Светът е изправен пред дълъг период на скъпа енергия и високи нива на вредните емисии, ако електроенергийният сектор не се промени по-бързо в отговор на рекордното търсене, прогнозират от Международната агенция по енергетика.

Анализите на агенцията показват, че икономическото възстановяване от пандемията, съчетано с необичайните метеорологични условия, е довело до скок в търсенето на електроенергия с повече от 6% през 2021 г. Това е най-голямото увеличение от 2010 г. насам.

В абсолютно изражение увеличението от над 1500 тераватчаса е най-голямото в историята, се посочва в шестмесечния доклад на базираната в Париж институция.

Силното търсене води до повишаване на цените до исторически върхове, а вредните емисии на електроенергийния сектор са се увеличили със 7% през 2021 г., след като през предходните две години отчитаха понижения.

Въпреки че производството на енергия от възобновяеми източници също расте, потреблението на въглища и природен газ достига рекордни нива, се посочва в доклада.

Рекорден ръст на ВЕИ мощностите се очаква през 2021 годинаТази година по света ще бъдат инсталирани 290 гигавата нови мощности за възобновяема енергия


Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол заяви, че емисиите от електроенергия трябва да намалеят с 55% до 2030 г., ако светът иска да постигне целта за нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.

Бирол също така предупреди, че високите цени на електроенергията причиняват затруднения за много домакинства и фирми по света, като има риск да се превърнат в двигател на социално и политическо напрежение.

На Китай се пада около половината от световния ръст на търсенето на електроенергия през миналата година. В страната се стигна и до прекъсвания на електрозахранването поради недостиг на въглища - проблем, с който в момента се сблъсква и Индия.