Bitcoin влезе в Белия дом, но ще пробие ли в корпоративния свят?
Засега приемането не се е разпространило много по-широко от криптоиндустрията, но това може да се промени скоро
![Bitcoin влезе в Белия дом, но ще пробие ли в корпоративния свят?](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/13022025/921eb930-2123-4500-84eb-41bc502e73e9.jpg?width=1001&height=538&format=webp)
Миналата седмица криптоцарят на Белия дом Дейвид Сакс проведе първата си пресконференция, за да обсъди бъдещето на политиките на администрацията на Тръмп на това поле.
Макар че те ще включват законодателство за стабилните монети и регулиране на цифровите активи, Сакс посочва пред CNBC, че една от основните идеи в дневния ред е също така да се оцени „дали е възможно да се създаде или резерв от Bitcoin, или някакъв вид запас от цифрови активи“. Дали обаче импулсът около криптовалутите ще се пренесе в корпоративния свят в по-широк план, появявайки се в балансите?
Към днешна дата компаниите с експозиция към Bitcoin в бизнес операциите си са първите, които в много случаи показват своята подкрепа и участие в тази индустрия. Според уебсайта за проследяване на криптовалута №1 Bitcointreasuries 79 публични компании понастоящем притежават такава. Някои от най-големите притежатели са компании като Riot Platforms, Coinbase и Block.
Strategy, компанията, известна преди това като MicroStrategy, и нейният съосновател Майкъл Сейлор са шампиони като най-големия корпоративен притежател на криптовалута №1. На разговора за приходите си за третото тримесечие по-рано този месец компанията заяви, че държи в баланса си 471 107 Bitcoin-a, което е около 2% от общото предлагане и е на стойност около 45,2 млрд. долара.
В списъка на компаниите от криптоиндустрията, които държат Bitcoin в баланса си, е и Moonpay - подкрепена от рисков капитал финтех компания, която изгражда инфраструктура за криптоплащания. Според главния изпълнителен директор Иван Сото-Райт тя е добавила в баланса си Bitcoin, равняващ се на 5% от оперативните ѝ парични средства.
Макар че Сото-Райт признава, че част от нагласите са „ще успеем само ако Bitcoin успее“, той смята, че има все повече аргументи за включването на криптовалути в стратегията за управление на финансите на всяка компания.
„Bitcoin наистина е отделен както от лихвените проценти, така и от движенията на капиталовите пазари, така че бихте могли да го разглеждате от тази гледна точка“, казва Сото-Райт. „Бихте могли да го разглеждате и от гледна точка на хеджиране на инфлацията. По отношение на голямото движение на пари, той е невероятно ефективен, така че бихте могли да твърдите, че е по-добра версия на златото.“
Това е един от аргументите, които Майкъл Сейлор от Strategy също изтъква, когато прави един от най-значимите опити да подтикне голяма американска компания да добави Bitcoin към баланса си. Той се появява на годишното събрание на Microsoft, за да се изкаже от името на група акционери, която призовава управителния съвет на компанията да обмисли дали да притежава Bitcoin или други криптовалути.
Сайлор отправя това послание и по време на конференцията ICR по-рано тази година. В своята презентация там той заявява, че компаниите могат или да се „вкопчат в миналото“ и да продължат да купуват държавни облигации, да извършват обратни изкупувания и да изплащат дивиденти, или да „прегърнат бъдещето“, използвайки Bitcoin като цифров капитал.
Tesla, една от малкото компании, които не са фокусирани върху криптовалутите и държат Bitcoin в баланса си, показа положителната страна на това през последното си тримесечие. Тя отбеляза печалба от 600 млн. долара заради поскъпването на криптовалута №1. Съветът за финансови счетоводни стандарти прие ново правило за 2025 г., което задължава корпоративните притежания на цифрови активи да се оценяват по пазарна стойност всяко тримесечие.
