Само две седмици след бурната раздяла между Илон Мъск и Доналд Тръмп Сам Алтман вечеря с президента на САЩ в голф клуба му в Ню Джърси.

40-годишният главен изпълнителен директор на OpenAI, когото Илон Мъск възприема за враг, е представен от Тръмп пред членовете на клуба като „много умен човек“. „Надявам се, че е прав и за изкуствения интелект“, казал президента на САЩ, според източници на The Wall Street Journal.

Това топло посрещане рязко контрастира със студеното отношение, което Алтман получи в първите седмици след избирането на Тръмп. Тогава близостта на Мъск с президента го държеше далеч от срещите в Мар-а-Лаго, както и от основната сцена на инаугурацията, където други технологични лидери получиха място.

Алтман обаче изчака подходящия момент и започна да действа задкулисно, пише WSJ.

Той сключи сделки за AI инфраструктура, подкрепени от Тръмп, и прозорливо избягваше контакт с Мъск, който междувременно заведе дело срещу OpenAI заради предполагаемо отклонение от мисията ѝ.

Алтман предпочете да се фокусира върху изграждането на собствена връзка с президента на САЩ, въпреки че от дълги години е отдаден демократ и е сравнявал Тръмп с Хитлер.

„Бездомник“ в Белия дом

На 4 юли Алтман обяви в X, че вече не се идентифицира като демократ, отбелязвайки, че партията е отишла толкова вляво, че го е оставила „политически бездомен“.

Това беше подходящ момент за политически завой. Внезапното отпадане на Мъск от вътрешния кръг на Тръмп отвори вратата за Алтман, който получи правителствена подкрепа за огромен глобален проект за изграждане на AI инфраструктура – и по-голямо влияние върху регулацията на авангардната технология.

За нарастващото влияние на Алтман говори и факта, че по-късно този месец той ще бъде основен лектор на конференция на Федералния резерв, където ще говори пред централните банкери за въздействието на AI върху икономиката.

„Президентът Тръмп мисли мащабно за американския изкуствен интелект и изграждането на нужната инфраструктура, за да останем начело“, казва говорител на OpenAI пред WSJ. „Очакваме с нетърпение да продължим съвместната си работа с него, за да развием икономиката и гарантираме, че AI ще бъде от полза за всички.“

Алтман и Тръмп са неочаквани съюзници. В продължение на десетилетия шефът на OpenAI е правил дарения почти само на демократи – в съответствие с прогресивните (макар и леко либертариански) ценности на технологичния свят.

През 2016 г. Алтман подкрепи Хилъри Клинтън, пишейки в блога си, че „Доналд Тръмп представлява безпрецедентна заплаха за Америка.“ Той нарече Тръмп „непредсказуем, злоупотребяващ и склонен към изблици на гняв“, а неговото управление – „бедствие за американската икономика.“ Според Алтман почти всеки в Силициевата долина – с изключение на неговия ментор Питър Тийл – намира Тръмп за „отвратителен.“

Но още същото лято той призна в блог пост, че Тръмп е „прав за някои големи неща“ – като това, че икономиката расте твърде бавно и че сме „задушени от политическа коректност.“ Въпреки това категорично не подкрепяше начините, по които Тръмп се опитваше да реши тези проблеми. „За всеки, който е запознат с историята на Германия от 30-те години, е ужасяващо да наблюдава действията на Тръмп“, написа той.

С течение на времето обаче Алтман започва да се разочарова и от икономическата политика на демократите. Докато администрацията на Байдън подготвя мащабни стимули в отговор на COVID-19, той предупреждава, че това ще доведе до инфлация и нарастващ дълг. Въпреки това остава лоялен демократ и през 2023 г. дарява $200 000 за кампанията за преизбиране на Джо Байдън.

Постепенно обаче разочарованието му от политиката на администрацията по отношение на AI се задълбочава. Той намира закона CHIPS and Science Act за смехотворно недостатъчен, тъй като предвижда само около $50 милиарда за полупроводници. Наред с това е недоволен от ограниченията върху износа на чипове към страни като Китай.

Голямото ухажване

Алтман и други ръководители на OpenAI започват да ухажват Тръмп, залагайки на образа му на мегаломан и любител на победите: те представят компанията като лидер в сферата на AI, впечатлявайки го с демонстрации на своите технологии.

Миналия юни те се срещат с Тръмп в хотел в Лас Вегас и показват прототипа на Sora – генератор на видео от текст, който до края на годината започна да всява страх в Холивуд. Представят и план за държавна инвестиция в инфраструктура – включително заобикаляне на местни регулации и екооценки – за да изпреварят Китай.

Скоро след това Тръмп заяви в подкаст с Логан Пол, че САЩ трябва да изпреварят Китай в сферата на изкуствения интелект. „Енергийните нужди за AI са по-големи от всичко, което сме познавали досега“, каза той. „А Китай ще произведе нужното, защото там няма екоактивисти, които да ги спират.“

До юли необходимостта от AI инфраструктура вече бе част от платформата на Тръмп. Алтман също подчерта темата в статия за Washington Post, твърдейки, че „инфраструктурата е съдба“ в битката между „демократичен AI“, контролиран от САЩ и съюзниците им, и „авторитарен AI“, идващ от страни като Китай и Русия.

„Ако искаме да дадем AI в ръцете на възможно най-много хора, трябва да намалим разходите и да осигурим изобилие от енергия и чипове“, казва още Алтман.

