Фючърсите на американските борсови индекси се покачиха в неделя вечер, с което започва напрегната седмица за пазарите, след като САЩ и Европейският съюз постигнаха рамково споразумение по търговска сделка, избягвайки риска от пълномащабна трансатлантическа търговска война.

Президентът Доналд Тръмп обяви в неделя, че е постигнато споразумение след разговори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. То предвижда 15% мита върху повечето европейски вносни стоки в САЩ.

Фючърсите на индексите Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq-100 напредват с по около 0,5%.

Биткойн нараства леко над нивото от 119 000 долара, златото остава почти без промяна, а индексът на щатския долар (DXY) отчита лек спад.

В Европа фючърсите, обвързани с индекса Stoxx Europe 600, сочат силен старт, като се очаква индексът да отвори с 0,8% нагоре.

В регионален план се очаква германският DAX да се повиши с 1%, френският индекс CAC 40 да нарасне с 0,4%, а британският FTSE 100 - 0,5%.

В петък американските акции приключиха седмицата на зелено, като S&P 500 записа пета поредна рекордна седмична печалба. Индексът се повиши с 1,5% за седмицата, Nasdaq нарасна с 1%, а Dow Jones прибави 1,3%.

Тръмп постави краен срок до 1 август за въвеждането на глобалните мита, ако не бъдат постигнати нови споразумения. Първоначално той заплаши ЕС с 50% мита, които впоследствие бяха намалени до 30%. Япония, Обединеното кралство и други страни вече сключиха сделки, но времето изтича за някои от най-големите търговски партньори на САЩ, включително Мексико, Канада и Китай, който има краен срок до 12 август.

Очаква се преговорите между САЩ и Китай да бъдат подновени днес, като според публикация на South China Daily News е възможно двете страни да удължат временното замразяване на митата с още 90 дни.

Експертите виждат как "пъзелът започва да се нарежда". „Когато Япония отстъпи и сключи сделка, ЕС нямаше голям избор“, казва пред MarketWatch Джейми Кокс, управляващ партньор в Harris Financial Group. „Най-голямото парче от търговския пъзел все още липсва, а Китай едва ли ще се поддаде лесно. Следващата голяма устойчива тенденция на пазарите ще бъде свързана със сигурността, а сделката с ЕС само ще я ускори“, допълва експертът.

Майкъл Браун, старши стратег в Pepperstone, коментира: „Сделката не само елиминира основен пазарен риск, но потвърждава, че посоката е отдалечаване от агресивната реторика и движение към реални търговски споразумения. Слуховете за удължаване на търговското примирие между САЩ и Китай също ще допринесат за това.“

Браун допълва, че основните печеливши от сделката са:

• Европейската автомобилна индустрия, тъй като 15% митнически режим ги поставя наравно с японските производители.

• Американските отбранителни и енергийни компании, след като ЕС се ангажира с допълнителни инвестиции в размер на милиарди долари.

Инвеститорите очакват с интерес и резултатите от заседанието на Комитета по паричната политика на Федералния резерв тази седмица. Управителят на Фед Джером Пауъл ще говори в сряда след двудневното заседание. Очаква се лихвеният процент да остане непроменен за шеста поредна среща, въпреки натиска от страна на Тръмп за понижение. Повечето анализатори смятат, че евентуално намаление на лихвата може да се случи през септември.

Тази седмица ще бъдат публикувани и ключови данни за инфлацията и пазара на труда в САЩ.

Това е и най-натоварената седмица от сезона на отчетите - 163 компании от S&P 500 ще представят финансовите си резултати, сред които Microsoft, Meta Platforms, Apple и Amazon.