Но засега посланието и приемането не са се разпространили много по-широко от криптоиндустрията. Едва 0,55% от гласовете на годишното събрание на Microsoft подкрепиха плана за придобиване на Bitcoin. Компанията все пак „продължава да следи тенденциите и развитието, свързани с криптовалутите, за да може да вземе информирано решение в бъдеще“.
Акционерите, подкрепящи Bitcoin, няма да изчезнат
Липсата на приемане досега не обезкуражава привържениците на компаниите, които държат Bitcoin в баланса си. Итън Пек е заместник-директор на Free Enterprise Project, който е част от консервативния мозъчен тръст Национален център за изследване на обществената политика. Той е подал предложение за акционерите в Microsoft и заявява пред CNBC, че планира да подаде подобни предложения в други големи компании. Наскоро беше изчислено, че компаниите от S&P 500 притежават общо над 3,5 трилиона долара в балансите си, въпреки че цифрата се променя от тримесечие на тримесечие.
Макар че Пек посочва, че не се застъпва за това компаниите да заемат толкова агресивна позиция, колкото Strategy, „те трябва да обмислят възможността да държат няколко процента в Bitcoin, защото иначе губят парите на акционерите си“.
„Доходността на облигациите не изпреварва реалната инфлация, така че вие губите пари“, посочва Пек.
Този дебат обаче далеч не е решен в корпоративна Америка, според Маркус Вейт, който ръководи практиката за цифрови активи на Grant Thornton. Особено като се има предвид, че през последната година Bitcoin реагира по-скоро в съответствие с по-широкия фондов пазар, отколкото с инфлацията, а волатилността все още е висока. Това е нещо, което бордът на Microsoft също посочва като мотив за отхвърлянето на това предложение на акционерите.
Вейт смята, че регулациите също могат да задържат компаниите. През януари Комисията по ценни книжа и фондови борси отмени SAB 121 - правило, което изискваше от банките да класифицират криптовалутите като пасиви в баланса си. Тази тежест, свързана с капиталовите изисквания, попречи на много банки да предоставят попечителство за криптоактиви.
Това е промяна, която може да доведе до това, че финансовите институции, включително Goldman Sachs, ще преразгледат този въпрос. Главният изпълнителен директор Дейвид Соломон коментира пред CNBC в Давос миналия месец, че „в момента, от регулаторна гледна точка, не можем да притежаваме“ Bitcoin, но добави, че банката ще преразгледа въпроса, ако правилата се променят. Голяма част от Уолстрийт също започва поне предпазливо да пее различна песен. Тед Пик от Morgan Stanley и Брайън Мойнихан от Bank of America също казват пред медията, че техните институции биха могли да позволят по-широко приемане, ако регулаторната среда се промени.
Но регулирането не може да реши въпроса с изключителната волатилност на криптовалутите и опасенията, че в даден момент може да има нов спад.
„Какво ще правите, ако има още една криптозима и цената се понижи, а вие седите продължително време върху голям запас от Bitcoin и цената продължава да се понижава? Как ще обясните това на своите заинтересовани страни, акционери или на управителния съвет? Вероятно това пречи на повече компании да навлязат в това пространство“, посочва Вейт.
Последното тримесечно проучване на Съвета на финансовите директори на CNBC, проведено през декември, отразява тази оценка на риска: 78% от лидерите, участвали в проучването, са заявили, че Bitcoin е силно спекулативен клас активи, а едва 7% - че е надеждно средство за съхранение на стойност. Освен това 11% твърдят, че е измама, въпреки че последното мнение намалява с течение на времето.
Тъй като администрацията на Тръмп продължава да приема криптовалутите, мнението на корпоративна Америка за тях може да се промени още повече.
„Ако погледнете общите тенденции, те стават все по-приети от институциите, тъй като има по-голямо обращение, тъй като има повече продукти, които излизат на пазара, и тъй като започва да развива своя статут и позиция като истински диверсифициран, некорелиран финансов инструмент“, казва Сото-Райт. „Мисля, че ще започнете да виждате как все повече компании признават, че в стратегията им за управление на портфейла от финансови средства това е още един актив, който е легитимиран“.