Въпреки че възгледите на Алтман и Тръмп по този въпрос съвпадат, шефът на OpenAI не подкрепи официално който и да било от кандидатите за президент миналата година.

Когато Тръмп спечели изборите, Алтман можеше да има съюзник, готов да го подкрепи - ако не беше Илон Мъск.

По това време Мъск вече е завел дело срещу Алтман и се конкурира с OpenAI чрез собствената си компания xAI. Освен това е най-големият дарител на Тръмп и почти не се отделя от него. Мъск дори има прякор за Алтман прякор в стила на Тръмп: „Измамния Сам“ (Swindly Sam).

Затова, докато други изпълнителни директори от технологичния сектор могат спокойно да летят до Мар-а-Лаго след изборите, Алтман е принуден да действа чрез посредници.

Разбирайки, че има нужда от външна помощ, OpenAI наема Джеф Милър - влиятелен лобист в MAGA средите, както и Крис ЛаЧивита - съветник в кампанията на Тръмп. И двамата правят ключови връзки за Алтман в обкръжението на президента. За Алтман гарантира и Лари Елисън - съоснователят на Oracle, познаващ Тръмп от години и готов да разшири бизнес отношенията между Oracle и OpenAI.

Ревност и нервност от страна на Мъск

В крайна сметка Алтман дарява 1 милион долара за инаугурацията на Тръмп и много скоро застава до Тръмп в Овалния кабинет за обявяването на партньорство на стойност 500 милиарда долара между OpenAI, Oracle и японската SoftBank в рамките на проекта Stargate. Неговата цел е изграждане на центрове за данни, в които да се обучават и управляват AI модели.

След като научава за сделката от телевизията, Мъск я атакува в поредица от публикации в X, твърдейки, че SoftBank няма достатъчно средства, за да я финансира. Алтман му отвръща, че греши. Мъск му припомня стар туит, в който той изразява задоволството от неуспеха на Тръмп за преизбирането му през 2020 г.

Алтман отговаря с публикация за своето политическо развитие, заявявайки, че наблюдава Тръмп по-внимателно напоследък и това е променило гледната му точка за него. Той добавя: „Иска ми се да бях мислил повече със собствената си глава“, както и: „Няма как да се съглася с него по всички въпроси, но мисля, че в много отношения ще бъде невероятно добър за страната!“

Спорът става толкова ожесточен, че дори Тръмп е принуден да се намеси:

„Той просто мрази един от хората в тази сделка“, каза президентът в отговор на въпрос относно критиките на Мъск към Stargate, добавяйки, че хората във въпросната сделка са много, много умни.

Посланието е ясно: Тръмп няма да позволи критиките на Мъск да му попречат да работи с Алтман.

Проектът в Абу Даби

Встъпвайки в длъжност, администрацията на Тръмп започна да прилага точно такъв тип политики, благоприятни за инфраструктурата, за каквито OpenAI беше настоявал. Още на първия ден Тръмп подписа изпълнителна заповед „Освобождаване на американската енергия“, която ускорява издаването на разрешителни за енергийни проекти.

През март Алтман присъства на вечеря с Тръмп в Мар-а-Лаго, организирана за дарители. Сред присъстващите е и Дейвид Сакс – т. нар. „Цар на AI“ в екипа на Тръмп.

До май OpenAI и администрацията са готови да обявят следващата фаза от партньорството в рамките на Stargate - център за данни в Абу Даби.

Планът предвижда изграждане на колосален кампус от центрове за данни с местната компания G42. Очаква се първият гигават да бъде предоставен на OpenAI.

Мъск по това време изгражда собствени връзки с шейх Тахнун бин Зайед, който контролира G42 и чийто фонд MGX е инвестирал както в xAI, така и в OpenAI.

Когато Мъск научил, че Алтман също е на обиколката в Близкия изток и ще стои редом до Тръмп и G42 по време на обявяването на проекта, той започнал да засипва екипите на президента и G42 с оплаквания, пише WSJ.

Ситуацията ескалирала до такава степен, че Тръмп излязъл от среща, за да се намеси лично. G42, притеснени от гнева на Мъск, решили да отменят събитието.

Сделката е обявена седмица по-късно, но с далеч по-малко публичност от първоначалния план.

Окончателен разрив и ново начало

Случаят силно подразнил някои висши служители в Белия дом. Малко след като The Wall Street Journal разкри на 28 май опитите на Мъск да блокира сделката, изпълнителният директор на Tesla обяви, че напуска Белия дом и започна публично да критикува закона на Тръмп, известен като „Big Beautiful Bill“.

След като Тръмп отказа да назначи предложения от Мъск ръководител на НАСА, напрежението прерасна в открит онлайн конфликт, по време на който Мъск дори призова за импийчмънт на Тръмп. Само седмица след обявяването на сделката в Абу Даби, връзката между Мъск и Тръмп се разпадна.

Алтман, от своя страна, продължава да укрепва отношенията си с администрацията. На 16 юни OpenAI обяви договор за 200 милиона долара с Пентагона.

Очаква се администрацията на Тръмп да представи своя национален план за AI по-късно този месец. OpenAI активно лобира в него да бъдат включени мерки, които ще облекчат изграждането на инфраструктура за изкуствен интелект. Според The Wall Street Journal, Белият дом дори обмисля да предоставя федерална земя на технологични компании за изграждането на нужните центрове за данни.