През 2018 г. Симона Стилиянова създава Zero Waste Sofia – блог, който се превръща в пространство за споделяне на идеи за устойчив градски начин на живот. Постепенно, с приятели и съмишленици, тя прави и първите стъпки към развитието на Zero Waste общност в България. Малката промяна в нейния личен живот води до промяна в отношението към градската среда на много други хора.

В борбата за намаляване на пластмасата за еднократна употреба създава картата “Чешмите в България”, която през 2019 г. става полуфиналист в конкурс за социални иновации на Европейската комисия. Благодарение на доброволци от цялата страна, картата ще ви заведе до повече от 1600 чешми.

Днес Симона е майка на едно дете и съосновател на компанията Основа – съветник за устойчив бизнес в България.

УНИКА България вече 30 години подкрепя идеите на обикновения човек за по-добър живот. Компанията вярва, че добрият пример вдъхновява и намира своите съмишленици. В поредица от истории УНИКА представя българи, които са посветили своя живот на благородни каузи в полза на обществото.

Срещаме се със Симона, за да ни разкаже повече за каузата, която стартира преди няколко години и в която вярва още по-силно.

Симона, как млад човек решава да отдели от времето си и да го посвети на обществено значима кауза, каквото е намаляването на негативното въздействие на хората върху околната среда?

Всичко започна по много прозаичен начин – с едно YouTube видео през 2017 г. В него девойка показа как събира боклука си от последните 4 години в един малък буркан. Това ме накара да се замисля колко много ненужни отпадъци генерираме, колко ресурси похабяваме напразно и какъв отпечатък оставяме върху околната среда. Това ме мотивира да започна да чета повече, за да науча още за проблема и да търся решения. Започнах с малките неща в ежедневието си, а за няколко години това се превърна в професионалното ми призвание.

Сподели ни повече за "Чешмите в България".

През 2018 г. създадох картата "Чешмите в България". Около нас е пълно със свободни източници на хубава питейна вода, но въпреки това всеки ден изхвърляме 5 млн. пластмасови бутилки. Да не говорим колко пари даваме за вода. A всъщност 40% от бутилираната вода е филтрирана вода от чешмата.

През 2019 г. инициативата „Чешмите в България“ се класира сред 30 полуфиналисти от над 500 проекта от цяла Европа, борещи се срещу пластмасата за еднократна употреба.

На картата вече има над 1600 чешми и много активни доброволци, които добавят нови всеки ден. Всеки, който желае, може да се включи, като отбележи чешма. Вече има и над 40 заведения, които предлагат вода от чешмата и биха напълнили бутилката за многократна употреба безплатно.


Как можем в ежедневието си да бъдем по-отговорни към околната среда?

Най-просто, като си задаваме въпроса „Това трябва ли ми наистина?“ В основата на zero waste преди всичко стои отговорното и осъзнато пазаруване. Купувайки единствено това, от което имаме нужда, заменяйки продуктите за еднократна употреба като найлонови торби, чаши, прибори т.н. с такива за многократна, отделяйки малко време на разделното изхвърляне на това, което все пак остава, можем да редуцираме голяма част от отпадъка и отпечатъка си.


Това са 5-те стъпки към намаляване на отпадъците Refuse – Reduce – Reuse – Recycle – Rot. Иначе казано – да отказваш това, от което нямаш нужда, да намалиш това, от което се нуждаеш, да използваш многократно това, което вече имаш, да рециклираш или компостираш това, което иначе би стигнало до сметището. Самата аз съм далеч от заветната цел, но спазвайки тези правила, успях да намаля отпадъците си с около 80%.

През последните години създаваш и компанията Основа, която е насочена към бизнесите в България, които желаят да се развиват устойчиво. Разкажи ни повече за дейността на Основа.

В продължение на няколко години се фокусирах върху индивидуалния принос в намаляването на негативното ни въздействие върху околната среда. Към мен започнаха да се обръщат компании, които искат да направят бизнеса си устойчив. И така реших, че е време за следващата стъпка, с която да постигна по-голяма промяна. По време на пандемията преминах през специализация по устойчиво развитие и устойчив бизнес към University of Colorado. Свързах се с Божана Загорчева, която има впечатляващ опит в оптимизацията на процеси и с която споделяме общи зелени ценности, и така дадохме старта на Основа.

С Божана се запознахме през 2019 г., по време на участието ми в конкурса за социални иновации на ЕК, където тя беше мой ментор и ми помогна безкрайно в това да трансформирам “Чешмите в България” в цялостна платформа.

В Основа се стремим да помагаме на нашите клиенти да установят кои са основните им зони на въздействие върху околната среда, да определят съответни научно обосновани цели за намаляването му и работим с тях за постигането им. Чрез силна комуникационна подкрепа и разказване на истории им помагаме да ангажират заинтересованите страни за постигане на реална устойчива промяна. Организираме и обучения, които са положителни, практични и разбиват митовете, свързани с екологичния начин на живот. За близо две години сме работили с разнообразни компании от медийната, телеком, FMCG и ритейл сфера.

Орлин Чачановски – Пазителят на заслона „Кончето“Орлин Чачановски е роден в София, но преди седем години изоставя апартамента си и отцентъра на града и се мести в забравено село в планината


Как каузата, която поде преди години, промени твоя живот в по-добра посока?

Каузата буквално се превърна в моя професия. Страстта ми към опазването на околната среда ме накара да искам да уча повече по темата, да бъда подготвена и да действам мащабно. Запозна ме с много страхотни хора, помогна ми да живея по-осъзнато и да отделям повече време за важните неща.

Какъв е твоят съвет към компании, екипи и хора, които биха искали да намалят негативния си отпечатък върху околната среда?


Ориентирайте се откъде започвате – кой аспект от дейността ви оказва най-силно влияние върху околната среда? Поставете си ясни и конкретни цели и срокове. Разбийте ги на по-малки и се мотивирайте от успехите си.