С химна God Bless the USA и сцена, пълна с технологични аристократи, милиардери и елита на Силициевата долина, Доналд Тръмп официално стартира една нова ера за изкуствения интелект в САЩ. По време на бляскавия AI форум във Вашингтон президентът излага своя „действителен план за изкуствения интелект“ и обявява, че Америка отново трябва да се превърне в „страна, в която новаторите получават зелена светлина, а не биват потискани от бюрокрацията“.

Посланието е напълно ясно: времето на регулациите и предпазливостта в технологичния сектор изтече.

Но какво означава това? И по-важно: до какво ще доведе?

„Наблюдавам ситуацията от години. Наблюдавах и регулациите. Вече съм бил жертва на регулации“, заяви Тръмп, обръщайки се към публиката като към „група умници… интелектуалната сила на САЩ“, по думи на The Guardian.

Пред американския президент стоят фигури като изпълнителният директор на Nvidia Дженсън Хуанг, техническият директор на Palantir Шайам Санкар, венчър капиталисти, както и представители на технологични гиганти.

Събитието носи името Winning the AI Race и е организирано от Hill and Valley Forum и подкаста All-In, воден от Давид Сакс, който същевременно е и технологичен съветник в Белия дом по въпросите за AI технологии и крипто.

Тръмп представя пред своята аудитория три изпълнителни указа, които очертават новата визия на САЩ като „суперсила в износа на AI“. Те променят част от регулациите, въведени при администрацията на Джо Байдън. Сред тях са разхлабване на екологичните изисквания за енергоемки центрове за данни, ускоряване на федералното разрешително производство за тях, както и насърчаване на американския износ на технологии за изкуствен интелект.

Най-спорното от разпоредбите е насочено срещу т.нар. „woke“ AI – алгоритми, обучени да отчитат принципи на многообразие, равенство и включване (DEI). Съгласно новия указ, компании, които получават федерално финансиране, ще бъдат длъжни да поддържат AI моделите си „свободни от идеологически парадигми“.

„За да спечелим AI надпреварата, ще трябва различен и нов дух на патриотизъм и национална лоялност в Силициевата долина – и далеч отвъд нея“, подчертава Тръмп.

До този момент водещите играчи в технологичната надпревара вече внимателно са премерили ходовете си. Според данни на организацията Issue One, само през 2025 г. осем от най-големите компании в сектора са изразходвали общо $36 млн. за лобиране – средно по $320 хил. на ден, в дните, в които Конгресът заседава.

Начело на класацията е Meta с $13.8 млн. и 86 наети лобисти. Nvidia е увеличила разходите си с 388% спрямо миналата година, а OpenAI – с 44%.

„Реалността е, че технологичните гиганти продължават да харчат десетки милиони долари, за да си осигурят благосклонността на законодателите и да оформят законите на сектора“, коментира Аликс Фрейзър, вицепрезидент по застъпничество в Issue One, пред The Guardian.

Тесните връзки с Белия дом също не са за подценяване. Главните изпълнителни директори на Alphabet, Meta, Amazon и Apple правят дарения за инаугурационния фонд на Тръмп и се срещат с него в Мар-а-Лаго.

В момента Сам Алтман от OpenAI е сред най-близките технологични съюзници на президента, а Дженсън Хуанг от Nvidia обещава инвестиции за $500 млрд. в AI инфраструктура в САЩ през следващите четири години.

Въпреки че индустрията аплодира новата линия, над 100 неправителствени организации, включително и такива в сферата на труда, екологията и гражданските права, излизат с алтернативен документ – People’s AI Action Plan. В него се подчертава нуждата от защита на обществените интереси срещу корпоративните и се отправя предупреждение за „неконтролиран и безотчетен AI“.

„Не можем да позволим на лобистите на големия технологичен и енергиен сектор да пишат правилата за изкуствения интелект и икономиката ни – за сметка на свободата, равенството и благосъстоянието ни“, се казва в позицията.

Но за индустриални групи като Consumer Choice Center визията на Тръмп звучи като облекчение.

„Това е коренна промяна спрямо враждебния регулаторен подход на администрацията на Байдън“, коментира Джеймс Чернявски, ръководител на направление за нововъзникващи технологии в организацията.

Честно казано, „Да спечелим AI надпреварата“ звучи като лозунг от кампания, но в същото време изглежда повече като стратегически сигнал: САЩ отново залагат на дерегулаторен подход към новите технологии – този път с поглед, насочен към алгоритмите, кода и енергийните ресурси, които стоят зад тях.

И стигаме отново до стигмата, а именно, че изкуственият интелект се е превърнал в много повече от инструмент, създаден, за да помага на хората и да допълва уменията им – това вече е национален приоритет за САЩ. И според Белия дом – оръжие в тази глобална надпревара, което не може да търпи спирачките на бюрокрацията.