Азиатските акции се стабилизираха след загубите си от по-рано през деня, след като инвеститорите заложиха на надеждите за координирана глобална парична политика с цел смекчаване на икономическия удар от коронавируса.

Страховете от избухването на пандемия тласнаха пазарите към ръба миналата седмица, изтривайки над 5 трлн. долара пазарна капитализация в световен мащаб, след като акциите поевтиняха с най-много от повече от десетилетие.

Мащабът на загубите накара финансовите пазари да предвидят и реакции в паричната политика на централните банки от Федералния резерв на САЩ до Централната банка на Австралия.

Пазарните нагласи бяха успокоени допълнително днес от изказването на управителя на Централната банка на Япония Харихуко Курода, който заяви, че финансовата институция ще предприеме необходимите стъпки за стабилизиране на финансовите пазари.

Китайските акции стартираха днешната сесия с ръст като индексът на сините чипове CSI300 нараства с 1.5%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.4%, след като по-рано през деня губеше 0.3%.

E-mini фючърсите на щатския индекс S&P500, които по-рано през сесията губеха над 1%, за последно отчитаха повишение от 0.3%, докато японският Nikkei, който отвори с понижение от 1.3% на 6-месечно дъно, вече бележи ръст от 0.4%.

Австралийският основен индекс S&P ASX/200, който отначало падна с 3%, за последно отчиташе спад от 1.8%.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации се понижи до рекордно ниско ниво от 1.0750%.

Въпреки известната стабилност на пазара, анализатори все още очакват волатилността да властва, пише Ройтерс.

“Евентуални признаци, че новите случаи на коронавирус започват да намаляват, могат да бъдат счетени за положителен катализатор за пазара. В краткосрочен план, до наближаването на отчетния период за първото тримесечие очакваме азиатските акции да останат доста волатилни,” казаха анализатори в Nomura.

“В средносрочен план смятаме, че съотношението риск/печалба вече става изгодно, ако приемем, че вирусът не прерасне в световна пандемия.”

Лидерите в Европа, Близкия изток и Америка издадоха забрани за публични събирания и по-строги ограничения за пътуване през уикенда след като новите случаи на коронавируса се разпространиха.

Епидемията, която започна в Китай, досега взе живота на близо 3 000 души в световен мащаб като властите в Иран, Италия, Южна Корея и САЩ се борят с увеличаването на случаите на заразените.

Официалните данни и частни проучвания показаха, че фабричната активност в Китай се е сринала да най-ниските си нива в историята, след като вирусът засегна най-различни части на икономиката.

“Много вероятно е коронавирусът да се разпространи в световен мащаб,” според анализатори на Citibank.

“Финансовите пазари може да реагират прекалено остро, докато нямат ясна видимост около реалния ефект.”

Паниката, която обзе инвеститорите миналата седмица, оскъпи облигации и свали цените на акциите. Индексът S&P 500 падна с 11.5%, което е едва петото му седмично двуцифрено понижение в процентно измерение от 1940 г.

Днес петролът продължи да поевтинява преди да се стабилизира, вследствие на очакванията, че ОПЕК може да ограничи производството.

Петролът от сорта брент за последно се търгуваше на цена от 50.41 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поевтиня до 45.30 долара за барел.

При валутите, инвеститорите търсеха убежище при японската йена, която поскъпна до 20-седмичен връх спрямо долара.

За последно йената бележи ръст от 0.1% спрямо щатската валута до 107.98.

Австралийският долар се търгува близо до 11-годишно дъно от 0.6527 щатски долара, докато новозеландският долар поевтиня с 0.1% до 0.6238.

Еврото за последно поскъпваше с 0.3% до 1.1054 долара.

Това доведе до лек спад при доларовия индекс до 97.911.

По-късно се очакват данни за производството в редица страни, които ще предоставят на инвеститорите повече подробности около ефекта на вируса върху световната икономика.

По-късно през седмицата пък има срещи на централните банки на Австралия и Канада.