Най-добре представящите се хедж фондове стават жертва на собствения си успех, тъй като институционални инвеститори като пенсионни и университетски фондове съкращават най-печелившите си позиции, за да компенсират загубите от други места, пише в свой анализ Reuters.

Инвеститорите са изтеглили 38 млрд. долара от най-добре представящите се хедж фондове през 12-те месеца до края на октомври, при 14 млрд. долара през предходната година, сочат данни на специализираната в областта на хедж фондовете компания Aurum Research. Според нея тези хедж фондове са постигнали средна възвръщаемост от 19% и 18% съответно през двата 12-месечни периода.

Макар че не е необичайно да се изоставят хедж фондовете с ниски резултати и да се изземват печалби сезонно, сегашният отлив е предизвикан от пенсионни фондове и университети, които жертват най-силните си инвестиции, за да задържат портфейли от частни акции и рисков капитал, които сега струват повече, отколкото носят, казват специалисти в сферата пред информационната агенция, добавяйки, че за да избегнат продажбата на тези инвестиции с вероятна загуба, институциите предпочитат да ги запазят с надеждата, че един ден ще възвърнат стойността си

Накъде отива доларът?Пет хедж фонда споделят вижданията си за съдбата на американската валута


Тенденцията ще се запази и през 2024 г., твърдят източници от индустрията, сред които членове на управителни съвети и попечители на пенсионни и университетски фондове, както и частни банки, консултиращи институции и държавни инвестиционни фондове, които наблюдават активи на обща стойност трилиони долари.

Никой не иска да продава дяловете си в частни капиталови фондове и да се сблъсква с отстъпките, които вероятно ще бъдат приложени на пазарите, казва Майкъл Оливър Уайнбърг, бивш портфолио мениджър и член на борда на холандския пенсионен фонд APG, а сега преподавател в Columbia Business School.

"Тези пенсионни фондове са принудени да продават каквото могат, дори и превъзхождащи ги ликвидни хедж фондове, за да финансират капиталовите си нужди", казва Уайнбърг.

Средствата, инвестирани в частен и рисков капитал, обикновено се определят предварително, но действителните плащания, или "капиталовите покани", стават дължими наведнъж.

Нарастващите притеснения за глобалния дълг очертават нова финансова кризаСкокът на разходите за държавни заеми поставя високия дълг в центъра на вниманието


Огромни отписвания

Одиторите обикновено преглеждат портфейлите в началото на всяка година. Институциите, които подозират, че стойността на тези портфейли с частен и рисков капитал е спаднала, се опитват да освободят парични средства, тъй като са изправени пред по-високи разходи и натиск да поддържат възвръщаемостта, твърдят няколко източника на Reuters. А всяко намаление на стойността на дяловите инвестиции и на рисковия капитал ще трябва да бъде компенсирано.

Ветеранът инвеститор в хедж фондове Нийл Дата коментира, че особено дарителските фондове изпитват затруднения поради големия дял на средствата, които са заделили за частни инвестиции през последните години. Стойността на тези инвестиции обикновено не се определя редовно и високите оценки, които те са имали, когато лихвените проценти са били ниски, може да са се променили, когато лихвените проценти са се повишили и активността по сделките е намаляла.

"Тези, които се отличиха през 2019 г. и 20 г., сега са изправени пред огромни обезценки", казва Дата. "Одиторите ще дойдат през следващото тримесечие и някои от тези позиции ще бъдат намалени с 30-40%. Сега ще има обратни изкупувания, тъй като инвеститорите, които се нуждаят от пари в брой, си подреждат къщичките".

Проверка на комуникациите на Уолстрийт заплашва да се превърне в ураганПроверката на SEC обхваща множество големи имена като Wells Fargo, Bank of America, Goldman Sachs и Morgan Stanley


През първата половина на 2023 г. фондовете за изкупуване на дялови инвестиции и рисков капитал са поискали от инвеститорите да отделят 66 млрд. долара повече, отколкото са били изплатени като печалба, сочат данни на MSCI. Въпреки че все още няма данни за цялата година, изглежда, че това ще бъде втората поредна година, в която инвеститорите плащат повече, отколкото получават.

Печалбите от дялово инвестиране се изплащат, когато сделките по сливане и придобиване вървят добре или когато дадена компания узрее достатъчно, за да стане публична. Но компаниите за дялово инвестиране изпитват затруднения да надхвърлят инвестициите си, тъй като сключването на сделки пресъхва. Обемът на сделките за сливания и придобивания в световен мащаб е намалял през първите единадесет месеца на 2023 г. до най-ниската стойност, наблюдавана за този период от десетилетие насам, сочат данни на LSEG.

Обемите на първичните публични предлагания (IPO) също са спаднали до 7-годишно дъно през годината до сряда, сочат още данните на LSEG, както и разпределените печалби.

Криптохаосът от 2022 все още стряска фондовете за рисков капиталПрез първата половина на годината инвестициите в криптокомпании са намалели с почти 3/4 спрямо миналата


Уайнбърг отбелязва, че инвеститорите са навлезли в частния капитал с предположението за ниски лихвени проценти, по-високи оценки и печалба при излизане.

"Днес лихвите са се повишили, пазарите на IPO са тъмни, а сливанията и придобиванията са намалели. Моделите на тези инвеститори очакваха да се върне потокът от пари под формата на разпределение на печалбата. Но тези пари просто не дойдоха", казва той.

Отливът означава по-трудни времена за хедж фондовете.