Други токени като Ethereum и Solana също отбелязаха скок. Според доставчика на данни за дигитални активи CoinGecko това повишение е изстреляло общата пазарна стойност на всички криптовалути над 4 трилиона долара в петък.
Тези промени настъпиха на фона на поредица от законодателни промени в САЩ, които според Марк Палмър, анализатор в инвестиционната банка The Benchmark Company, представляват „една от най-значимите стъпки“ към масовото приемане на криптовалутите.
„Институционалните фондове, които са били в очакване точно на този тип яснота, ще навлязат в пространството“, казва той пред Financial Times.
В четвъртък Конгресът прие така наречения Genius Act, който регулира токените, наречени стабилни монети, които са обвързани с фиатни валути, обикновено американския долар. Отделни правила, регулиращи структурата на пазара на дигитални активи и забраняващи дигиталните валути на централните банки, също бяха приети от Камарата на представителите, но все още трябва да бъдат гласувани от Сената.
С достигането на прага от 4 трилиона долара, индустрията постига огромен обрат от 2022 г., когато стойността ѝ спадна до около 800 милиарда долара след фалита на криптоборсата FTX. След като цената на Bitcoin спадна до около 16 000 долара, много инвеститори се оттеглиха от пазарите, като твърдяха, че криптовалутите са твърде рискови.
Оттогава обаче индустрията се възползва от ентусиазираната подкрепа на президента на САЩ Доналд Тръмп, който пусна или подкрепи няколко токена и назначи служители във Вашингтон, които са приятелски настроени към криптовалутите.
Крипто инвеститорите прогнозират, че законодателството за стабилните монети ще проправи пътя на банките от Уолстрийт, финансовите мениджъри и други компании да инвестират в дигитални активи или да създадат свои собствени токени. Ръководителите на Bank of America, Citigroup и JPMorgan Chase дадоха сигнал, че ще създадат свои собствени стабилни монети, след като Genius Act бъде подписан като закон.
„Огромни победи за криптовалутите в Камарата“, написа в X назначеният от Тръмп за „цар на криптовалутите и изкуствения интелект“ Дейвид Сакс в отговор на законодателната офанзива от тази седмица.
Тръмп също така се готви да подпише изпълнителна заповед, която ще отвори пазара на пенсионни фондове в САЩ, оценяван на 9 трилиона долара, за криптовалути и други алтернативни инвестиции. Критиците обаче предупреждават, че по-тясното обвързване на криптовалутите с традиционните финанси представлява сериозен риск в случай на поредния срив на пазара.
Демократичната сенаторка Елизабет Уорън коментира, че в Genius Act „липсват основните предпазни мерки, необходими за да се гарантира, че стабилните криптовалути няма да разрушат цялата ни финансова система“. Тя също така изтъква, че емитирането на стабилни токени от частни компании рискува „да концентрира прекалено много икономическа власт в ръцете на малцина“.
Тръмп получи стотици милиони долари за финансиране на кампанията си от крипто мениджъри и обеща да превърне САЩ в „крипто столицата на света“. Преди това крипто индустрията – включително групи като Coinbase, Binance и Crypto.com – беше изправена пред поредица от съдебни дела по време на администрацията на бившия президент Джо Байдън.
По време на втория мандат на Тръмп всички тези дела бяха оттеглени.