Президентът на САЩ Доналд Тръмп предприе безпрецедентна стъпка в ескалацията на атаките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл. В четвъртък той направи историческо посещение в централата на Фед. Въпреки това, коментарите му по адрес на Пауъл останаха сравнително сдържани.

Тръмп говори за уволняване на ръководители на проекти по време на визитата си, като визираше скъпоструващия ремонт на централата на Фед, който надхвърля първоначалните разчети, предава MarketWatch.

Попитан как би постъпил като предприемач с ръководител на проект с толкова големи преразходи, президентът на САЩ отговори:

„По принцип какво бих направил? Бих го уволнил.“

След това обаче Тръмп се въздържа от директен призив за отстраняване на Пауъл, като добави: „Той ни показва какво е свършено, така че не искам да влизам в лични нападки.“

Тръмп не беше толкова критичен към ремонта, особено в сравнение с по-острите изказвания на негови съюзници.

„Има неща, които можеше да се направят по друг начин“, заяви президентът. „Винаги се намират хора, които коментират постфактум. Не искам да бъда такъв. Искам да им помогна да завършат ремонта. Продължава вече с години и искам да им помогна да го приключат.“

Фокусът върху ремонта за 2.5 милиарда долара идва на фона на месеци критики от страна на Тръмп към Пауъл, че не е намалил основната лихва достатъчно драстично. Според президента и неговия екип, по-ниските лихви биха стимулирали буксуващия жилищен пазар и биха намалили разходите на федералното правителство по обслужване на дълга.

Много анализатори смятат, че Тръмп иска да обвини Пауъл за евентуални икономически слабости. Посещението му в четвъртък му даде нова сцена за критика, макар че същината на обвиненията му не се различаваше особено от досегашните.

Посещения на президенти във Фед са изключително редки – само трима са го правили преди Тръмп. Последното публично посещение се състои, когато Джордж Буш присъства на полагането на клетва на Бен Бернанке, председателя по време на световната финансова криза през 2008 г.

„Да отиде лично е типично за Тръмп, с това той казва ‚Идвам да те сплаша‘“, коментира пред MarketWatch Сара Биндер, старши изследовател в института „Брукингс“ и професор по политически науки в Университета „Джордж Вашингтон“.

„Това е пълномащабна атака – опит Фед да бъде поставен на колене“, добавя Биндер, която е автор на книгата Митът за независимостта: Как Конгресът управлява Федералния резерв.

По време на визитата в четвъртък, Тръмп и Пауъл все пак имаха напрегнат спор за стойността на ремонта, като президентът заяви, че сумата вече е нараснала до 3.1 милиарда долара от първоначално обявените 2.5 милиарда.

Пауъл отвърна, че новата цифра включва и сграда, чиято реновация е завършена преди години.

Попитан от репортери дали Пауъл може да каже нещо, което да го накара да се откаже от критиките си, Тръмп отговори: „Бих се радвал да понижи лихвените проценти.“

Пауъл и колегите му във Фед многократно заявяват, че са предпазливи към намаляване на лихвите поради риска от възобновяване на инфлацията – риск, който се засилва от търговските политики на Тръмп, считани от икономисти за инфлационни.

Пауъл също така е наредил вътрешна проверка на проекта по обновлението, а Фед публикува специална секция на уебсайта си с често задавани въпроси и видео тур на обекта.

Фед обяснява част от поскъпването с подценени първоначални разчети за материали, оборудване и труд, както и с неочаквано голямо количество азбест и по-високи подземни води от очакваното. Според публикация на Associated Press, използването на мрамор в големи количества отчасти е следствие от политики, приети от самия Тръмп по време на първия му мандат. Проектирането започва през 2017 г., строежът – през юли 2022 г., а завършването се очаква през есента на 2027 г. Според Фед, между 700 и 800 строителни работници са ангажирани в две смени – от 5:30 сутринта до 23:30 ч. източно време.

Ключови републиканци в Конгреса също засилиха натиска върху Пауъл. Сенатор Тим Скот от Южна Каролина, председател на Банковата комисия в Сената, е изпратил писмо до Пауъл в сряда с искане за подробна информация за ремонта – от разбивка на всички преразходи до използването на нов и рециклиран мрамор. В четвъртък и лидерите на Републиканците в Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите са изпратили подобно писмо.

От край време Тръмп намеква, че може да опита да уволни Пауъл или да поиска влияние върху политиката на Фед, като и двете идеи смутиха инвеститорите, тъй като Фед традиционно трябва да е независим от политическо влияние.

По-късно обаче Тръмп се отказа от идеята за уволнение, освен ако не бъде открита злоупотреба при ремонта. Мандатът на Пауъл изтича през май догодина.

Министърът на финансите Скот Бесент каза в сряда вечерта пред Fox News, че кандидатът на Тръмп за нов председател на Фед вероятно ще бъде обявен през декември или януари. Това донякъде успокои пазарите, тъй като предварително обявяване през лятото би създало несигурност.

Наблюдателите на Фед подчертават, че структурата на институцията е такава, че дори нов председател ще има ограничена власт – решенията се вземат от Комитет по парична политика с 12 гласуващи членове.

Освен това, исканото от Тръмп намаление от 3 процентни пункта обикновено се прилага само при рецесия.

Професорът по икономика Тара Синклер от Университета „Джордж Вашингтон“ предупреждава, че ефективността на Фед до голяма степен зависи от доверието на пазарите. Ако пазарите усетят, че институцията обслужва политически интереси, това ще направи борбата с инфлацията много по-трудна, казва тя.

„Идеята, че президентът отива лично да провери как се харчат средства и намеква, че може да отстрани членове на управата, е сериозна заплаха“, казва още Синклер пред MarketWatch. По думите ѝ, това има повече общо с натиска за понижение на лихвите, отколкото с реалните разходи по проекта.

Дан Ивасин, главен инвестиционен директор на фондовата компания Pimco, фокусирана върху облигации на стойност 2,1 трилиона долара, коментира пред Financial Times, че всякакви ограничения върху независимостта на Федералния резерв биха били „много лоши за пазарите“. Той добавя, че инвеститорите са нетърпеливи да видят „положителни сигнали“, че Пауъл ще завърши мандата си.

Въпреки напрежението, в четвъртък S&P 500 и Nasdaq Composite се повишиха съответно с 0,1% и 0,2%, за да затворят на рекордни нива, въпреки че завършиха доста под вътрешнодневните си върхове. Dow Jones Industrial Average спадна с 0,7%, след като завърши предишната сесия само на няколко пункта от първия си нов връх от декември.