Банките и брокерските къщи на Уолстрийт бързат, за да могат в последния момент да спазят крайния срок за въвеждане на инструменти за отчитане на таксите, изплащани от инвеститорите за изготвяне на изследователски доклади, който изтича на 3 юли, съобщават банкери и други представители на бранша пред Reuters.

Bank of America и Jefferies Financial Group са сред първите банки в САЩ, които се съобразяват с правилата, но много други все още не са изпълнили стандартите и бързат да наваксат.

Неспазването на тези изисквания може да означава загуба на бизнес за милиони долари, тъй като американските компании са задължени да се съобразят с тях, ако искат да продължат да предоставят услуги, свързани с проучвания, на европейските си клиенти, посочва информационната агенция и добавя:

„Мнозина в банковия сектор се надяваха, че регулаторната отсрочка, в сила от октомври 2017 г., ще бъде удължена след 3 юли, което обяснява бързането в последния момент“.

ЕС прие по-строги правила за банковия капиталПоследната част от пакета


Предизвикателството по-скоро ще бъде усетено от по-малките и регионални американски компании, които нямат европейски операции, отколкото от най-големите банки на Уолстрийт, които се очаква да спазят крайния срок, смятат анализаторите.

Банките обикновено предоставят проучвания на клиенти като част от по-широки услуги, но това се променя, когато Европейският съюз въвежда Директивата за пазарите на финансови инструменти (MiFID) II през 2018 г. с цел повишаване на прозрачността. Оттогава компаниите, работещи в Европейския съюз, са задължени да "разделят" или да изброяват поотделно таксите, които инвеститорите плащат за проучвания като избор на акции, поръчкови доклади и срещи с анализатори. Таксите са отделни от тези, които се начисляват за изпълнение на сделки.

"Отне ни около година, за да се съобразим с изискванията на MiFID II - това беше дълъг и интензивен процес", казва Кандис Браунинг, ръководител на BofA Global Research. "Определено имаше преговори и подробни разговори с клиентите."

Задълбочаващата се икономическа криза поставя ЕЦБ пред сериозна дилема През юни бизнес растежът в еврозоната се забавя, а рецесията в производството се задълбочава


Първоначално американските финансови компании получиха отсрочка от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ, която изтича на 3 юли. Впоследствие обаче отрасловата асоциация Securities Industry and Financial Markets Association (SIFMA) поиска ново удължаване на срока, заявявайки, че американските брокери, които не са готови за промяната, могат да загубят бизнеса си. Досега обаче регулаторите не са удовлетворили искането.

"Компаниите продължават да се сблъскват с предизвикателства, свързани със спазването на изискването за разделяне на MiFID II и американското законодателство", обяснява Джо Коркоран, управляващ директор и асоцииран главен съветник на SIFMA за капиталовите пазари. „От миналата есен насам асоциацията е провела близо дузина дискусии с Комисията по ценни книжа и фондови борси относно правилата и смятаме, че правилният избор е да се удължи срокът на действие на отлагането.“

В Европа на мениджърите на активи съгласно MiFID II не се разрешава да плащат за проучвания чрез брокерски комисиони за търговия. Вместо това банките таксуват отделно инвеститорите за проучвания.

Въпрос на доходност: Спестителите в еврозоната гледат към държавния дълг Водеща е Италия, която този месец е продала рекордни облигации на дребно на стойност 18,2 млрд. евро


Но в САЩ много банки и брокерски къщи не са регистрирани инвестиционни консултанти, което им пречи да начисляват отделно такси за проучвания, тъй като на практика нямат право да дават инвестиционни съвети, след като нямат регистрация за подобна дейност.

Процесът на придобиване на подобен статут е "скъп и сложен", казва Джеси Форстър, анализатор в аналитичната компания Coalition Greenwich.

Почти 3/4 от респондентите, анкетирани от компанията, заявяват, че това ще бъде несъвместимо с техните бизнес модели и ще изисква значителни промени, които може да не си заслужават разходите. Анкетата включва отговори от 20 мениджъри на активи в САЩ и Великобритания и 33 базирани в САЩ брокери-дилъри.

"Това силно затруднява предоставянето на проучвания на европейски клиенти след 3 юли и ги поставя в неизгодно конкурентно положение спрямо техните колеги извън САЩ", категоричен е той.

Какво научи швейцарската централна банка от краха на Credit SuisseДори SNB все още не може да прецени колко устойчива ще бъде обединената банка UBS заради огромните ѝ размери


При подготовката си за промените BofA Global Research назначава специални мениджъри и търговци, които да обсъдят ценообразуването за клиентите, тъй като едни искат да плащат за услугите директно, а други - на базата на комисиони. Ръководителят на анализаторската организация Кандис Браунинг, която е започнала кариерата си като авиационен анализатор, посочва, че създаването на модел за ценообразуване на изследванията е подобно на това как авиокомпаниите разработват програми за редовни пътници - с различни варианти за различните видове клиенти.

Според участниците в проучване на Coalition Greenwich изискваните от правилата на ЕС документи и процедури ще усложнят предоставянето на пазарни изследвания, като същевременно ще увеличат регулаторната несигурност. Това може да доведе до сериозно намаляване на компаниите, предоставящи пазарни доклади.

С наближаването на крайния срок "в бранша все още има много неясноти", казва и Ръсел Сакс, партньор в адвокатската кантора King & Spalding. "Съществуват опасения, че тази промяна се налага на бизнеса, без да има доказателства, основани на данни, че тя е необходима за защита на инвеститорите."

Правилата на MiFID II бяха въведени, за да се изтласка повече търговия на регулирани публични борси, където цените и участниците са видими за всички, в опит да се засили защитата на инвеститорите и да се избегнат проблемите, наблюдавани по време на финансовата криза от 2007-2009 г.