Кои са градовете с най-скъпите жилища?
Цената на жилищата в Торонто се е повишила най-силно на годишна база от градовете в Bloomberg Global City Housing Cost Index, който включва над 100 локации по целия свят.
Финансовият хъб на Канада се изкачва с 18 места в класацията и в момента заема 28-ма позиция, а друг канадски мегаполис - Ванкувър, се издига с 16 места нагоре, до 16-а позиция.
Жилищата в Канада обаче си остават атрактивно предложение, в сравнение с Хонконг и Сан Франциско, които запазват първата и втората позиция на градовете с най-скъпите имоти, пише още изданието.
Индексът включва четири основни фактора за изчисляване на цената на жилищата, като всички те са с еднакво тегло - средната месечна вноска по ипотечен заем за покупка на имот с площ от 1000 квадратни фута (около 93 квадратни метра) в центъра на града, същият показател за жилище в покрайнините, средното равнище на наемите за тристаен апартамент в центъра и средната наемна цена за подобно жилище в крайните квартали.
Според тези показатели, най-скъпите градове за живеене в света са подредени по следния начин: Хонконг, Сан Франциско и Ню Йорк запълват челната тройка, а зад тях се нареждат Лондон, Женева, Сингапур, Бостън, Шанхай, Цюрих и Пекин.
През последните пет години цените на жилищата в големите световни центрове са се повишили средно с 35%, като в над 20 от тях този скок създава предпоставки за образуване на имотни "балони", предупредиха от UBS Group в края на миналия месец.
Според експертите на швейцарската банка, Мюнхен, Торонто, Ванкувър, Лондон, Амстердам и Хонконг са сред най-рисковите локации.
Хонконг безпорно е най-безпощаден към портфейлите на своите жители, показват данните на Bloomberg Global City Housing Cost Index. Там средната стойност на четирите основни индикатора достига близо 8000 щатски долара на месец в централните части.
В Сан Франциско и Ню Йорк сумата е респективно 6300 и 5700 долара месечно, ако става въпрос за имот в центъра на града.
Експертите отчитат, че дори и за най-високоплатените служители на компаниите в тези мегаполиси повечето имоти се оказват недостъпни. Интересни са и процесите, които движат цените на имотите в Китай.
Пекин и Шанхай тази година влизат в Топ 10 на градовете с най-скъпи жилища, но това се дължи най-вече на главоломното поскъпване на имотите в централните им части.
Съотношението между цената на наемите и тази за покупката на жилище рисува малко по-различна картина. Средният наем на тристаен апартамент в Пекин и Шанхай струва едва една трета от месечната ипотечна вноска за покупката му.
За купувачите на жилища обаче има и добри новини. В някои от градовете, включени в Bloomberg Global City Housing Cost Index, се наблюдава понижение в цената на имотите. Дубай, Москва, Истанбул, Рио де Жанейро и Мумбай падат с по над 10 места в класацията, но това до известна степен се дължи и на промените във валутните курсове.
Паричните единици на тези държави поевтиняха значително спрямо щатския долар от началото на годината, което означава, че цената на имотите, измерена в долари, също се е понижила в резултат на тази промяна.
Освен това, ако се вземат предвид и средните доходи на домакинствата като съотношение спрямо цената на имотите, нещата изглеждат доста по-различно. В 15 от включените в Bloomberg Global City Housing Affordability Index 100 града месечният разход за притежаване или наем на жилище надхвърля над два пъти средния доход на човек от населението.
Буенос Айрес, Киев и Мумбай заемат челните позиции в класацията на най-недостъпните домове, следвани от Джакарта, Шанхай, Хо Ши Мин, Пекин, Рио де Жанейро, Богота и Шънджън.
Любопитното е, че през последната година жилищата в Дубай са станали много по-достъпни. Имотите в търговския център на Персийския залив са се повишили с цели 29 позиции в класацията по достъпност, базирана на средните доходи.
Докато миналата година съотношението между цената на жилищата и доходите е било 71%, то през 2018 г. се е понижило до едва 47 на сто.
Единствените градове, където притежанието или наемът на жилище е по-евтин, са американският град Хюстън и столицата на Саудитска Арабия - Рияд.