Цените на широка гама от стоки и услуги в САЩ са се повишили през ноември, но ръстът до голяма степен е в съответствие с очакванията.

Индексът на потребителските цени, внимателно наблюдаван индикатор за инфлацията, се е увеличил с 0,1% през ноември и е нараснал с 3,1% спрямо предходната година, съобщи Министерството на труда във вторник. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха годишен процент от 3,1%.

Докато на месечна база индексът показва повишение спрямо октомври, на годишна основа той отново спада, след като достигна 3,2% месец по-рано.

Като се изключат нестабилните цени на храните и енергията, основният индекс на потребителските цени се е увеличил с 0,3% спрямо предходния месец и с 4% спрямо година по-рано. И двете числа са в съответствие с прогнозите и почти не са се променили спрямо октомври.

Данните за ноември все още са доста над целта на Фед от 2%, въпреки че показват продължаващ напредък към нея. Централните банкери се фокусират повече върху базовата инфлация като сигнал за по-дългосрочни тенденции.

Докладът е „в съответствие с очакванията, въпреки че вероятно не е толкова добър, колкото това, на което някои може би са се надявали - че ще започнем да виждаме по-голямо забавяне на месечна база“, казва за CNBC Лиз Ан Сондърс, главен инвестиционен стратег в Charles Schwab.

Wall Street отвори с малка промяна след новините, като основните индекси бяха леко негативни в началото на търговията. Доходността на държавните облигации се повиши.

Може ли срещата на Фед тази седмица да спре ралито на Уолстрийт?На хоризонта няма данни, които да показват, че Фед може да промени рязко позицията си относно паричната политика в началото на следващата година

Намаляването на цените на горивата с 2,3% е помогнало за задържането на инфлацията. Цените на храните са се повишили с 0,2%. На годишна база те са се повишили с 2,9%, докато цените на енергията са спаднали с 5,4%.

Разходите за жилища, които съставляват около една трета от теглото на индекса, са се увеличили с 0,4% на месечна база и с 6,5% на годишна. Въпреки това, годишният процент показва постоянен спад след пика си в началото на 2023 г.

„Отслабващата инфлация не означава, че цените падат. Всъщност цените за почти всичко все още са по-високи, отколкото бяха преди пандемията“, казва Лиза Стъртевант, главен икономист в Bright MLS. „По-специално разходите за жилища тежат върху много хора и семейства.“

Заетостта в САЩ остава гореща, отдалечавайки Фед от намаляването на лихвитеРаботните места в САЩ са се увеличили със 199 000 през ноември, нивото на безработица пада до 3,7%

След спад в продължение на пет поредни месеца, цените на употребяваните превозни средства са се повишили с 1,6% през ноември, а автомобилните застраховки са скочили с 1% и с 19,2% на годишна база. Разходите за медицински грижи са се повишили с 0,6%, докато за облекло - с 1,3%.

Реалните средни почасови доходи се повишават с 0,2% спрямо миналия месец и с 0,8% спрямо година по-рано, съобщи Министерството на труда в отделно съобщение.

Изявлението идва, когато Фед започва своята двудневна среща, по време на която се очаква да задържи лихвените проценти стабилни за трети пореден път.

Пазарите обаче гледат по-внимателно сигналите на Фед за бъдещето.

След повишаване на лихвите 11 пъти от март 2022 г. насам, от централните банкери се очаква да сигнализират, че затягането е приключило и предстоят намаления, първото от които вероятно ще се случи през май.

Фючърсните пазари показват, че Фед ще облекчи лихвите агресивно през 2024 г., намалявайки ги с 1,25 процентни пункта до края на годината. Респондентите в проучване на CNBC обаче смятат, че централната банка ще се движи с доста по-премерено темпо.