Руската инвазия в Украйна и наложените от Запада мерки срещу Москва изложиха световната икономика на енергиен шок с епични мащаби.

"Несигурността около това как ще бъде разрешен този конфликт е безпрецедентна," казват анализатори на Goldman Sachs (GS), цитирани от CNN Business.

Събитията се редуват неумолимо едно след друго. Във вторник Белият дом обяви забрана за внос на руски петрол, а Великобритания пое ангажимент да спре вноса на енергийни продукти от страната до края на годината.

Ако други западни държави последват "масово" примера на САЩ и забранят вноса на руски петрол, цените на суровината може да скочат до 240 долара за барел това лято, предупредиха от Rystad Energy в свой доклад по-рано през седмицата.

Подобен ход би създал "дупка от 4.3 млн. барела дневно в пазара, която просто не може да бъде запълнена бързо от други източници," казват от Rystad.

"Предвид ключовата роля на Русия по отношение на предлагането на енергийни продукти, световната икономика скоро може да се сблъска с едно от най-големите сътресения в предлагането на енерегийни продукти в историята," казват от Goldman Sachs, допълвайки, че мащабите ще са "потенциално огромни."

Най-голямото сътресение при предлагането от 1990 г.?

Кризата с Русия и Украйна би могла да премахне от пазара около 3 млн. барела петрол и петролни продукти на ден от руския износ по море, казват от Goldman Sachs. Ако това продължи, от банката твърдят, че би представлявало петото най-голямо едномесечно смущение на пазара от Втората световна война.

Преди това се нареждат само Арабското петролно ембарго от 1973 г., Иранската революция през 1978 г., войната между Иран и Ирак през 1980 г. и войната между Ирак и Кувейт през 1990 г.

Проблемът е, че няма лесно решение, за да бъде компенсирана липсата на руския петрол.

Дори и след освобождаване на петрол от резервите, увеличаване на производството на страните от ОПЕК и потенциално вдигане на санкциите срещу Иран и Венецуела, според Goldman Sachs, световният петролен пазар ще остане "без буфер." Това ще изисква "унищожаване на търсенето чрез по-високи цени," предупреждават от инвестиционната банка.

С други думи, светът ще бъде принуден да използва по-малко петрол. Това, от своя страна, би могло да навреди на икономиката, ако означава по-малко шофиране, по-малко летене и спад в количествата петрол, които се използват за производството на продукти, като пластмасата.

Как Европа може да намали зависимостта си от руския природен газ?Международната агенция по енергетика (МАЕ) представи пътна карта за намаляване на зависимостта на Европа от руския природен газ

От Goldman Sachs завишиха прогнозата си за цената на петрола от сорта Брент до 135 долара за барел, в сравнение с 98 долара преди това. От банката вече очакват Брентът да се търгува на цена от 115 долара за барел през следващата година, в сравнение с прогнозираните 105 долара преди това.

"Обхватът на възможните резултати остава изключителен предвид заплахата, която скокът в цените на петролните продукти представлява за световната икономика," смятат анализаторите на Goldman Sachs.

Добивът на петрол в САЩ се очаква да нарасне значително в отговор на по-високите цени. Този скок в местното производство обаче досега се забавяше - отчасти заради това, че компаниите са фокусирани да връщат средства на акционерите.

"Реакцията на сектора за добив на шистов петрол ще продължи да бъде скромна отначало, което се дължи на техническите срокове за сондаж, все още предпазливите производители и затегнатия сектор на услугите," казват от Goldman Sachs, което предполага, че не би трябвало да се разчита на щатските компании да спасяват положението.

Добивът на петрол в САЩ се очаква да нарасне средно до 12 млн. барела на ден тази година, обявиха по-рано през седмицата от американската Администрация за енергийна информация (EIA). Това е в тон с предишната прогноза на EIA от февруари, преди цените на петрола са скочат до най-високите си нива от 2008 г.

От EIA обаче значително завишиха прогнозата си за производството на петрол в САЩ през 2023 г., като очакват средно 13 млн. барела на ден при прогнозирани преди това 12.6 милиона. Годишният рекорд за добив на петрол в САЩ е от 2019 г., когато в страната са произвеждани средно 12.3 млн. барела на ден.