Отдръпването от акциите на технологичните компании натежа върху борсовите индекси – знак, че инвеститорите поемат глътка въздух след многоседмично рали, което издигна S&P 500 до най-високото му ниво от повече от година, пише в обзор за пазарите в сряда The Wall Street Journal.

И трите основни индекса в САЩ паднаха за трета поредна сесия, като S&P 500 се понижи с 0,5%, а технологичният Nasdaq Composite загуби 1,2%. Dow Jones Industrial Average спадна с 0,3%, или около 102 пункта.

През последните седмици ентусиазмът на инвеститорите около изкуствения интелект повиши акциите на големите технологични компании, което помогна на индексите да се повишат. Тези компании обаче бяха сред най-зле представилите се в сряда.

Microsoft, Alphabet и Meta Platforms загубиха между 0,9% и 2,1%. Производителите на чипове също отбелязаха спад, като Nvidia изтри 1,7%, а Advanced Micro Devices се понижи с 5,7%.

Въпреки спадовете инвеститорите и анализаторите като цяло остават спокойни. „Мисля, че това са само технически показатели, а не някаква промяна в бизнес или икономическите основи“, коментира Джош Емануел, главен инвестиционен директор в Wilshire, цитиран от WSJ.

Показател за ограничеността на спадовете в сряда е, че шест от 11-те сектора на S&P 500 завършиха нагоре. Здравните застрахователи бяха особено ярка точка, като UnitedHealth Group се повиши с 1,6% след спада миналата седмица.

Устойчиво рали или нов dot-com балон: Накъде отиват технологичните акции?Инвеститорите не са на едно мнение за движението на технологичните акции Пазарите вчера бяха повлияни и от изслушването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса, по време на което той повтори, че централната банка остава фокусирана върху връщането на инфлацията до целта от 2%, като има вероятност за още едно или две увеличения на лихвените проценти, след като Фед ги остави непроменени на последната си среща. Инвеститорите смятат, че има приблизително 75% шанс Фед да повиши референтната лихва с 0,25 процентни пункта до между 5,25% и 5,5% на заседанието си следващия месец, според данни на CME Group.

Джером Пауъл очаква още повишения на лихвените проценти от Фед„Почти всички участници във FOMC очакват, че ще бъде уместно лихвените проценти да се повишат още до края на годината“, заяви Пауъл На дълговите пазари, след като се повиши по-рано през деня при публикуването на по-горещите от очакваното данни за инфлацията в Обединеното кралство, доходността на държавните облигации на САЩ до голяма степен задържа печалбите по време на изслушването на Пауъл. В крайна сметка доходността на 10-годишните съкровищни облигации затвори на 3,722%, в сравнение с 3,726% във вторник.

Wells Fargo: Пазарите очакват розов сценарий. Това няма да свърши добреДаръл Кронк, президент на Wells Fargo Investment Institute, твърди, че икономическите данни показват че При криптовалутите биткойнът се покачи до повече от $30 000 за първи път от април, според CoinDesk, воден от скорошните ходове от страна на традиционни финансови компании като BlackRock, които подадоха заявления в Комисията по ценните книжа и борсите за създаването на борсово търгуван биткойн фонд.

Биткойнът се покачва до най-високото си ниво от повече от месецЦената на биткойн скочи днес с почти 10% до $30 621,80, най-високото ниво на криптовалутата от април В Азия индексът Hang Seng в Хонконг падна с приблизително 2%, а Shanghai Composite загуби 1,3%. Това удължи тежкия период за китайските акции, които са под натиск на фона на несигурността относно политиките за икономически стимули от Пекин, коментира още WSJ. Европейските пазари също затвориха с понижение в сряда, след като инфлацията във Великобритания се оказа по-висока от очакваното. Паневропейският индекс Stoxx 600 загуби 0,5%, като почти всички сектори бяха на отрицателна територия. Акциите на технологичните компании се понижиха средно с 1,6%, а дружествата в минния сектор отчетоха понижение от 1,5%. Инфлацията във Великобритания не се е понижила през май, както прогнозираха икономисти, и остава на нивото от 8,7%, показаха данните вчера. Икономисти, анкетирани от Reuters, прогнозираха, че инфлацията на потребителските цени ще се понижи до 8,4% на годишна основа през май. Британската Служба за национална статистика обяви, че базисната инфлация, при която не се отчитат променливите цени на храните, енергийните продукти, алкохола и тютюневите изделия, неочаквано се е повишила до 7,1% от 6,8% през предходния месец, когато беше отчетено най-високото ѝ равнище от 1992 г. Данните бяха обявени в навечерието на очакваното днес ново повишение на водещите лихвени проценти от Bank of England. Британският министър на финансите Джереми Хънт заяви, че "по-високата от очакваното инфлация засилва решимостта на правителството" да продължи с мерките за овладяване на повишаването на цените.