Азиатските акции поскъпват днес, след като положителните икономически данни и признаците за облекчаване на напрежението между Китай и САЩ осигуриха известен отдих от разпродажбите напоследък, въпреки че оставащите опасения относно глобална рецесия и високата инфлация държаха повечето купувачи настрана.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.3%, след като изтри част от ръста си от по-рано през деня.

Индексът губи 16% от началото на годината, тъй като опасенията, че централните банки по света ще тласнат икономиките към рецесия, накараха инвеститорите да потърсят убежище.

Известно облекчение за пазарите предложи информацията, че президентът на САЩ Джо Байдън клони към облекчаването на митата върху някои стоки от Китай, както и новината, че китайският вицепремиер Лиу Хъ е разговарял с министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън.

Проучване, което показва, че дейността в сектора на услугите в Китай нараства с най-бързи темпове от близо година, също подпомогна пазарните нагласи, казва пред Ройтерс Редмънд Уонг, пазарен анализатор в Saxo markets в Хонконг.

Вчера Wall Street Journal информира, че Байдън обмисля да отмени част от тарифите върху китайския внос в опит да забави темпа на инфлацията.

Търговията на китайските борси обаче беше волатилна, като индексът на сините чипове CSI300 изтри ръста си от по-рано през деня и отчита понижение от 0.6%.

От Япония също дойдоха положителни новини, тъй като секторът на услугите в страната отчита най-големия ръст от повече от осем години през юни. Това помогна на борсовия индекс Nikkei да нарасне с 0.8%.

Сделките намаляха. На Уолстрийт се задават съкращения Преди по-малко от шест месеца банкерите от Уолстрийт жънеха печалбите от историческия бум при сливанията и първичните публични предлагания на акции. Сега, благодарение на смесица от фактори, които хвърлиха сянка върху пазарите и причиниха спад при повечето сделки тази година, за първи път от 2019 г. се очертават по-мащабни съкращения

Междувременно, инфлацията в Южна Корея през юни нарасна до най-високото си ниво от азиатската финансова криза, което породи очаквания, че следващата седмица местната централна банка може да вдигне лихвите с 50 базисни пункта в опит да охлади ръста на цените.

Заседанието на Централната банка на Австралия е по-късно днес, като анализатори очакват повишение на основната лихва с 50 базисни пункта.

Щатските пазари бяха затворени вчера заради националния празник на САЩ, а щатските индексни фючърси бележат повишения в азиатската сесия. E-mini фючърсите на S&P500 нарастват с 0.4%.

На валутните пазари доларовият индекс запазва позиции при 105.7, подкрепен от статута си на валута убежище.

Доходността по щатските държавни облигации нараства, като тази по 10-годишните книжа е на ниво от 2.9686%, но не успя да премине символичните 3%.

Фючърсите на петрола от сорта Брент поскъпват с 0.4% до 113.92 долара за барел след повишение в цената на суровината от 2.4% вчера, след като стачка в Норвегия се очаква да окаже ефект върху добива на петрол и природен газ.

Спот цената на златото днес остава без промяна на ниво от 1 809.2 долара за тройунция, ограничавайки понижението от вчера.