Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поскъпнаха в петък, като частично възстановиха загубите от предходната сесия, тъй като търговците спекулират дали групата на производителите ОПЕК+ ще постигне споразумение за по-нататъшно намаляване на доставките, съобщава Reuters.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поскъпват с 19 цента, или 0,23%, до 81,61 долара, след като през предходната сесия се понижиха с 0,7%.

Американският суров петрол West Texas Intermediate губи 45 цента, или 0,58%, спрямо затварянето в сряда до 76,65 долара за барел. В четвъртък няма сетълмент за WTI заради официалния празник в САЩ.

Отложена среща на ОПЕК+ продължава негативната серия на цените на петролаВ четвъртък цените на петрола паднаха с повече от 1%, след значителен спад и в началото на седмицата


И двата контракта са на път да постигнат първото си седмично повишение от пет седмици насам, подкрепени от очакванията, че ръководеният от Саудитска Арабия ОПЕК+ може да намали доставките, за да балансира пазара през 2024 г.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, изненадаха пазара със съобщение в сряда, че ще отложат министерската среща с четири дни до 30 ноември, след като изпитват затруднения да постигнат консенсус относно нивата на производство.

"Най-вероятният резултат сега изглежда е удължаване на съществуващите съкращения", посочва анализаторът на IG Тони Сикамор.

Цените на петрола държат Русия в комфортната икономическа зона Приходите на страната от енергоизточници са високи, а бюджетният ѝ дефицит намалява


Изненадващото отлагане първоначално доведе до спад на фючърсите върху сорта Brent с до 4% и върху WTI с до 5% в рамките на дневната търговия в сряда. Търговията остана слаба и заради Деня на благодарността в САЩ, посочва още информационната агенция, но добавя: „Междувременно краткосрочните икономически перспективи в Китай подкрепиха пазарните нагласи“.

Последните данни от икономика №2 и новата помощ за задлъжнелия сектор на недвижимите имоти на страната могат да бъдат "положителни за краткосрочната тенденция на петролния пазар", заявява анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.

Китайските акции поскъпнаха в четвъртък заради очакванията, че Китай ще насочи още стимули към изпитващия затруднения сектор на недвижимите имоти. Въпреки това тези печалби могат да бъдат ограничени от по-големите запаси от суров петрол в САЩ и ниските маржове при преработката, което ще доведе до по-слабо търсене от страна на американските рафинерии, смятат анализатори.

250 долара за барел петрол? До какво може да доведе криза в Ормузкия протокТова е най-важната точка за транзит на петрол в света и се намира между Оман и Иран


"Развитието на фундаменталните фактори е неблагоприятно с нарастването на запасите от петрол в САЩ", смятат анализаторите на ANZ.

Дългосрочните перспективи пред Китай обаче са мрачни. Според анализаторите ръстът на търсенето на петрол може да отслабне до около 4% през първата половина на 2024 г., тъй като кризата в сектора на недвижимите имоти натежава върху използването на дизелово гориво.

Ръстът на производството извън ОПЕК се очаква да остане силен, като бразилската държавна енергийна компания Petrobras планира да инвестира 102 млрд. долара през следващите пет години, за да увеличи производството до 3,2 млн. барела нефтен еквивалент на ден до 2028 г., спрямо 2,8 млн. през 2024 г.