Банките за развитие може да осигурят 200 млрд. долара допълнителни средства за развиващите се икономики, като управляват балансите си по-строго и поемат по-голям риск.

До това заключение се обединиха световните лидери на срещата на върха в Париж, съобщи Reuters.

Те изразиха загриженост, че Световната банка и Международният валутен фонд са все по-неактуални за справяне с предизвикателства като изменението на климата и дълговото бреме на бедните държави.

"Очакваме общо увеличение на кредитния капацитет на международните банки за развитие с 200 млрд. долара през следващите 10 години чрез оптимизиране на балансите им и поемане на повече рискове", се казва в заключителното изявление след срещата на върха.

"Ако тези реформи бъдат осъществени, банките може да се нуждаят от повече капитал", се допълва в документа.

ЕК одобри 750 млрд. евро за обединяване на зеления и дигиталния преходСредствата целят Европа да стане независима от суровини от трети държави и да развива модерна индустрия

Целта на срещата е да се създадат многостранни пътни карти, които могат да се използват през следващите 18-24 месеца, като се започне от облекчаване на дълга и се стигне до финансиране на борбата с изменението на климата.

Много от темите в дневния ред възприемат предложенията на група от развиващи се страни, ръководена от министър-председателя на Барбадос Миа Мотли, наречена "Бриджтаунска инициатива".

"Налице е политически консенсус, че този проблем е по-голям от всеки и трябва да работим заедно, а многостранните банки за развитие ще трябва да променят начина си на работа", заяви Мотли в заключителния панел от срещата. "Напускаме Париж не просто с речи, а с ангажимент да навлезем в детайлите, за да сме сигурни, че договореното тук може да бъде изпълнено.", допълни тя.

Анализатори: Eвропейските банки са по-силни от американските. Ето защоКапитал, надзор на ликвидността, защита на данните на клиенти са основните предимства на банките в Европа

Богатите държави финализираха закъснялото обещание за финансиране на борбата с изменението на климата в размер на 100 милиарда долара за развиващите се страни и създадоха фонд за биоразнообразие и опазване на горите.

"Ако не успеем да оформим правилата в този момент, ще бъдем отговорни за това, което потенциално може да бъде най-лошата реалност на човечеството", заяви още Мотли.

Сумата от 100 млрд. долара далеч не отговаря на действителните нужди на бедните страни, но се превърна в символ на неуспеха на богатите държави да предоставят обещаните средства за борба с изменението на климата.

Това подхранва недоверието в по-широките преговори за климата между страните, които се опитват да стимулират мерките за намаляване на емисиите на CO2, отбелязва Reuters.

На срещата в Париж с домакин френският президент Еманюел Макрон, присъстваха и над 20 лидери от Африка, както и министър-председателят на Китай и президентът на Бразилия. В края на събитието Макрон заяви, че се е стигнало до "пълен консенсус" за нуждата от "дълбока реформа" на световната финансова система.