Сблъсък на технологичните титани: Кой ще създаде първото „супер приложение“
Сам Алтман и Илон Мъск влизат в надпревара за създаване на платформа, която обединява финанси, социални мрежи и гейминг в едно
&format=webp)
Битката между Сам Алтман и Илон Мъск вече е много повече от съревнование за лидерство в сферата на изкуствения интелект. И двамата са устремени към създаването на „супер приложение“, което да обединява финанси, социални мрежи, гейминг и още много други услуги, пише The Verge.
Тази седмица, освен като главен изпълнителен директор на OpenAI, Алтман се появи и като съосновател и представител на Tools for Humanity – компанията зад криптовалутата Worldcoin, която вече е достъпна в САЩ.
Worldcoin могат да получат потребители, които сканират очите си чрез специални устройства, наречени „orbs“, които започват да се появяват в магазини из страната.
Токенът е в основата на изграждането на супер приложение, което да се конкурира с X на Мъск.
Приложението World е крипто портфейл, социална мрежа и платформа за мини приложения в едно. Базата му от активни потребители се е удвоила за последните шест месеца и вече достига 26 милиона души, като 12 милиона са потвърдили самоличността си чрез orb устройство.
В платформата могат да се изпращат съобщения чрез чат интерфейс, обвързан с World ID – блокчейн идентификатор, който получавате, след като сканирате очите си – както и да се изпраща и получава криптовалута. В момента има десетки мини приложения от различни разработчици, като Kalshi, които позволяват директни транзакции с Worldcoin.
Идеята на Мъск за бъдещето на X също е свързана с изграждането на платформа, която съчетава финанси и социални мрежи. Очаква се по-късно тази година платформата да стартира функция за парични преводи, подобна на Venmo, в партньорство с Visa.
Съвсем наскоро Tools for Humanity също обяви сътрудничество с Visa за пускането на дебитна карта в САЩ, която ще позволява разплащане с Worldcoin и ще предлага бонуси за абонаменти, свързани с AI.
World ID има за цел да реши и проблема с ботовете – същия проблем, с който Мъск се зарече да се справи, когато купи Twitter.
По време на събитието Алтман си припомня как преди пет години, заедно със съоснователя Алекс Блания, са се разхождали из Сан Франциско и са стигнали до извода, че светът има нужда от нов начин за удостоверяване на човешка самоличност, когато AI технологиите ни заобикалят.
„Трябваше по някакъв начин да гарантираме, че хората ще останат важни и разпознаваеми в свят, където интернет ще е залят от съдържание, създадено от изкуствен интелект“, каза той.
По време на пресконференцията след основната реч Блания споменава X като платформа, която може да бъде подобрена чрез World ID верификация. Компанията планира в бъдеще да таксува разработчиците за достъп до тази функция.
„Преди ботовете в X бяха до такава степен глупави, че веднага се разбираше, че става дума за измама с крипто“, коментира той. „Днес обаче не е толкова очевидно.“
В залата присъстват и някои от ръководителите на OpenAI, което само подсилва слуховете за евентуално партньорство между двете компании за социална мрежа, разработвана от OpenAI.
Когато по време на пресконференцията питат дали би работил с OpenAI, Блания отговаря: „Определено сме отворени за това“ и намеква, че скоро може да има новини по темата. Алтман, който беше един от най-значимите говорители, напуска събитието, преди да може да бъде директно попитан.