Цените на жилищните имоти в Германия продължават да падат, а най-новите данни от днес отчитат понижение с 10,2% през третото тримесечие спрямо миналата година.

Това е още един мрачен знак за сектора на недвижимите имоти в най-голямата европейска икономика, отбелязва Reuters.

Тенденцията на спад е за четвърто поредно тримесечие на спад и е най-голямата, откакто германската статистическа служба води регистри през 2000 г., което подчертава най-голямата криза с недвижимите имоти от десетилетия.

"До 2022 г. в Германия съществуваше спекулативен ценови балон, един от най-големите през последните 50 години", обяснява Константин Холодилин от макроикономическия отдел на Германския институт за икономически изследвания (DIW).

"Оттогава цените падат. Балонът се спука."

Най-високата сграда в Хамбург като символ на строителната криза в ГерманияНейната стойност се оценява на 1,3 млрд. евро след завършването ѝ, но предизвикателствата са много

В продължение на години секторът на недвижимите имоти в Германия и Европа процъфтяваше, тъй като лихвените проценти бяха ниски, а търсенето - силно.

Но рязкото покачване на лихвите и разходите сложи край на този подем и доведе строителните предприемачи до фалит, тъй като банковото финансиране пресъхна, а сделките бяха замразени.

Спадът при еднофамилните и двуфамилните жилища в големите германски градове е особено изразен през третото тримесечие - 12,7%, докато цените на апартаментите са намалели с 9,1%.

Други данни от сочат, че поръчките за строителната индустрия са намалели със сезонно изгладени 6,3% през октомври в сравнение с предходния месец.

В опит да се спаси: Signa преговаря продажбата на Chrystler BuildingГермания е в разгара на криза в сектора на недвижимите имоти, след като рязкото повишаване на лихвените проценти и разходите за строителство принудиха някои предприемачи да обявят несъстоятелност

Германската федерация на строителната индустрия заяви, че секторът на жилищното строителство се е насочил към по-нататъшно намаляване на работните места.

Миналия месец австрийският гигант Signa, който има голямо присъствие в Германия, обяви несъстоятелност - най-голямата досега жертва на имотната криза в региона, допълва Reuters.