Ричард Брансън е природна сила.

Освен че е истински рицар, той е основател на Virgin Group, която в момента контролира над 400 компании. Неговото лично състояние се оценява на 5 млрд. долара, което го нарежда на седмо място в класацията на най-богатите британци.

Освен това, той е известен с това, че е състрадателен шеф и легенда в предприемачеството.

Той обаче не винаги е бил толкова успял.

Като момче той се бори с дислексия. В крайна сметка, приема, че е различен и че това ще му помогне да успява.

Като тийнейджър Брансън кръщава своята компания Virgin, защото му липсвал опит в бизнеса.

Това вече не е така.

Никой човек обаче не е остров (дори и ако притежава остров). Менторите и хората, в чиито думи се вслушваме, оказват сериозно влияние върху това какви ще станем. А Ричард Брансън е имал сериозно предимство в това отношение – неговата майка Ив.

Брансън е разказвал и преди как, когато бил на 5 г., майка му го оставил насред пътя с основни инструкции как да се прибере вкъщи и след това тръгнала.

Започнете да правите тези 7 неща, ако искате да сте богатиНе е нужно да измислите следващия Facebook или пък да си купите печелившия билет от лотарията, за да се сдобиете със седемицфрено състояние

Тя ме наказваше за това, че не кротувах на задната седалка, но също така ме учеше на един по-важен урок, а именно да преодолея срамежливостта си, която ме ограничаваше, и да питам други хора за пътя към дома."

Истината е, че повечето майки никога няма да оставят 5-годишното си дете само, за да търси пътя до вкъщи. Ив обаче била безстрашна и смела в начина на отглеждане на децата си и това в крайна сметка се отплатило.

Затова не е чудно, че когато Брансън бива помолен за кариерен съвет към младите, този съвет идва точно от неговата майка. Ето го и него:

"Никога не гледайте назад със съжаление – преминавайте към следващото нещо."

Точно така. Най-добрият съвет от един от най-успелите преприемачи на всички времена няма нищо общо с осигуряването на финансиране или пък с това да сте популярни в соцалните медии, или с наемането на идеалния екип.

Става въпрос за нагласа.

"Винаги ме изумява времето, което хората губят в размишления за минали провали, вместо да вложат тази енергия в нов проект," казва Брансън.